ראש הממשלה בנימין נתניהו, לע"מ

רה"מ: "איראן חצתה קו אדום – ובזכות היערכותנו פעולתם נכשלה"

נתניהו התייחס לראשונה לתקיפה בסוריה, והדגיש כי "עלינו להתאחד כדי לכרות את זרועות הרשע המתפשטות של כוח קודס בסוריה" • ריבלין העביר ביקורת על התבטאויות השרים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא הערב (חמישי) דברים, לראשונה מאז המתקפה הנרחבת של ישראל על בסיסים איראניים בסוריה הלילה, שנערכה בתגובה לירי רקטות משטח סוריה לעבר ישראל.

״איראן חצתה קו אדום", אמר נתניהו, "התגובה שלנו הייתה בהתאם. בזכות היערכות נכונה של כוחותינו גם בהתקפה וגם בהגנה, הפעולה האיראנית נכשלה". הוא המשיך ואמר כי ישראל נמצאת במערכה ממושכת ופועלת מתוך מדיניות ברורה שלא לתת לאיראן להתבסס בסוריה.

הוא המשיך וציין כי אם צבא סוריה יפעל נגד ישראל, צה"ל יפעל נגדו. "זה בדיוק מה שקרה אתמול, סוללות של הצבא הסורי ירו טילי קרקע-אויר נגדנו, ולכן פגענו בהן", אמר. נתניהו הצהיר בקהילה הבין-לאומית לפעול נגד התבססות איראן בסוריה. "אנחנו צריכים להתאחד כדי לכרות את זרועות הרשע המתפשטות שלו שם ובכל מקום", אמר.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (לע"מ)

 

נתניהו מסר את דבריו מיד עם סיום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתכנס בקריה בתל אביב. השרים קיבלו סקירה נרחבת על תוצאות התקיפה, שכוונה לעבר 50 מטרות איראניות בשטח סוריה ולפי דיווחים נהרגו בה 23 אנשים. כמו כן, חברי הקבינט דנו באפשרויות להתפתחות עתידית במקרה של תגובה איראנית, אם כי עד כה נראה שהאיראנים מכילים את האירוע, ולא ברור אם יגיבו שוב. בכיר בישראל אמר לחדשות עשר כי הכוונה היא להביא להתערבות מעצמתית שתוציא את איראן מסוריה. נראה כי מדיניות הקבינט שואפת לשילוב של פעילות צבאית עם פעילות מדינית ודיפלומטית.

במקביל, נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם בכנס הרצליה, והעביר ביקורת על התבטאויות שרים במקרים דומים. "לצד הגאווה והסיפוק, אני מבקש שנזכור כולנו – אנו מצויים בתקופה שאין לנו יכולת לחזות את סופה", אמר ריבלין, "על כן, כדאי שנאמץ כולנו את הציוויים המלווים אותנו כבר שנות דור, ואותם אנו חורטים על ספרי מורשת הקרב שלנו: 'בהשקט ובבטחה תהיה גבורתכם' לצד 'מגן ולא יראה'".

"פנינו לעימות מתמשך מול המשטר האיראני" המשיך ריבלין, שמהווה את האיום הגדול ביותר על שלום האנושות בכלל ועל מדינת ישראל בפרט". הוא הדגיש כי ישראל נחושה למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. "לתפיסתי, האיום של התבססות איראנית בסוריה, לצד חימושו של חיזבאללה ושל חמאס על ידי איראן, מהווים את האיום המידי והמטריד ביותר מולו ניצבת ישראל, בימים אלו".

שר החינוך וחבר הקבינט, נפתלי בנט, שוחח עם שגרירים וסגני שגרירים זרים, ואמר כי ישראל מצפה לתמכיתם "נגד השאיפות הגרעיניות והצבאיות של איראן". הוא טען כי ישראל מנסה ליצור עימות בקנה מידה נמוך בהווה, "כדי למנוע איום משמעותי יותר בעתיד. אנחנו לא הולכים לעשות את אותה טעות שעשינו בלבנון".

 ריבלין נאם בטקס המשואות ועורר סערה
 

נשיא המדינה ריבלין (מארק ניימן לע"מ)

 

באופן חריג, שרת התרבות מירי רגב הגיעה לישיבת הקבינט היום על אף שאינה חברת קבינט ואף לא בעלת מעמד של משקיפה - כך נודע לחדשות עשר. שרים בקבינט הופתעו לראות את רגב בישיבה ואמרו שהשתתפותה "תמוהה". מלשכת רגב נמסר כי היא הוזמנה על ידי נתניהו להשתתף בישיבת הקבינט שהתקיימה ביום ראשון, אך לא היתה יכולה להגיע והיום הוזמנה לישיבה פעם נוספת.

על התקיפה אמש הורו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, לאחר שהוסמכו להחלטה זו על ידי הקבינט בשבוע שעבר. המטרה המרכזית של רה"מ וחברי הקבינט היא להבהיר לאיראן, בעזרת כוח רב, כי אינה רצויה בשטחי סוריה. במקביל מעוניינים לשדר למעצמות - ארה"ב, בריטניה, גרמניה וצרפת: אם אתן לא רוצות שיתפתח פה עימות נרחב - תפעלו דיפלומטית להוציא את איראן מסוריה.

מוקדם יותר היום הגיב ליברמן לתקיפה שביצע הלילה צה"ל נגד עשרות מטרות איראניות בסוריה. בדברים שנשא בכנס הרצליה הבהיר כי "האיראנים ניסו לתקוף שטח ריבוני של מדינת ישראל. אף טיל איראני לא הגיע לשטח מדינת ישראל. אף אחד לא נפגע, שום דבר לא נפגע, ותודה שכך". לדבריו, "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה. אם אצלנו ירד גשם - אצלם יהיה מבול". הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 17:30 בקריה לדיון בהסלמה בגבול הצפון.

"אין לנו עניין בהסלמה, אבל אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש. לא ניתן לאף אחד לפגוע בנו או בתשתית שלנו", הבהיר ליברמן, שטען כי "זה לא ניצחון סוחף, הכול מוגבל כרגע לעימות בינינו לכוח קודס האיראני בסוריה. כולם רוצים לתחום את העימות הזה בדיוק למשבצת הזאת".