נשיא איראן חסן רוחאני, ללא קרדיט

נשיא איראן מרגיע: "איננו מעוניינים במתיחות חדשה באזור"

לאחר שצה"ל תקף מטרות של כוח קודס בסוריה וטראמפ נסוג מהסכם הגרעין, יצא רוחאני בהצהרה שנועדה להפיג את המתיחות • מיי לנתניהו: "תומכת בזכותה של ישראל להגנה עצמית"

ברקע פרישת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מהסכם הגרעין והתקיפה האיראנית באזור רמת הגולן שגררה מתקפה ישראלית נרחבת, נראה כי נשיא איראן חסן רוחאני פועל להרגעת השטח. "איראן לא מעוניינת במתיחות חדשה באזור", אמר.

מנגד, מוקדם יותר ציטטה רשת אלג'זירה את דבריו של חבר הוועדה לביטחון לאומי באיראן, שאמר כי "ישראל ביצעה טעות אסטרטגית ותשלם מחיר גבוה. ישראל תתחרט על כך שהיא בחנה את יכולותיה של איראן בסוריה. שפת האיומים לא תועיל והנקמה האיראנית תגיע". 

בתוך כך, נמשכים הגינויים העולמיים למתקפה האיראנית. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שוחחה בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמרה כי היא מגנה את ההתקפה האיראנית ותומכת בזכותה של ישראל להגנה עצמית. "על איראן להימנע מהתקפות נוספות ועל כל הצדדים להרגיע את המצב", הדגישה.

בהודעה של דאונינג 10 נמסר גם כי מיי ונתניהו הסכימו כי על רוסיה להפעיל את השפעתה בסוריה כדי למנוע התקפות איראניות נוספות. בהתייחסה לפרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין אמרה מיי: "בריטניה מחויבת להסכם הגרעין עם איראן ותפעל כדי שהוא ימשיך להיות מיושם. הסכם הגרעין הוא הדרך הטובה ביותר לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ישראל תוקפת, ארה"ב פורשת: כאבי הראש החדשים של האייתולות

בצל העימות עם איראן - המבקר: יש ליקויים במוכנות העורף בצפון

הטיפולים נגד נשירה שעלולים להשאיר אתכם קירחים משני הצדדים

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה (דובר צה"ל)

 

במקביל, גם האיחוד האירופי גינה את המתקפה, ואמר כי היא "מדאיגה מאוד". לפי הארגון בן 28 המדינות, "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה".

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה למתיחות ולהסלמה בצפון, והבהיר כי ״איראן חצתה קו אדום". לדבריו, "התגובה שלנו הייתה בהתאם. בזכות היערכות נכונה של כוחותינו גם בהתקפה וגם בהגנה, הפעולה האיראנית נכשלה". הוא המשיך ואמר כי ישראל נמצאת במערכה ממושכת ופועלת מתוך מדיניות ברורה שלא לתת לאיראן להתבסס בסוריה.

הוא המשיך וציין כי אם צבא סוריה יפעל נגד ישראל, צה"ל יפעל נגדו. "זה בדיוק מה שקרה אתמול, סוללות של הצבא הסורי ירו טילי קרקע-אויר נגדנו, ולכן פגענו בהן", אמר. נתניהו הצהיר בקהילה הבין-לאומית לפעול נגד התבססות איראן בסוריה. "אנחנו צריכים להתאחד כדי לכרות את זרועות הרשע המתפשטות שלו שם ובכל מקום", אמר.

נתניהו מסר את דבריו מיד עם סיום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתכנס בקריה בתל אביב. השרים קיבלו סקירה נרחבת על תוצאות התקיפה, שכוונה לעבר 50 מטרות איראניות בשטח סוריה ולפי דיווחים נהרגו בה 23 אנשים. כמו כן, חברי הקבינט דנו באפשרויות להתפתחות עתידית במקרה של תגובה איראנית, אם כי עד כה נראה שהאיראנים מכילים את האירוע, ולא ברור אם יגיבו שוב. בכיר בישראל אמר לחדשות עשר כי הכוונה היא להביא להתערבות מעצמתית שתוציא את איראן מסוריה. נראה כי מדיניות הקבינט שואפת לשילוב של פעילות צבאית עם פעילות מדינית ודיפלומטית.

בווידאו: נאום נתניהו, הערב

מוקדם יותר היום הטיל משרד האוצר האמריקני סנקציות נגד שישה בני אדם איראנים ושלוש חברות איראניות. זאת, לפי המשרד, בשל העובדה שהם "הזרימו מיליוני דולרים לכוח קודס של משמרות המפהכה". בחודשים הקרובים צפויה וושינגטון להשיב את הסנקציות שהוסרו לאחר החתימה על הסכם הגרעין ב-2015.

לאחר הפרישה האמריקנית מההסכם, התייחס רוחאני לנושא ואמר: "איראן מתחייבת למה שהיא חותמת עליו והאמריקנים לא". לדבריו, "האמריקנים תכננו את הצעד הזה זה כמה חודשים. מתי האמריקנים מילאו את ההתחייבויות שלהם בהסכם זה? הממשלה האיראנית  ביצעה את ההתחייבויות שלה אבל היום אנחנו רואים את הצעד שהמדינה הזו עשתה שלא מכבדת הסכמים. הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אישרה את ההסכם וגם מועצת הביטחון", הוסיף נשיא איראן וציין "העולם ראה היום שהמשטר היחיד שתומך בהחלטת טראמפ הוא המשטר הציוני".

רוחאני אף אמר כי הנחה את הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית שבמקרה הצורך, יהיו מוכנים לחזור להעשיר אורנים. "נתתי הנחיות למשרד החוץ לקיים שיחות עם רוסיה וסין להעריך את המצב. מהיום והלאה ההסכם הגרעיני הוא בין איראן ובין חמשת הגורמים ללא ארה"ב". שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף מסר: "בקרוב אצא למסע דיפלומטי כדי לבדוק את האפשרות שהמדינות האחרות שחתמו על ההסכם מלבד ארה"ב ישמרו על מטרותיו. תוצאות המסע הדיפלומטי שלי יקבעו את אופי התגובה שלנו על פרישת ארהב מן ההסכם".