תקיפת סוללה סורית. ארכיון, דובר צה"ל

מתביית על המטרה – ופוגע: תיעוד תקיפת סוללת נ"מ בסוריה

בסרטון שפרסם צה"ל ניתן לראות את הפצצת סוללת ה-SA22 הסורית, שירתה לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו הלילה עשרות מטרות איראניות במדינה המשוסעת

בתיעוד שפרסם היום (חמישי) צה"ל ניתן לראות כיצד תקפו הלילה מטוסי קרב את סוללת ה-SA22 הסורית, שירתה לעבר מטוסי חיל האוויר במהלך המתקפה נגד הכוחות איראניים בסוריה, שהגיעה בתגובה לירי לעבר מוצבי צה"ל שבוצע על ידי ״כוח קודס״ האיראני.

מפקד עוצבת "הבשן", תא"ל עמית פישר, סיפר על התקיפה: "במהלך החודש האחרון כוחות אוגדה 210 של פיקוד צפון פעלו בצורה נמרצת על מנת להגן על גבול רמת הגולן והאזרחים". המאמץ השני של האוגדה במהלך הלילה היה לאתר ולפגוע באותם גורמים שיורים עלינו, קיבלנו סיוע רב מאוד מיכולות כיפת ברזל. בזכות מאמץ מודיעני ואיסופי ובזכות יכולות אש טובות ומתקדמות הצלחנו להביא את היתרון היחסי של האוגדה ושל הפיקוד של צה"ל לפגוע בכוחות אויב משמעותיים שעמדו בתקופה האחרונה כנגדנו".

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה הלילה(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

האקר איראני חושף: כך פועל מערך הסייבר האיראני

טראמפ הכריז: הפגישה עם קים תיערך בסינגפור ב-12 ביוני

גרמניה ובריטניה נגד התקיפה האיראנית; צרפת ורוסיה קראו לרגיעה

"כולם פעלו בצורה מקצועית ומתואמת ואפשרו לנו במספר שעות של לחימה לממש את ההישגים המשמעותיים שרצינו", המשיך פישר. "אנחנו ערוכים לזהות כל אויב שמגיע למרחב, שמתקרב לגבול ומאיים עליו. אנחנו רוצים גבול שקט כפי שהיה פה בארבעים השנים האחרונות. כוחות אויב שיתקרבו לגבול וינסו לבצע פעילות כנגדנו, נדאג להרחיק אותם מהגבול בכל אמצעי שיידרש".

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

משרד ההגנה הרוסי מסר כי מערכות ההגנה של סוריה יירטו מעל למחצית מהטילים ששיגרה ישראל הלילה. עוד נמסר כי 28 מטוסי F15 ו-F16 ישראליים השתתפו בתקיפה, במהלכה שוגרו כ-60 טילים מהאוויר, לצד עשרה נוספים מהקרקע. נוסף על כך, מוסקבה מסרה כי ההתקפה הישראלית כוונה נגד ריכוזים של כוחות איראניים ומערכות הגנה אווירית באזור דמשק ודרום סוריה. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 23 בני אדם נהרגו בתקיפה הישראלית, בהם חמישה אנשים מהכוחות הנאמנים למשטר אסד.

מצבא סוריה נמסר בהודעה רשמית כי "הטילים הישראלים גרמו לשלושה הרוגים ולפציעתם של שניים, בנוסף להשמדתה של תחנת רדאר ומחסן תחמושת, ונזק לכמה מגדודי ההגנה האווירית". עוד נטען,בדומה להצהרה הרוסית, כי הצבא הסורי הצליח להשמיד את "רוב גל השיגורים" הישראלי