בתיווך פוטין: הבנות שקטות יכולות למנוע הידרדרות למלחמה

דיפלומטים בין-לאומיים מעריכים כי י-ם וטהראן יסכימו באופן לא רשמי על נוכחות איראנית בסוריה תחת מגבלות. לטענתם, האירופים עומדים לפנות לנשיא רוסיה בנושא

בעקבות אירועי הלילה האחרון בסוריה, העולם צופה בדאגה גוברת על המתיחות במזרח התיכון. חילופי המהלומות בין ישראל לאיראן מעל שטח המשינה המשוסעת מתחברים לנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין, אך ייתכן שהמצב יוביל גם לרגיעה.

גורמים דיפלומטים בין-לאומיים הסבירו כי לפי כל ההערכות ישראל לא תצליח להכניע את הנוכחות האיראנית בסוריה בכוח. אף אחד לא מעריך שהתוצאה תהיה אחרת, כך שככל הנראה הצדדים יגיעו בסוף להבנות שקטות שאינן רשמיות.

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית
 

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מי שיכול לתווך לקראת הבנות כאלה הוא "הצאר מרוסיה", הנשיא ולדימיר פוטין. הגורמים הסבירו שמכיוון ששני הצדדים לא מעוניינים לדרדר את האיזור כולו למלחמה, הם יסכימו להבנות אם יציעו להם. האירופים מצדם מתכננים לשוחח עם פוטין על הנושא.

דוגמה להבנות כאלו, שכאמור ייסגרו בשקט ובאופן לא רשמי, היא נוכחות איראנית בסוריה אבל ללא המאפיינים שמאיימים על ישראל. למשל, ללא מפעלי נשק או תחמושת כבדה, ללא קירבה לישראל וללא הפעלת מיליציות נגד ישראל.

 נשיא איראן, חסן רוחאני
 

מנסה להרגיע. נשיא איראן, חסן רוחאני (רויטרס)

 

מוקדם יותר נשיא איראן חסן רוחאני פועל להרגעת השטח. "איראן לא מעוניינת במתיחות חדשה באזור", אמר. מנגד, מוקדם יותר ציטטה רשת אלג'זירה את דבריו של חבר הוועדה לביטחון לאומי באיראן, שאמר כי "ישראל ביצעה טעות אסטרטגית ותשלם מחיר גבוה. ישראל תתחרט על כך שהיא בחנה את יכולותיה של איראן בסוריה. שפת האיומים לא תועיל והנקמה האיראנית תגיע". 

בתוך כך, נמשכים הגינויים העולמיים למתקפה האיראנית. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שוחחה בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמרה כי היא מגנה את ההתקפה האיראנית ותומכת בזכותה של ישראל להגנה עצמית. "על איראן להימנע מהתקפות נוספות ועל כל הצדדים להרגיע את המצב", הדגישה.

בהודעה של דאונינג 10 נמסר גם כי מיי ונתניהו הסכימו כי על רוסיה להפעיל את השפעתה בסוריה כדי למנוע התקפות איראניות נוספות. בהתייחסה לפרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין אמרה מיי: "בריטניה מחויבת להסכם הגרעין עם איראן ותפעל כדי שהוא ימשיך להיות מיושם. הסכם הגרעין הוא הדרך הטובה ביותר לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

במקביל, גם האיחוד האירופי גינה את המתקפה, ואמר כי היא "מדאיגה מאוד". לפי הארגון בן 28 המדינות, "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה".

תרזה מיי
 

שוחחה עם נתניהו. מיי (רויטרס)

 

קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי המבצע שבו תקפו כוחות צה"ל מטרות איראניות בסוריה הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך תקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "שלשום סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו שלשום משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת. הלוואי והיינו מצליחים לאתר את המשגר לפני ששיגר אתמול, זה כמו מחט בערימת שחת". 

מצה"ל נמסר כי שם המבצע להיערכות מול איראן בצפון -היה ״שחמט״, ואילו פעולת חיל האוויר הלילה כונתה ״בית הקלפים״. "חזרנו לטוס בכל הגזרות כדי להביא מודיעין ואנו ערוכים לכל תרחיש", הדגיש הקצין הבכיר. "אני עוד לא יודע מה הכוונות של כוח קודס להמשך הדרך".

עוד אמר הקצין כי מערך ההגנה האווירית הסורי לא נפגע למרות מלחמת האזרחים. "הם עם מחסנית די מלאה. המסר שלנו לסורים הוא פשוט: 'ביכולתנו להגיע לכל מקום'". עוד ציין כי חיל האוויר מעריך שברשות האיראנים רקטות המגיעות לטווח של יותר מ-40 ק"מ - כלומר, לטווחים רחוקים יותר מאלה ששוגרו אתמול.

"תוך פחות משעתיים הותקפו עשרות מטרות איראניות, ובהן גם המשגר ששיגר לעבר רמת הגולן, אתרי מודיעין, לוגיסטיקה מחנות, גם באזור דמשק וגם דרומה וצפונה יותר", הבהיר. "תוך כדי התקיפה שוגרו עשרות רבות של טילי נ"מ מכל הסוגים. כל סוללה שיירתה הושמדה - SA-5 לטווח רחוק, SA-2, SA-17 ו-SA-22".

כמו כן, מוקדם יותר היום הטיל משרד האוצר האמריקני סנקציות נגד שישה בני אדם איראנים ושלוש חברות איראניות. זאת, לפי המשרד, בשל העובדה שהם "הזרימו מיליוני דולרים לכוח קודס של משמרות המפהכה". בחודשים הקרובים צפויה וושינגטון להשיב את הסנקציות שהוסרו לאחר החתימה על הסכם הגרעין ב-2015.