ישראל תוקפת, ארה"ב פורשת: כאבי הראש החדשים של האייתולות

ההנהגה בטהראן נכנסה השבוע למצב בעייתי – הנקמה בישראל נכשלה, טראמפ חשף את פרצופם האמיתי והעולם כבר החל לעקוב מקרוב. גם הברית עם רוסיה כבר לא נראית חזקה • פרשנות

שבוע מלא מהמורות עבר על האיראנים: הוא בהצהרת הגרעין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונמשך בניסיון הנקמה ובתגובה הישראלית הקשה.

למעשה זה לא נגמר בכך, טהראן נכנסה השבוע למצב חדש ובעייתי מאוד מבחינתה. בנאומו חשף טראמפ לעיני העולם כולו מיהי איראן באמת, לא החיוכים של הנשיא חסן רוחאני כי אם מכונת טרור עולמית בעלת שאיפות גרעיניות. הסנקציות צפויות להוביל ללחץ כלכלי ולהקשות עוד יותר על השלטון.

כמה ימים לאחר מכן, המתקפה הישראלית הנרחבת הבהירה לשלטון בטהראן עד כמה ישראל נחושה למנוע מהם מלהתבסס בסוריה, ובעיקר עד כמה המודיעין הישראלי רואה ויודע מה קורה מעבר לגבול. העלות של מתקפה כזאת מבחינת איראן מכניסה אותה לתג מחיר גבוה מאוד. בפעם הבאה יחשבו היטב בחמ"ל האיראני לפני עוד ירי לעבר ישראל.

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה הלילה (חדשות עשר)

 

מעכשיו העולם עוקב מקרוב, ולא יאפשר לאיראנים לפעול בשיטת המלקחיים - התקדמות קרקעית בתימן, עיראק וסוריה ובמקביל בניית תשתית לאנרגיה גרעינית. מתקפה איראנית עתידית תיצור לאיראנים בעיה לא רק עם ישראל, אלא גם עם ארה"ב.

הנה עוד סימן למצב החדש – רוסיה, שבאה להציל את אסד ממלחמת האזרחים והפגינה עד עכשיו קו תקיף מול ישראל, מבינה בשבועיים האחרונים שהתשת האיראנים יכולה למנוע ממנה כאב ראש. גם נשיא סוריה בשאר אל-אסד לא רוצה להיות זה שמארח את המלחמה הבאה, והוא מעדיף לשרוד בשלטון בחסות רוסית.

אבל חשוב לציין, הקרב נגד איראן לא הסתיים באף אחת מהזירות. אסד, רוסיה והאיראנים עדיין מעבר לגדר הגבול, וכל יום הוא מבחן למצב החדש והמאתגר, שלמרות הכל הוא עדיין מעודד יחסית מבחינת ישראל.

כתב רשת CNN בטהראן, פרד פלייטגן, מדווח: עד כה לא התקבלה תגובה רשמית מהצד האיראני, וגם לא מהצבא. בטלוייזיה הממשלתית של איראן מדווחים על תקרית בשטח סוריה, אבל לא אומרים אם המטרות שהותקפו הן איראניות או סוריות, וגם הם מחכים לתגובה מהממשלה.