דיווח: 11 איראנים מתו בתקיפה הישראלית בסוריה

המכון הסורי לזכויות אדם הודיע כי מניין ההרוגים במתקפה נגד אתרים צבאיים של כוח קודס במשמרות המהפכה, שאירעה בלילה שבין רביעי לחמישי, עלה ל-27

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח היום (שבת) כי מתוך 27 הרוגים במתקפה הישראלית באזור אל-כיסווה שבסוריה, מתו 11 איראנים.

"מדובר בתומכי משטר אסד - שישה חיילים סוריים ו-21 לוחמים זרים, ביניהם גם איראנים", אמר ראמי עבד אל-רחמן, יו"ר הארגון, והוסיף, "הדיווח החדש מגיע בעקבות מותם של כמה מהפצועים וכן אישור מותם של כמה מהנעדרים".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לזכר שוטר שנהרג בתאונה: בקרות בטיחות וסדנאות לרוכבי אופנועים

התחזית: גשמים מקומיים בצפון ובמרכז

מחבלים בתשתיות: פלסטינים הציתו צינורות גז לעזה

תקיפת חיל האוויר הגיעה בתגובה לירי של 20 רקטות מסוג גראד ופאג'ר ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמש, לכיוון ישראל. 16 מהם נפלו בסוריה ועוד ארבע יורטו על ידי כיפת ברזל. במהלך התקיפה הופצצו למעלה מ-50 יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה, הכוללים בין השאר אתרי מודיעין איראניים, מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה ואתר לוגיסטי איראני הסמוך לדמשק. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

 אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף
 

אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף ( דובר צה"ל)

 

לאחר המתקפה, קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי המבצע הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך תקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת. הלוואי והיינו מצליחים לאתר את המשגר לפני ששיגר, זה כמו מחט בערימת שחת". 

מצה"ל נמסר כי שם המבצע להיערכות מול איראן בצפון -היה "שחמט", ואילו פעולת חיל האוויר כונתה "בית הקלפים". "חזרנו לטוס בכל הגזרות כדי להביא מודיעין ואנו ערוכים לכל תרחיש", הדגיש הקצין הבכיר. "אני עוד לא יודע מה הכוונות של כוח קודס להמשך הדרך".

עוד אמר הקצין כי מערך ההגנה האווירית הסורי לא נפגע למרות מלחמת האזרחים. "הם עם מחסנית די מלאה. המסר שלנו לסורים הוא פשוט: 'ביכולתנו להגיע לכל מקום'". עוד ציין כי חיל האוויר מעריך שברשות האיראנים רקטות המגיעות לטווח של יותר מ-40 ק"מ - כלומר, לטווחים רחוקים יותר מאלה ששוגרו.

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה הלילה(חדשות עשר )

 

"תוך פחות משעתיים הותקפו עשרות מטרות איראניות, ובהן גם המשגר ששיגר לעבר רמת הגולן, אתרי מודיעין, לוגיסטיקה מחנות, גם באזור דמשק וגם דרומה וצפונה יותר", הבהיר. "תוך כדי התקיפה שוגרו עשרות רבות של טילי נ"מ מכל הסוגים. כל סוללה שיירתה הושמדה - SA-5 לטווח רחוק, SA-2, SA-17 ו-SA-22".

הקצין אמר כי ביירוט הרקטות ששוגרו לגולן השתתפו אנשי סדיר וגם אנשי מילואים. "הזהרנו את הסורים שלא יאפשרו לאיראנים לפעול משטחם. הניסיון הסורי להיות חוצץ בינינו לבין היעד נגד האיראנים לא יתאפשר". הבכיר הדגיש כי התיאום עם הרוסים עבד וכי צה"ל הודיע להם מראש על התקיפה, אך לא יפרט את המטרות. "הפעלנו סד"כ מטוסים רחב", סיפר. "זה היה בלילה בשמיים עמוסים שדורשים תכנון קפדני והשמיים מלאים בטילים".

אתמול ביקר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בצפון והתייחס לתקיפה הישראלית בסוריה: "אני מנצל את ההזדמנות להעביר מסר לאסד - תעיף את האיראנים, תעיף את קאסם סולימאני וכוח אל-קודס. הם לא עוזרים לך, הם רק פוגעים ומכל הנוכחות שלהם יהיו אך ורק בעיות ונזקים. תעיפו את האיראנים ואפשר פה באמת אולי לעבור לחיים אחרים".

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן (חדשות עשר )

 

ליברמן התייחס למאמצי הדיפלומטיה הישראלית נוכח העימות עם איראן ופרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, ואמר כי "עצם היכולת לדבר גם עם הבית הלבן וגם עם הקרמלין, לנהל איתם דיאלוג כנה ופתוח היא יכולת שאינה מובנת מאליה ואין הרבה מדינות שהזכות הזאת שמורה להן".

שר הביטחון התייחס גם למוכנות צה"ל לקראת המשך העימות עם איראן: "אין מקום ליהירות ואנחנו לא רוצים לחטוא בחטא הגאווה. היה אירוע ואני לא חושב שכל הבעיות וכל המתח והחיכוך יסתיימו בזה. צריך לקחת הכל בפרופורציות נכונות". עוד ציין כי "כפי שראינו צה"ל ערני ועושה את מה שצריך לעשות. יחד עם זאת, זה לא עסקי ביטוח. אין פה מאה אחוז ולכן צריך לקחת הכל בזהירות ובשיקול דעת. אני לא חושב שהכל הסתיים, אבל אנחנו בהחלט עם אצבע על הדופק ופועלים בשיקול דעת".

ליברמן הגיב לאמירה של נשיא איראן, חסן רוחאני, לפיה הוא לא מעוניין להביא את המזרח התיכון להסלמה, ואמר כי: "זהו מסר חשוב ואני מקווה שהוא אמיתי. אנחנו לא מחפשים שום חיכוך ועימות עם אף אחד. אנחנו לא באנו לגבול איראן אלא הם באו לכאן. בכל מקרה המדיניות של ישראל תמשיך לדבוק בכך שאם מישהו עומד לבצע פיגוע או לשגר טילים נגדנו תמיד נשתדל להקדים אותו".

שר הביטחון סירב להתייחס לדיווח לפיו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבטיח לראש הממשלה נתניהו כי לא יעביר את מערכת טילי הנ"מ S-300 לסוריה, ואמר: "אנחנו לא מדברים על השיחות שלנו עם מנהיגי העולם".