פסגת טראמפ-קים: האם הנשיא יעשה את הלא ייאמן - ויותיר מורשת?

טראמפ זכה לתמונת ניצחון כשקיבל את שלושת האסירים האמריקנים שהוחזקו בצ' קוריאה, ומבין שתוצאות המפגש עם המנהיג הקוריאני יקבעו כיצד שמו ירשם בהיסטוריה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, זכה שלשום (חמישי) לתמונת ניצחון מובהקת. בבסיס חיל האוויר אנדרוז שבמרילנד נחתו שלושה אזרחים אמריקנים שהוחזקו בקוריאה הצפונית ושחרורם הובטח בימים האחרונים על ידי נשיא ארה"ב בטוויטר.

טראמפ הודה לקים על המחווה בונה האמון הזאת ואף על היחס המצוין לטענת טראמפ שהעניק לשלושה - אחד מהם, יש להזכיר, נידון לעשר שנות עבודה בכפייה. סגן הנשיא, מייק פנס, סיפר בריאיון שאחד האסירים התעקש לצאת מהמטוס בזמן חניית ביניים כי לא ראה אור שמש זמן רב מאוד.

 הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית
 

הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מעבר השגרירות לי-ם: הנשיא טראמפ ישא ברכה מצולמת

ראש סגל הבית הלבן השווה בין חקירות טראמפ ונתניהו

רוסיה: סוכל פיגוע במצעד במוסקבה בו השתתפו נתניהו ופוטין

הנשיא האמריקני הבהיר בדבריו כי ההישג האמיתי מבחינתו יהיה פירוזה הגרעיני של קוריאה הצפונית ולא הסתיר את האופטימיות שלו בדבר נכונותו של קים לספק את הסחורה. "הוא רוצה להצעיד את מדינתו לעולם החדש", אמר טראמפ על קים. בנאום שנשא במהלך הלילה טראמפ חגג שוב את ההישג הגדול הזה ולא שכח לעקוץ את ממשל אובמה. "אובמה שילם על פדיון השבויים, אנחנו לא", אמר.

ובכלל - כאשר טראמפ מדבר בכול פינה אפשרית על ציפיותיו הגבוהות מהפסגה ועל דעותיו החיוביות על קים ז'ונג-און, נראה שהוא שם את כל הקלפים שלו על חצי האי הקוריאני. טראמפ יודע שהצלחה בפסגה משמעותה לא רק פרס נובל, ומוצא, גם אם זמני, מהחקירות, אלא גם משהו שאיש ממבקריו של הנשיא לא מאמין שהוא מסוגל לייצר - מורשת.

לכן כדאי להסתכל על מה שקרה מוקדם יותר השבוע בסין, לפני ששר החוץ של ארה"ב פומפאו נפגש עם קים וחזר עם שלושת האסירים, נפגשו קים ונשיא סין, שי ג'ינפינג בחוף הים הפסטורלי בעיר דליאן הסמוכה לגבול שבין המדינות. מדובר בפגישה מפתיעה ביותר - השניים נפגשו רק לפני כמה שבועות בבייג'ינג וההנחה הרווחת הייתה שפגישתם השנייה תהיה כאשר הנשיא שי יבקר בקוריאה הצפונית.

מדוע זומן קים לפגישה עם שי? מה נאמר בין השניים בחדרי חדרים והאם לסין יש אינטרס אמיתי שהפסגה תצליח? כל השאלות האלה נותרו פתוחות. הפגישה בין טראמפ לקים תיערך ב-12 ביוני, בסינגפור. בתוך כך, כל החדרים בשני בתי מלון, שסומנו כמקומות סבירים לפגישת המנהיגים, אזלו.