ישראל סיכלה גינוי של האיחוד האירופי לפתיחת השגרירות בי-ם

פרסום ראשון: הונגריה, צ'כיה ורומניה סייעו לסיכול פרסום הודעת כל 28 המדינות החברות באיחוד האירופי נגד העברת השגרירות האמריקנית לבירה

ישראל סיכלה אתמול (שישי) בסיוע של הונגריה, צ'כיה ורומניה פרסום הודעת של כל 28 המדינות החברות באיחוד האירופי נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב, כך אמרו לחדשות עשר דיפלומטים אירופים ופקידים ישראלים בכירים.

פרסום ההודעה היה יוזמה של צרפת וכמה מדינות נוספות שנועדה להביך את האמריקנים כמה ימים לפני פתיחת השגרירות החדשה ולהציג עמדה מאוחדת של כל 28 מדינות האיחוד האירופי נגד העברת שגרירויות לירושלים.

טיוטת ההודעה כללה שלושה סעיפים: ירושלים היא בירת 2 המדינות - ישראל ופלסטין, מעמד ירושלים פתוח למו"מ ויקבע רק במו"מ ומדינות האיחוד האירופי לא ילכו בעקבות ארה"ב ולא יעבירו את השגרירויות שלהן לירושלים.

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים
 

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס )

 

הצרפתים רצו להשיג הסכמה של כל המדינות כדי לפרסם הודעה משותפת מטעם שרת החוץ של האיחוד האירופי. אלא שאז הונגריה, צ'כיה ורומניה בתיאום עם ישראל - הודיעו שהן מתנגדות ליוזמה הצרפתית ולמעשה שוברות את הקונצנזוס הנחוץ לפרסום ההודעה נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

דיפלומט אירופי אמר: "ההונגרים לא רצו לתקוע אצבע בעין של טראמפ והצ'כים הרומנים ממילא שוקלים בעצמם להעביר את השגרירות. זה מצבו של האיחוד האירופי היום".

בתוך כך, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ישא ברכה מצולמת בטקס פתיחת השגרירות. כך אמר היום בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. הלילה, צייץ הנשיא האמריקני בטוויטר לקראת האירוע. "שבוע גדול בשבוע הבא כשהשגרירות האמריקנית בישראל תועבר לירושלים. ברכות לכולם!", כתב טראמפ.

עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה". הבכיר הוסיף: "מוקדם מדי למדוד תגובות. בטווח הארוך זה יוצר הזדמנות ופלטפורמה להמשיך בתהליך השלום על בסיס מציאות ולא פנטזיה". לפי הבית הלבן, מצבת העובדים של השגרירות לאחר פתיחתה תכלול 50 אנשי צוות.