שר החוץ הגרמני והרוסי, מאס ולברוב, רויטרס

הבית הלבן גינה את איראן; לברוב: "לא להידרדר למעגל אלימות"

הממשל בארה"ב טען כי טהראן אחראית ל"מתקפה הפרובוקטיבית נגד אזרחים". שר החוץ הגרמני: "המצב בסוריה לא ייפתר ללא מעורבות רוסיה". בכיר איראני: "הנקמה האיראנית תגיע"

המתיחות עם איראן: ארצות הברית גינתה היום (חמישי) את "מתקפת הטילים הפרובוקטיבית של איראן" מתוך סוריה, נגד אזרחים ישראלים. כך נמסר בהודעה רשמית של הבית הלבן, על רקע המתקפה האיראנית הלילה בגולן ותגובת ישראל עליה. "חיילי משמרות המהפכה של איראן נושאים באחריות מלאה להשלכות של הפעולות הפזיזות שלה", נמסר. 

מעט לפני כן, במסיבת עיתונאים משותפת שערך עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס במוסקבה, קרא היום (חמישי) שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לישראל ולאיראן לפתוח בדיאלוג. "רוסיה מפצירה בשתי המדינות להימנע מפעולות שעלולות להוביל למעגל של אלימות", אמר לברוב והוסיף כי פוטין העלה את הסוגייה בפגישתו עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אתמול.


 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

שריפת קוצים ליד אופקים: תושבים פונו, נחסמה הכניסה למושב גילת

האקר איראני חושף: כך פועל מערך הסייבר האיראני

כונס הנכסים הרשמי: לאפשר לענבל אור לדגמן ולהרצות על סיפורה

שר החוץ הגרמני מאס גינה את התקיפה האיראנית בגולן וכינה אותה "פרובקציה", ואמר כי לישראל יש את הזכות להגן על עצמה. "גרמניה מודאגת מאפשרות של הסלמה נוספת בסוריה", אמר, "המצב שם לא ייפתר ללא מעורבות רוסיה".

שר החוץ הגרמני והרוסי, מאס ולברוב
 

שרי החוץ של גרמניה ורוסיה, מאס ולברוב (רויטרס)

 

בתוך כך, חבר הוועדה לביטחון לאומי באיראן אמר לפי רשת "אל-ג'זירה", כי ישראל ביצעה טעות אסטרטגית ותשלם מחיר גבוה. "ישראל תתחרט על כך שהיא בחנה את יכולותיה של איראן בסוריה", הוסיף חבר הוועדה, "שפת האיומים לא תועיל והנקמה האיראנית תגיע".

משרד החוץ הסורי הוציא הודעה חריפה בה טען כי המתקפה הישראלית היא "עימות ישיר" נגד סוריה. "מדובר בעליית מדרגה בתוקפנות הישראלית כלפינו, שלא תוביל לדבר מלבד עליית המתיחות באזור", מסרה סוריה.

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה הלילה (חדשות עשר)

 

גם שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון גינה את ירי הטילים האיראני על הגולן "באופן החריף ביותר", לצד תמיכה בתגובה הישראלית. "לישראל הזכות להגן על עצמה", אמר, "מפציר באיראן להימנע מפעולות נוספות שרק יגבירו את חוסר היציבות באזור".

לברוב ומאס התייחסו גם לפרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין והסכימו כי יש לשמור על ההסכם עם איראן. "המדינות שנותרו בהסכם עובדות ביחד כדי לשמרו", אמר לברוב, ותקף את ארה"ב: "פרישתם מההסכם היא הפרה חמורה של החלטת או"ם". 

סגן ראש משמרות המהפכה האיראניים חוסיין סלמי אמר כי למדינות אירופה אין את הכוח להציל את הסכם הגרעין לאחר פרישת ארה"ב ממנו. הוא הוסיף כי "אויבי איראן אינם מעוניינים בעימות צבאי איתנו, אלא בהפעלת לחץ עלינו באמצעות בידוד כלכלי". לדבריו, "הדרך היחידה שיש לנו להתעמת עם אויבנו היא לא דיפלומטיה, אלא התנגדות".

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

משרד ההגנה הרוסי מסר כי מערכות ההגנה של סוריה יירטו מעל למחצית מהטילים ששיגרה ישראל הלילה. עוד נמסר כי 28 מטוסי F15 ו-F16 ישראליים השתתפו בתקיפה, במהלכה שוגרו כ-60 טילים מהאוויר, לצד עשרה נוספים מהקרקע. נוסף על כך, מוסקבה מסרה כי ההתקפה הישראלית כוונה נגד ריכוזים של כוחות איראניים ומערכות הגנה אווירית באזור דמשק ודרום סוריה. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 23 בני אדם נהרגו בתקיפה הישראלית, בהם חמישה אנשים מהכוחות הנאמנים למשטר אסד.

מצבא סוריה נמסר בהודעה רשמית כי "הטילים הישראלים גרמו לשלושה הרוגים ולפציעתם של שניים, בנוסף להשמדתה של תחנת רדאר ומחסן תחמושת, ונזק לכמה מגדודי ההגנה האווירית". עוד נטען,בדומה להצהרה הרוסית, כי הצבא הסורי הצליח להשמיד את "רוב גל השיגורים" הישראלי.