אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף , דובר צה"ל

צה"ל חושף: אלה היעדים האיראניים שהותקפו בסוריה

בתצלומי האוויר שהתפרסמו ניתן לראות את המבנים טרם תקיפתם, הכוללים בין השאר אתרי מודיעין איראניים, מתחם צבאי של כוח קודס ואתר לוגיסטיקה

בווידאו - גורמים בין-לאומיים: דרושות הבנות לא רשמיות בסוריה בין איראן לישראל

צה"ל פרסם הבוקר (שישי) תצלומי אוויר מאתרי כוח קודס האיראניים שהותקפו בסוריה בתגובה לירי לעבר ישראל.

בתמונות ניתן לראות את המבנים טרם תקיפתם, הכוללים בין השאר אתרי מודיעין איראניים, מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה ואתר לוגיסטי איראני הסמוך לדמשק.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בתיווך פוטין: הבנות שקטות יכולות למנוע הידרדרות למלחמה

משפחה מהגליל טוענת: שוטרים החרימו כסף מביתנו ולא החזירו הכול

בצל העימות עם איראן - המבקר: יש ליקויים במוכנות העורף בצפון

 אתרי מודיעין איראניים בסוריה שהותקפו

אתרי מודיעין איראניים בסוריה שהותקפו( דובר צה"ל)

 

אמש אמר קצין בכיר בחיל האוויר כי המבצע שבו תקפו כוחות צה"ל מטרות איראניות בסוריה הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך תקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת. הלוואי והיינו מצליחים לאתר את המשגר לפני ששיגר, זה כמו מחט בערימת שחת". 

מצה"ל נמסר כי שם המבצע להיערכות מול איראן בצפון -היה "שחמט", ואילו פעולת חיל האוויר כונתה "בית הקלפים". "חזרנו לטוס בכל הגזרות כדי להביא מודיעין ואנו ערוכים לכל תרחיש", הדגיש הקצין הבכיר. "אני עוד לא יודע מה הכוונות של כוח קודס להמשך הדרך".

 מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה שהותקף
 

מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה שהותקף( דובר צה"ל)

 
 מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה שהותקף
 

מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה שהותקף( דובר צה"ל)

 

עוד אמר הקצין כי מערך ההגנה האווירית הסורי לא נפגע למרות מלחמת האזרחים. "הם עם מחסנית די מלאה. המסר שלנו לסורים הוא פשוט: 'ביכולתנו להגיע לכל מקום'". עוד ציין כי חיל האוויר מעריך שברשות האיראנים רקטות המגיעות לטווח של יותר מ-40 ק"מ - כלומר, לטווחים רחוקים יותר מאלה ששוגרו.

"תוך פחות משעתיים הותקפו עשרות מטרות איראניות, ובהן גם המשגר ששיגר לעבר רמת הגולן, אתרי מודיעין, לוגיסטיקה מחנות, גם באזור דמשק וגם דרומה וצפונה יותר", הבהיר. "תוך כדי התקיפה שוגרו עשרות רבות של טילי נ"מ מכל הסוגים. כל סוללה שיירתה הושמדה - SA-5 לטווח רחוק, SA-2, SA-17 ו-SA-22".

הקצין אמר כי ביירוט הרקטות ששוגרו לגולן השתתפו אנשי סדיר וגם אנשי מילואים. "הזהרנו את הסורים שלא יאפשרו לאיראנים לפעול משטחם. הניסיון הסורי להיות חוצץ בינינו לבין היעד נגד האיראנים לא יתאפשר". הבכיר הדגיש כי התיאום עם הרוסים עבד וכי צה"ל הודיע להם מראש על התקיפה, אך לא יפרט את המטרות. "הפעלנו סד"כ מטוסים רחב", סיפר. "זה היה בלילה בשמיים עמוסים שדורשים תכנון קפדני והשמיים מלאים בטילים".

"במבחן התוצאה של המטרות שהיינו צריכים לתקוף השגנו תוצאה טובה מאד", הדגיש. "חלק מהמטרות היו בתוך ההגנה האווירית הכי צפופה בעולם. היו מטרות ליד נמל התעופה הבין-לאומי של דמשק. בתכנון שלנו אנחנו בודקים איפה יש רוסים, איפה יש אזרחים ואיפה יש אתרי שלטון סורי".

 אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף
 

אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף ( דובר צה"ל)

 

אתמול נשיא איראן חסן רוחאני פעל להרגעת השטח ואמר כי טהראן "לא מעוניינת במתיחות חדשה באזור". מנגד, ציטטה רשת אלג'זירה את דבריו של חבר הוועדה לביטחון לאומי באיראן, שאמר כי "ישראל ביצעה טעות אסטרטגית ותשלם מחיר גבוה". לדבריו, "ישראל תתחרט על כך שהיא בחנה את יכולותיה של איראן בסוריה. שפת האיומים לא תועיל והנקמה האיראנית תגיע". 

בתוך כך, נמשכים הגינויים העולמיים למתקפה האיראנית. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שוחחה בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמרה כי היא מגנה את ההתקפה האיראנית ותומכת בזכותה של ישראל להגנה עצמית. "על איראן להימנע מהתקפות נוספות ועל כל הצדדים להרגיע את המצב", הדגישה.

בהודעה של דאונינג 10 נמסר גם כי מיי ונתניהו הסכימו כי על רוסיה להפעיל את השפעתה בסוריה כדי למנוע התקפות איראניות נוספות. בהתייחסה לפרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין אמרה מיי: "בריטניה מחויבת להסכם הגרעין עם איראן ותפעל כדי שהוא ימשיך להיות מיושם. הסכם הגרעין הוא הדרך הטובה ביותר לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

במקביל, גם האיחוד האירופי גינה את המתקפה, ואמר כי היא "מדאיגה מאוד". לפי הארגון בן 28 המדינות, "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה".