קובי, מפקד ביחידה לאבטחת אישים של שב"כ, שב"כ

זיהה את המחבל שנייה לפני הפיצוץ: הצצה נדירה לפעילות השב"כ

לרגל 70 שנה להקמתו, חשף הארגון את סיפורו של מ', מפקד בכיר באגף המבצעים, שתיאר כיצד הגיע באיחור למפגע ולא הצליח למנוע את הפיצוץ במרכז תל אביב שגרם למותו של אזרח

במסגרת חגיגות ה-70 למדינה ולשירות הביטחון הכללי, מספק הארגון היום (שישי) הצצה נדירה לעשייה של אנשי השירות. בשני סרטונים שפרסם הארגון מוצגים מפקד ביחידת המבצעים שנפצע במהלך מרדף אחרי מחבל שהפעיל את המטען שנשא עליו כשהתגלה ואיש אבטחה שפיקד על מבצע האבטחה בהלוויית נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס.

מ', מפקד בכיר באגף המבצעים, אמר: "האתגר להיות אבא ובן זוג במקביל לעבודה בשב"כ הוא אתגר גדול מאוד. הילדים שלי יודעים שאף פעם לא ניתן לסמוך על אבא וברור להם שאם תהיה הקפצה לאירוע חשוב אז יכול לביות שאבא לא יגיע". הוא סיפר כי "ב-1 במארס 2001 הקפיצו אותנו לטפל במפגע שנמצא עם מטען בתל אביב. קיבלנון תדרוך ותמונה ישנה שלו והתחלנו במרדף כדי לנסות ולהגיע אליו לפני שהוא מצליח להתפוצץ. התייעצתי עם מפקד היחידה והחלטתי לפרוס מחסום בכניסה לצומת מי עמי".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

ראש סגל הבית הלבן השווה בין חקירות טראמפ ונתניהו

בתיווך פוטין: הבנות שקטות יכולות למנוע הידרדרות למלחמה

בצל העימות עם איראן - המבקר: יש ליקויים במוכנות העורף בצפון

מ' שחזר את הרגעים הדרמטיים: "התחלתי לסרוק את כלי הרכב והגעתי לרכב החמישי - מונית שעליה 14 אנשים. שם זיהיתי את המפגע והחלטתי לרדת מהמונית. באותה שנייה אירע פיצוץ שהעיף אותו החוצה ולצערי באירוע הזה נהרג האזרח קלוד קנאפ". מ' הסביר כי "כתוצאה מהאירוע יצרנו את תו"ל הסיכון המשולב שמאפשר לארגון לפעול כמקשה אחת ולא בכלים עצמאיים, כך הצלחנו לסכל פיגועים רבים".

בסרטון אחר נראה קובי, מפקד ביחידה לאבטחת אישים, שסיפר על השתתפותו בהלוויה של הנשיא לשעבר שמעון פרס: "היו המון רגעים משמעותיים במהלך 12 השנים שלי בשירות וביחידה, אך הרגע המשמעותי ביותר הייתה הלווייתו של פרס. זה היה מבצע האבטחה הגדול ביותר מאז ומעולם, בגלל גודלו וכמות האנשים שהגיעו: רכבת אווירית של יותר מ-60 ראשי מדינות ושרי חוץ".

קובי משחזר את תחושותיו בזמן ההלוויה: "היה רגע שעמדתי על מין חומה כדי לראות את הכל וזה היה בדיוק שהורידו אותו לתוך הקבר. פתאום השתרר שקט מוחלט ולא שמעתי את כל הקולות שהיו בקשר, באותו רגע לא הייתי מפקד המבצע בהר הרצל אלא קובי שהיה לו מאוד עצוב לראות את שמעון פרס נקבר. קיבלתי פרספקטיבה על כל הדבר הזה והכרתי תודה על כך שהייתי חלק מדבר כל כך גדול".

לרגל המאורע, צייץ ראש הממשלה בנימין נתניהו בחשבון הטוויטר כי "השב״כ מסכל פיגוע בכל יום. עם ישראל סומך על השב״כ, כי הוא יודע שיש על מי לסמוך. תודה רבה לכם בשם כל אזרחי ישראל!".

בסרטון שצירף לציוץ מנאומו אמש בכנס לציון 70 שנה לשב"כ אמר: "אני רוצה לומר לכם תודה רבה על העבודה הנפלאה שאתם עושים למען ביטחון ישראל. אתם מצילים אנשים ולו היה המסך מורם אזרחי ישראל היו ללא ספק נותרים פעורי פה אל מול היצירתיות, התעוזה ומכלול ההישגים שנזקפים לזכותם.

עוד ציין בנאומו כי "לאורך שנות קיומה של המדינה אנשים אולי לא יודעים שהשב"כ מסכל 400 מאות סיכולים בשנה. זה אומר סיכול אחד בממוצע. עם ישראל סומך עליכם כי יש על מי לסמוך. תודה רבה לכם בשם כל אזרחי ישראל".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו(לע"מ )