שר הביטחון ליברמן, חגי פריד

ליברמן על התקיפה: "אם אצלנו ירד גשם - לאיראנים יהיה מבול"

שר הביטחון אמר כי "אף טיל איראני לא הגיע לשטח מדינת ישראל" במתקפה בגולן. השר ישראל כץ: "הפעולה תיזכר לשנים רבות" • בכיר במשמרות המהפכה: "התנגדות - הדרך היחידה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב היום (חמישי) לתקיפה שביצע הלילה צה"ל נגד עשרות מטרות איראניות בסוריה. בדברים שנשא בכנס הרצליה הבהיר כי "האיראנים ניסו לתקוף שטח ריבוני של מדינת ישראל. אף טיל איראני לא הגיע לשטח מדינת ישראל. אף אחד לא נפגע, שום דבר לא נפגע, ותודה שכך". לדבריו, "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה. אם אצלנו ירד גשם - אצלם יהיה מבול". הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 17:30 בקריה לדיון בהסלמה בגבול הצפון.

"אין לנו עניין בהסלמה, אבל אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש. לא ניתן לאף אחד לפגוע בנו או בתשתית שלנו", הבהיר ליברמן, שטען כי "זה לא ניצחון סוחף, הכול מוגבל כרגע לעימות בינינו לכוח קודס האיראני בסוריה. כולם רוצים לתחום את העימות הזה בדיוק למשבצת הזאת".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חרף התקיפה האיראנית: הלימודים יתנהלו כסדרם בכל רחבי הצפון

גבר בן 50 נהרג בתאונת דרכים בעמק יזרעאל; אישה נפצעה בינוני

דיווח: 15 הרוגים, בהם 8 איראנים, במתקפה בסוריה שיוחסה לישראל

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר (חדשות עשר)

 

"זה שלב חדש שבו איראן תוקפת אותנו בעצמה - ולא באמצעות שליחים", הוסיף שר הביטחון, שרמז לעימות עם איראן אמש בריאיון לחדשות עשר. לדבריו, "הניסיון להעביר מערכות נ"מ לגבולנו או לסגור לנו את השמיים זה דבר בלתי נסבל. לא נאפשר את זה". בנוגע למיגון העורף, הודה ליברמן כי "העורף לא טופל במשך שנים רבות. אנחנו הבאנו פעם ראשונה סכומים משמעותיים מחוץ לתקציב, אבל בסופו של דבר זאת אחריות כוללת, של כל משרד ומשרד, של כל רשות מקומית ואזרח".

ליברמן הוסיף כי פעולות צבאית אינן מספיקות לבדן, ושעל ישראל לפעול גם במישור הדיפלומטי. "היכולת של ישראל לתקשר ברמה הכי גבוהה עם שתי המעצמות, רוסיה ארה"ב, היא דבר חשוב". ליברמן ציין כי למרות שהאינטרסים של ישראל ורוסיה לא תמיד תואמים, "הדיאלוג הפתוח מאפשר להימנע מחיכוך". במקביל, בכיר במשמרות המהפכה התייחס הבוקר לפרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין ואמר כי הדרך היחידה בה על איראן לפעול היא "התנגדות לאויביה - דיפלומטיה לא תסייע לאיראן".

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

 נתניהו וארדן בישיבת הממשלה
 

נתניהו וארדן בישיבת הממשלה (רויטרס)

 

שר המודיעין והתחבורה ישראל כץ הגיב גם הוא לתקיפה ומסר כי "בבוקר הזה על כל הציבור בישראל ונציגיו הפוליטיים, להתאחד לתמיכה ברורה במדיניות ממשלת ישראל, למניעת התבססות איראנית בסוריה, ולחבק את כוחות הביטחון וחיילי צה״ל, ולהצדיע להם על פעילותם המזהירה במשך הלילה להסרת איומים מעל מדינת ישראל. פעילות שתיזכר עוד למשך שנים רבות. כוחנו באחדותנו".

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מתקפת הטילים האיראנית מוכיחה עד כמה חשובה המדיניות שלנו למנוע ממשטר דתי קיצוני שחפץ בהשמדתנו, לבנות בסוריה כוח צבאי שעלול להוות איום קרוב על אזרחי ישראל. לא נהסס לפעול נגד התוקפנות האיראנית בכל מקום שיידרש ונמשיך לראות במשטר הסורי כאחראי לכל המתרחש על אדמתו".

