דיווחים על תקיפה דרומית לדמשק, חדשות עשר

מתקיפת הטילים ועד חיסול החוליה: כך סיכל צה"ל את הנקמה מאיראן

בסבלנות של ציידים, חיל האוויר השמיד משגרים ומחסנים. האיראנים הבריחו חלק מהאמל"ח ואז הגיעה התקיפה באל-כיסווה. בסופו של דבר שום חתיכת ברזל איראנית לא נחתה בישראל

בווידאו: 15 הרוגים, בהם 8 איראנים, במתקפה בסוריה שיוחסה לישראל

כבר לפני שנתיים צה"ל זיהה את התוכנית האיראנית בסוריה. ארגון דאעש הלך ואיבד שטחים וכוח, וקאסם סולאמני, מפקד כוח קודס האיראני, שינה גישה: לבסס את סוריה כפלטפורמה אסטרטגית.

סולימאני שלח מערכות הגנה אווירית מתקדמות, לטווח עד 110 ק"מ, שעלולות היו לאיים על חופש הפעולה הישראלי. האיראנים רצו מערכת שתבטיח את המשך העברות הנשק לסוריה ולחיזבאללה, על ידי יצירת מרחב שבו יוכלו להתמודד עם ישראל. בצה"ל עלתה אפשרות לפעול נגד המערכות וכשהם החלו להפוך למבצעיות, הן הושמדו בתקיפה ישראלית שבה נפגעו גם איראנים. האיראנים רצו לנקום במכת אש גדולה על רמת הגולן, שגם תביא להרוגים בצה"ל.

בצה"ל בינתיים הבינו שישראל, על פי המודיעין, יכולה להפעיל כוח צבאי בסוריה בשל העליונות הצבאית והמערכה המדינית המקבילה. בצה"ל התנהגו בסבלנות של ציידים. קודם כל הותקפו משגרים בשלושה אזורים בסוריה שהיו אמורים לשמש למכת האש האיראנית. אחד המחסנים שהותקפו שייך לחטיבה 47 הסורית, הפיצוצים האדירים נראו למרחקים.

האיראנים הצליחו להבריח חלק מאמצעי הלחימה למקומות אחרים, אז חיל האוויר תקף באזור דמשק. כבר למחרת צה"ל תקף חוליה שתיכננה לבצע את פיגוע הנקם. שלושה מהלכי השיבוש שביצע צה"ל הוכיחו את עצמם, כשסולימאני הגיע לאירוע הנקמה עם הרבה פחות יכולת ממה שתכנן והמוכנות אפשרה. במבחן התוצאה, שום חתיכת ברזל איראנית לא חדרה לישראל.

 האתר האיראני שהותקף בסוריה
 

האתר האיראני שהותקף בסוריה (טוויטר)

 

למרות הכישלון של התקיפה האיראנית, בטהראן מתפתח שיח של שביעות רצון. לטענתם צה"ל מסתיר פגיעות בישראל. סולימאני מנסה לשדר הצלחה בשל הוויכוח הפנימי באיראן לגבי עד כמה נכון להשקיע בסוריה. במקביל על איראן מופעל לחץ מדיני משמעותי. 

ההערכה היום בצה" היא שהפעולות האחרונות סדקו את תחושת הנוחות של איראן במזרח התיכון. סולימאני בינתיים מנסה להבין את החדירות המודיעינית שלו. בצה"ל לא מוציאים מכלל אפשרות פעולות איראניות בחו"ל, כאשר היו הצעות גם לפעולה יותר רחבה. ההערכה כרגע בצה"ל היא כי האיראנים יימנעו מתגובה ויעסקו בחידוש מלאי של אמצעי הלחימה שאיבדו בסוריה בתקיפות חיל האוויר.