טילי יירוט סוריים שהופנו נגד מטוסים ישראליים, טוויטר

איראן נזהרה מלגרום להידרדרות, אך מערכה ארוכה לפנינו • פרשנות

הנקמה של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, התבטאה בתגובה רפה שצה"ל התמודד עמה בקלות. כעת הוא יתחיל ללמוד את חולשותיה של ישראל וייתכן שהתקיפה הבאה תהיה קרקעית

מטח הטילים האיראני והתגובה הישראלית אליו מהלילה (חמישי) היוו סיבוב אחד מוצלח עבור ישראל כחלק ממערכה מתמשכת נגד איראן, שמתקשה להתמודד מול העליונות האווירית והמודיעינית של ישראל.

הפעולה האיראנית, שהגיעה כנקמה על התקיפה בבסיס T4 שיוחסה לישראל, הייתה די רפה ועלובה, הנשק שירו לא הצליח לחצות את הגבול. נדמה שקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, נזהר מהידרדרות, לא לפגוע באזרחים וירה לעבר מוצבי צה"ל בלבד.

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה הלילה(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שביתה בנמל אשדוד: בית הדין לעבודה זימן את ראשי הוועדים

בעקבות פניית הצינור: תמרה תגיע מגיאורגיה לטקס של בנה החייל

חרף התקיפה האיראנית: הלימודים יתנהלו כסדרם בכל רחבי הצפון

כעת סולימאני נכנס לתהליך למידה בו הוא יחפש את חולשותינו ובבוא הזמן גם ימצא אותן. על צה"ל להתכונן ברמה הטקטית ליום שבו הוא ירצה לפעול קרקעית נגד ישראל, על ידי ניסיונות פיגוע באמצעות טילי נ"ט או בדרכים אחרות על הקרקע, מפני שאת הרקטות יש לצה"ל יכולת לסכל עוד לפני שהן נורות וליירטן במידת הצורך. האיראנים נמצאים בנקודת חולשה מול ישראל, אך סולימאני לא יוותר על סוריה ולא יוציא את כוחותיו משטחה.

ישראל מצידה השמידה בעיקר תשתיות. לא היה ניסיון לפגוע באנשים כי גם בישראל רוצים שסבב האלימות הנוכחי יסתיים ללא הידרדרות.

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

משרד ההגנה הרוסי מסר כי מערכות ההגנה של סוריה יירטו מעל למחצית מהטילים ששיגרה ישראל הלילה. עוד נמסר כי 28 מטוסי F15 ו-F16 ישראליים השתתפו בתקיפה, במהלכה שוגרו כ-60 טילים מהאוויר, לצד עשרה נוספים מהקרקע. נוסף על כך, מוסקבה מסרה כי ההתקפה הישראלית כוונה נגד ריכוזים של כוחות איראניים ומערכות הגנה אווירית באזור דמשק ודרום סוריה. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 23 בני אדם נהרגו בתקיפה הישראלית, בהם חמישה אנשים מהכוחות הנאמנים למשטר אסד.

מצבא סוריה נמסר בהודעה רשמית כי "הטילים הישראלים גרמו לשלושה הרוגים ולפציעתם של שניים, בנוסף להשמדתה של תחנת רדאר ומחסן תחמושת, ונזק לכמה מגדודי ההגנה האווירית". עוד נטען,בדומה להצהרה הרוסית, כי הצבא הסורי הצליח להשמיד את "רוב גל השיגורים" הישראלי