הפגנות באיראן, רויטרס

הערב ב"שישי": מבעד לרעלה - כך נראים חיי התושבים באיראן

"המהפכה במדינה התרחשה בגלל שהיה לתושבים רע. הם פשוט לא ידעו שיכול להיות כל כך הרבה יותר רע" • כתבה מיוחדת של אילה חסון על איראן האזרחית - שלא הכרנו

איראן האחרת: את חברי קהילת יוצאי איראן בישראל אפשר לפגוש בשוק לוינסקי שבתל אביב. בין חנויות התבלינים למסעדות המסורתיות, קשה למצוא מישהו שלא נשארה לו משפחה בטהראן, ולרוב העולים נשארה גם כמיהה עזה לימי השאה.

"משכורת ממוצעת של איראני שקולה למאה שקלים בחודש. קניית שק אורז אחד גוזלת מהם כ-10% מהמשכורת", סיפר רני עמרני, מנהל תחנת "רדיו רן" המשדרת בארץ בשפה הפרסית.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

הטיפולים נגד נשירה שעלולים להשאיר אתכם קירחים משני הצדדים

משפחה מהגליל טוענת: שוטרים החרימו כסף מביתנו ולא החזירו הכול

בדיוק כמו שכריך: השפים שממציאים מחדש את הסנדוויץ׳

השאה הוא התואר שניתן למלכי פרס, והכינוי "תקופת השאה" מתייחס לימים שלפני מהפיכת האייתולות שהתרחשה באיראן בשנת 1979. מאז המהפכה, שולטת במדינה מנהיגות בעלת אידיאולוגיה אסלאמית מובהקת, שחרטה על דגלה את ההתנגדות למערב. "היה שם גן עדן, יותר טוב מאמריקה", אמר מוכר בשוק לוינסקי, שעלה לארץ בילדותו, ועדיין מתגעגע לימים שלפני המהפכה במולדתו.

דוקטור תמר עילם גינדין, מומחית לאיראן, חושפת קול אחר בציבור האיראני: "בקרב גולים, בקרב אנשים שהיו האליטות לפני המהפכה, יש כמיהה לחזרת השאה. אבל המהפכה לא באה בגלל שדברים היו טובים, המהפכה באה בגלל שהיה רע. פשוט לא ידעו שיש כל כך הרבה יותר רע".

הכתבה המלאה של אילה חסון - הערב ב"שישי".