מבקר המדינה, יוסף שפירא, גלעד קוולרצ׳יק

בצל העימות עם איראן - המבקר: יש ליקויים במוכנות העורף בצפון

יוסף שפירא אמר בכנס הרצליה כי למרות ההתקדמות בתחום העורף, עדיין קיימים פערים בתחום המיגון הפיזי וההתראה לאזרח. על השחיתות הציבורית: "קיימת אווירה המאפשרת זאת"

מבקר המדינה, יוסף שפירא, התייחס היום (חמישי) בכנס הרצליה לעימות עם איראן ואמר כי יש עדיין פערים במוכנות העורף וקרא לממשלת ישראל לפעול כדי לחזק את המוכנות.

"נוכח ההתפתחויות הביטחוניות האחרונות, יש להניח כי מוכנות העורף תעמוד במרכזו של כל עימות מרכזי. משרדי שם דגש בתחום זה, כאשר האחרונה עסקה במוכנות העורף לאיום טילים ורקטות", אמר שפירא.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

טראמפ הכריז: הפגישה עם קים תיערך בסינגפור ב-12 ביוני

כובתה שריפת הקוצים ליד אופקים - התושבים חוזרים לבתיהם

כונס הנכסים הרשמי: לאפשר לענבל אור לדגמן ולהרצות על סיפורה

מבקר המדינה הסביר כי הביקורת שמשרדו ערך העלתה כי ישנם ליקויים במוכנות העורף. "מהביקורת עולה כי בשנים האחרונות נעשתה כברת דרך בתחום מוגנות העורף, אך עדיין קיימים פערים משמעותיים בתחום המיגון הפיזי בעיקר ביישובי הצפון, בהתראה לאזרח ופערים בנושא. מכאן אני קורא לכל הגורמים האחראים בממשלת ישראל לסגור פערים אלה ולחזק את מוכנות העורף כפי שפירטנו בדוח".

 מבקר המדינה, יוסף שפירא
 

מבקר המדינה, יוסף שפירא( גלעד קוולרצ׳יק)

 

בהמשך התייחס לשחיתות בקרב משרתי הציבור בישראל. "בשנים האחרונות התעוררנו לכותרת כי בכירים בשירות הציבורי נעצרים בחשד לעבירות בתחום טוהר המידה" אמר. "נראה כי המגמה מתעצמת. מכאן עולה השאלה - האם מדינת ישראל מושחתת או האם מדינת ישראל משחיתה את מנהיגיה? כמי שמכיר את הממסד ונחשף למידע רב, אני שולל את הטיעון כי מדינת ישראל מושחתת ומשחיתה את מנהיגה. עם זאת ישנם יותר מדי אזורים אפורים בהם יש חוסר בהירות".

"המונח הון-שלטון טרם נמוג מהארץ, ישנן סמכויות רבות מדי שניתנות לעובדים ונבחרי ציבור מבלי שיש כלי פיקוח שיעשו שימוש לרעה בסמכויות אלה, ישנן החלטות רבות שמתקבלות ללא שקיפות לציבור", הסביר.

"קיימת אווירה שמאפשרת או יוצרת כר פורה למעשי שחיתות, הגם שאלה נעשים על ידי מספר קטן יחסית של עובדי ונבחרי ציבור", הבהיר. "המאבק בשחיתות מתחיל במניעתו וחינוך לערכים של יושרה, הגינות ואחריות ועל ידי יצירת הרתעה אפקטיבית על ידי גורמי אכיפת החוק. ישנו סיכוי רב שאזרח שיפתח ערכים אלה מגיל ינקות יימנע בבגרותו ממעשי שחיתות".

"לצד העמקת החינוך וחיזוק ההרתעה, ישנה חובה לעשות כל מה שניתן על מנת לחשוף את חושפי שחיתות ולתת להם מעמד של כבוד בחברה", אמר, ועבר להסביר על פעילות משרדו בנושא. "עלינו להבין מה מניע חושפי שחיתות שעוצרים ואוצרים מידע אצלם ולא נותנים אותם לגורמי האכיפה. לאחר כמעט 6 כהונה בתפקידי אני סבור שחלה התקדמות רבה באופן הטיפול בחושפי השחיתות וזאת בזכות צעדים אנו נוקטים לצורך כך: בשנים אלה יצאו מלפני מספר צווי הגנה. בשנת 2013 הענקתי 9 צווי הגנה, ב2014 7, ב-2015 20 צווים, ב-2016 26, ובשנת 2017 14 צווי הגנה קבועים".