יירוטים סוריים, חדשות עשר

לאחר ליל העימות - האם ישראל תצליח לסלק את איראן מסוריה?

ביום שלאחר מטח הטילים האיראני לעבר הגולן, והתגובה הישראלית החריפה, בצה"ל מבינים שהמערכה רק החלה. טראמפ ומיי שוחחו בטלפון וגינו את המתקפה האיראנית

  • פורסם ב:
  • 11/05/2018 20:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/05/2018 23:40
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

מאז ירי הרקטות האיראני לעבר ישראל בליל חמישי מנסים להרגיע בישראל ולהודיע כי ישנה חזרה מלאה לשגרה. אך למרות ההצלחה המבצעית המערכה נגד איראן רק החלה.

במערכת הביטחון קראו לישראלים לחזור לשגרה ולבוא לטייל ברמת הגולן, לאור הפגיעה בתיירות שספג האזור מאז העימות עם איראן. "בואו לסייר ברמת הגולן ובצפון אפשר לחזור לצימרים, לסייר ולטייל, אין שום בעיה", אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן. 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשד לפיגוע בשומרון: רכב פגע בחייל ונמלט; ניסיון דומה בחברון

תיעוד: פעיל ימין העיף עפיפון תבערה - וגרם לשריפה בנחל עוז

רוסיה: סוכל פיגוע במצעד במוסקבה בו השתתפו נתניהו ופוטין

כבר לפני שנתיים הצביע צה"ל על התכנית האיראנית הגדולה בסוריה. כאשר דאע"ש הלכו והפסידו, קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, החליט להקים פלטפורמה אסטרטגית חדשה נגד ישראל. חזית שניה לצד חיזבאללה בלבנון.

 מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה שהותקף
 

מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה שהותקף( דובר צה"ל)

 

בתקופה האחרונה הניסיונות התרבו. טילים נגד מטוסים מתקדמים של האיראנים לטווח 110 ק"מ שמסכנים את חופש הפעולה האווירי הישראלי נפרסו בסוריה כדי להבטיח העברת הנשק לחיזבאללה ולסורים. המערכות החלו להיות מבצעיות כך שצה"ל העריך ולקח בחשבון שכאשר יפציצן יפגעו גם איראנים. הפצצת בסיס T4 בו נהרגו לפחות שבעה איראנים היוותה מכה קשה מבחינתם, והם החליטו לנקום.

בתחילה הם רצו נקמה משמעותית הרבה יותר, כלומר מטח כבד הרבה יותר מכפי שהיה בפועל, ורצו לבסס משוואה של עין תחת עין.  צה"ל יצא בשבועות האחרונים למבצע סודי ושמו "שח מט" לסיכול פיגוע הנקמה הצפוי.

צה"ל תקף משגרים של האיראנים בסוריה בשלושה אזורים שונים כדי להוציא את העוקץ מהנקמה האיראנית המתוכננת. לאחר שלושה מהלכי שיבוש הגיעה הנקמה האיראנית. 20 רקטות מסוג גראד ופאג'ר, 16 נפלו בסוריה, עוד ארבע יורטו על ידי כיפת ברזל.

במהלך התקיפה הופצצו 50 יעדים איראנים על ידי עשרות מטוסי קרב מסוג F-15 ו-F16, טענו במשרד ההגנה הרוסי. האיראנים מנסים להבין איפה טעו ואיך נחדרו מודיעינית על ידי ישראל. הם יערכו לפעולה הבאה ויתכן שיהיה פיגוע נקמה בחו"ל נגד מטרות ישראליות או יהודיות.

מהבית הלבן נמסר הערב כי אנשי משמרות המהפכה באיראן משקיעים משאבים רבים כדי לערער את היציבות במזרח התיכון". בארה"ב קראו ל"אומות אחראיות" ללחוץ על איראן לשנות את התנהלותה. במקביל, נשיא ארה"ב טראמפ וראשת ממשלת בריטניה מיי שוחחו בטלפון, גינו את מתקפת הטילים האיראנית ושוחחו על הדרכים להתמודד עם "ההתנהלות המערערת של איראן".

דבר אחד ברור, החשבון בין ישראל לאיראן פתוח, השאלה היא האם המדיניות הישראלית הנוקשה תביא לסילוק האיראנים מסוריה.