ארדן הוסיף בתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב', ואמר: "אנחנו לא מחפשים סיבות לתקוף. אנו פועלים על בסיס מודיעין שיש לנו לגבי הכוונות של איראן. הלילה זה קיבל ביטוי - גם כלפי כוח קודס וגם כלפי המשטר הסורי, שאחראי למה שקורה בשטחו". ארדן הוסיף, בהתייחסות לפגישתו של רה"מ בנימין נתניהו עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, במהלכה נתניהו עדכן את פוטין בתכנון התקיפה: "אם רה"מ הוא היחיד שצעד עם פוטין, כנראה שיש פה הבנה הדדית. ההחלטות מתקבלות באחריות, והתוצאות בהתאם. הודעת טראמפ הלילה צריכה לתת בעניין הזה תחושת ביטחון".

שר התקשורת איוב קרא הוסיף בטוויטר: "זוהי השעה לאחד שורות ולהתלכד. כולנו מחזקים את ידי צה"ל וכל כוחות הביטחון במשימתם החשובה - למנוע תוקפנות והתבססות איראנית עוינת בסוריה. כולנו מחבקים את תושבי הצפון ורמת הגולן ומתפללים לשלום כולם. עם ישראל חזק - אנחנו נחושים להגן על ארצנו, וכך נעשה".

שר הפנים אריה דרעי נפגש עם ראשי רשויות בגולן והביע כלפיהם הערכה והוקרה "על החוסן, הבגרות האחריות, העמידה וכל ההכנות שאתם עושים כל השנה כדי להיות מוכנים לרגעים הללו. אתם עושים משימה לאומית ולא רק נקודתית. ככל שתנהגו כפי שאתם נוהגים עד כה - לממשלה יהיו יותר אפשרויות וחוסן לעשות את מה שהיא חושבת".

"צה"ל ניצל את ההתגרות האיראנית כדי להשמיד את הנוכחות שלהם בסוריה", טען שר הביטחון לשעבר, משה יעלון בריאיון ל"כאן ב'". לדבריו, "הם אמורים להרגיש חשופים, אך לא בטוח שזה ירפה את ידיהם. יש להם אינטרס לפתוח מלחמה מולנו, אך הם נחותים משמעותית בהשוואה לישראל".

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) צייץ: "אתמול נפל דבר. אמנם יש אינטרס הדדי להרגעת השטח ואכן צה"ל הגיב באופן משמעותי כנגד הנוכחות האיראנית בסוריה אך משמעות הירי האיראני לעבר כוחותינו ברמת הגולן דרמטית.העמימות צריכה להסתיים ועל ישראל לפעול באופן רציף ועוצמתי כנגד הכוחות האיראנים בסוריה. על כל ניסיון ירי יש להגיב בעוצמה".

לטענת חבר סיעתו, ח"כ יהודה גליק, "מפקדים ומפקדות חיילים וחיילות וכוחות הביטחון בכל הזרועות אנחנו שולחים את אהבתנו סומכים עליכם ומאושרים שיש על מי לסמוך, מודים לכם, יודעים להעריך את הלילות כימים שאתם משקיעים לעשות הכי טוב כדי שאזרחי ישראל יוכלו לישון בבטחה ובשקט".

ח"כ אמיר אוחנה הוסיף: "האיראנים ירו לעבר בסיסי צה"ל ברמת הגולן. לשמחתנו ולמזלם - אף אחד לא נפגע. עדיין, הם יתחרטו על כך".

גם באופוזיציה הגיבו לתקיפה. ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) מסר כי "המסר של ישראל במתקפה המדויקת של חיל האוויר הלילה הוא חד-משמעי: אסור לתת לאיראנים להתבסס על הגבול. יש להמשיך בפריסת כיפת ברזל ולהגיב בנחישות לכל ירי כנגד ישראל. בנוסף, על הממשלה להיערך גם לעימות נרחב יותר ולהקצות מיד שני מיליארד ש"ח הנדרשים לטיפול בפערי המיגון בעורף".

"אין כל שמחה במלחמה הקטנה המתנהלת עתה בצפון", הבהיר ח"כ נחמן שי. "מלחמה היא דבר רע, אבל לעת הזו היא נראית חיונית וחשובה כדי לממש מדיניות ישראל להרחיק איראן מהגבול ומסוריה. נדרשת זהירות מהידרדרות לצד הפעלת זרוע מדינית במקביל. פעולה משולבת".

ח"כ אייל בן ראובן טען מצדו כי "אין סיבה לפאניקה. זוהי תגובת סף שתכליתה לעשות חשבון מבלי להתפתח למערכה, תגובת צה"ל חשובה כדי למנוע שינוי בחופש פעולה. נידרש בעתיד הרבה שיקול דעת והימנעות ממילים מתלהמות ומיותרות. עם תושבי רמת הגולן, חייליי ומפקדי צה"ל יש על מי לסמוך".