הפגנות באיראן, רויטרס

מסיבות, מגפת סמים ועוני: החיים באיראן תחת משטר האייתוללות

בזמן שאיראן משקיעה הון עתק בהתפשטותה במזרח התיכון, ולמרות הסרת הסנקציות, המשכורת הבסיסית היא 100 שקלים בחודש. "מספר הצעירים המשתמשים באופיום הולך וגדל"

במדינה בה המנהיגים טבולים בשחיתות ובכסף, העם האיראני נחרד ממשמע הסנקציות שעשויות להקשות על חייהם, לאור פרישתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מהסכם הגרעין. נדמה שהציבור סובל תחת המשטר הדתי-שמרני – אך מתקשה להתקומם.

"רוב העם באיראן שונא את המשטר", הסביר מאיר ג'בדנפר, מרצה לפוליטיקה עכשווית של איראן, המרכז הבינתחומי הרצליה. "אבל לעשות מהפכה באיראן זה קשה. אנשי הביטחון של המשטר אלה אנשים שמוכנים לשלוף סכין או נשק ולהרוג בשנייה. אנשים שמוכנים לזרוק חומצה על פנים של נשים". לטענתו, האיראנים למדו מנשיא סוריה, בשאר אסד, שהרג המוני יכול לדכא כל התקוממות.

 איראנים עניים
 

איראנים עניים(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ישראל סיכלה גינוי של האיחוד האירופי לפתיחת השגרירות בי-ם

רוסיה: סוכל פיגוע במצעד במוסקבה בו השתתפו נתניהו ופוטין

תיעוד: פעיל ימין העיף עפיפון תבערה - וגרם לשריפה בנחל עוז

תחנת רדיו ראן באור יהודה, בין השיכונים לסטקיות, מנוהלת על ידי כמה ילידי איראן, כאלה שלא חדלים להתגעגע ולחלום על מהפכה, ותורמים מזמנם ומשדרים באינטרנט אל איראן. השדר משוחח עם תושבי איראן, שמביעים מורת רוח מהמשטר תחתיו הם חיים, ונאלצים לקיים את השיחה באמצעות ווטסאפ וטלגרם כדי שהמשטר האפל לא יעלה עליהם.

המשכורת הבסיסית במדינה היא 100 שקלים לחודש. רוב האנשים לא אוכלים בשר כל יום, וישנם אתרים ואפליקציות שמוצאות סעודת מצווה, בה אפשר לאכול בחינם.

השאה, מנהיגה הדיקטטור של איראן לפני מהפכת האייתוללות, הפך למושא געגוע בקרב איראנים גולים, בעיקר אלה שהיו אליטות ישנות במדינה. אם כי, המהפכה הגיעה כי היה רע תחת שלטונו, ורוב האיראנים זוכרים זאת. "הקצינים הבכירים הם איראנים", הסבירה ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאיראן, המרכז האקדמי שלם. "אבל הם איראנים שהעם שונא. הלוחמים בשטח הם שכירי חרב, עיראקים או אפגנים". עילם גינדים הסבירה כי העם לא מתעניין במאבקים הצבאיים בשל כך.

  נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן( חדשות עשר)

 

"מכיוון שהמשטר כל הזמן אוכף את החיג'אב והצניעות, הצעירים רוצים כמה שיותר לפרוץ", הסבירה עילם גינדין. "אני שומעת על מסיבות במרתפי טהראן, דברים שמביישים את תל אביב, ויש בעיה גדולה של איידס. אם תופסים אותם אז הלך עליהם, אבל את הרוב לא תופסים".

"יש בעיה של זנות במעמד הביניים", סיפר ג'בדנפר. "נשים שבן הזוג שלהן מסומם, אדם משכל שהפך למסומם, והיא צריכה לעבוד כדי לפרנס את המשפחה. אנשים מתחתנים אבל זה בסדר שלאישה יש חבר בצד".

הסמים הפכו מקלט, ולשלטונות נוח. "הדור הצעיר הלך, מספר האנשים הצעירים שמשתמשים באופיום במיוחד הולך וגדל בכל שנה", אמר ג'בדנפר והסביר שנוח למשטר שהעם מסומם כדי לדכא את יצר ההתקוממות שלו. "לא עוצרים את כל האנשים שמבריחים סמים מאפגניסטן. יש שכונות בטהראן שבהן זול יותר לקנות אופיום מאשר עוף. זה סרטן שאוכל את החברה האיראנית".

יש גם מחאות אמיצות מסוג אחר כמו מחאת החיג'אב - הנשים שמאסו בכפייה ובהשפלה, אבל לא רבות מעזות להרים ראש. לנשים אסור להיכנס אל מגרשי הכדורגל, אז כמה מהן התחפשו לגברים וחדרו למגרשים כשהן מתעדות את מחאתן.

השלטונות משקרים לציבור ללא הרף. כך למשל, כשסוכני המוסד לקחו את החומר מהמחסן בדרום טהראן התנהל אחריהם מרדף רציני. רק כעת, אחרי שנתניהו פרסם את דבר המבצע, נודע לציבור באיראן שמכרו לו סיפור הזוי סביב המרדף ההוא. "אחרי שהמוסד עשה את הפעולה, אנשים בטהראן ראו שהיה מרדף אחרי הסוכנים, אז כדי להצדיק את זה פורסמו ידיעות בעיתונים שנתפס בדרום טהראן המטען הגדול ביותר של נפצים אי פעם והיה מרדף אחר הפושע. המציאו סיפור כיסוי, שהתברר שנועד לחפות על המרדף ההוא", סיפרה עילם גינדין.

"איראן רוצה להיות מעצמה אזורית שמשפיעה ומנהלת את סדר היום של המזרח התיכון", הסביר אל"מ במילואים שמעון בוירסקי, לשעבר ראש זירת איראן באמ"ן, על הסיבה שבגללה מתבססת איראן בסוריה. "אנחנו במסלול הסלמה שכרגע מנוהל בצורה יפה ומתואמת עם ארה"ב ואין לנו ברירה, אסור לנו לאפשר לסוריה לבנות תשתית איראנית כמו שנבנתה בלבנון שבבוא היום לא יהיה אפשר לטפל בה".