טראמפ לקראת העברת השגרירות: "שבוע גדול - ברכות לכולם!"

נשיא ארה"ב התייחס בחשבון הטוויטר שלו לפתיחת השגרירות בירושלים ביום שני הקרוב ובירך על הצעד. למרות שהוא לא צפוי להגיע לאירוע, הוא יישא ברכה מצולמת מהבית הלבן

בווידאו: ישראל סיכלה גינוי של האיחוד האירופי לפתיחת השגרירות בי-ם

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שיגר הלילה (שבת) ברכה בחשבון הטוויטר שלו לקראת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב. "שבוע גדול לפנינו כשהשגרירות האמריקנית בישראל תועבר לירושלים! ברכות לכולם", כתב.

למרות שטראמפ לא יגיע לאירוע פתיחת השגרירות, הוא צפוי לשאת ברכה מצולמת, כך אמר אתמול בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית: גשמים מקומיים בצפון ובמרכז

מחבלים בתשתיות: פלסטינים הציתו צינורות גז לעזה

מסיבות, מגפת סמים ועוני: החיים באיראן תחת משטר האייתוללות

הבכיר הוסיף: "מוקדם מדי למדוד תגובות. בטווח הארוך זה יוצר הזדמנות ופלטפורמה להמשיך בתהליך השלום על בסיס מציאות ולא פנטזיה". לפי הבית הלבן, מצבת העובדים של השגרירות לאחר פתיחתה תכלול 50 אנשי צוות.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

אתמול סיכלה ישראל בסיוע של הונגריה, צ'כיה ורומניה פרסום הודעת של כל 28 המדינות החברות באיחוד האירופי נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב, כך אמרו לחדשות עשר דיפלומטים אירופים ופקידים ישראלים בכירים. פרסום ההודעה היה יוזמה של צרפת וכמה מדינות נוספות שנועדה להביך את האמריקנים כמה ימים לפני פתיחת השגרירות החדשה ולהציג עמדה מאוחדת של כל 28 מדינות האיחוד האירופי נגד העברת שגרירויות לירושלים.

טיוטת ההודעה כללה שלושה סעיפים: ירושלים היא בירת 2 המדינות - ישראל ופלסטין, מעמד ירושלים פתוח למו"מ ויקבע רק במו"מ ומדינות האיחוד האירופי לא ילכו בעקבות ארה"ב ולא יעבירו את השגרירויות שלהן לירושלים.

הצרפתים רצו להשיג הסכמה של כל המדינות כדי לפרסם הודעה משותפת מטעם שרת החוץ של האיחוד האירופי. אלא שאז הונגריה, צ'כיה ורומניה בתיאום עם ישראל - הודיעו שהן מתנגדות ליוזמה הצרפתית ולמעשה שוברות את הקונצנזוס הנחוץ לפרסום ההודעה נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים
 

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס )

 

דיפלומט אירופי אמר: "ההונגרים לא רצו לתקוע אצבע בעין של טראמפ והצ'כים הרומנים ממילא שוקלים בעצמם להעביר את השגרירות. זה מצבו של האיחוד האירופי היום".

טקס פתיחת השגרירות צפוי להימשך כשעה וחצי, ובינתיים נערכים קרבות מרים על אלף הכרטיסים לטקס, כ-250 מהם יגיעו מארה"ב. ח"כים רבים זועמים על כך שלא הוזמנו. בכל מקרה תגיע לישראל משלחת מכובדת מארה"ב, בראשות שר האוצר סטיב מנוצ'ין. שני משתתפים בולטים נוספים הם בתו של טראמפ, איוונקה, ובעלה ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר. הנשיא טראמפ הרבה לדבר על פתיחת השגרירות לאחרונה. הוא בעיקר שבע רצון מכך שהצליח לחסוך כסף על המהלך: "התקשרתי לשגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ואמרתי לו: 'דיוויד, אני לא מוציא מיליארד דולר על שגרירות'. הוא אמר: 'אני חושב שאני יכול לעשות את זה ב-150 אלף דולר'".

הבכיר אף התייחס לגיבוי שהעניקה בחריין בטוויטר בנוגע לפעולה הישראלית נגד כוחות איראן בסוריה. "ארה״ב רואה חשיבות רבה שבחרייין מכירה בישראל כמדינה שיש לה זכות להגן על עצמה. זה מאוד משמעותי במיוחד כשזה נעשה 3 ימים לפני פתיחת השגרירות בירושלים, זה מוכיח שהנשיא עושה את הדבר הנכון", אמר.