איראן שיגרה מסוריה כ-20 רקטות לעבר הגולן; צה"ל תקף בתגובה

כיפת ברזל יירטה כמה מהשיגורים שבוצעו ע"י כוח קודס. אין נפגעים. צה"ל: "תקפנו מטרות איראניות". משטר אסד הודה: מערכות הגנה אווירית ומחסן נשק הושמדו • שידור חי

דובר צה"ל הודיע הלילה (חמישי) כי כוח קודס האיראני שיגר 20 רקטות לעבר קו המוצבים הקדמי ברמת הגולן. לפי ההודעה, מערכת כיפת ברזל ביצעה מספר יירוטים, ואין נפגעים. "אנחנו רואים בחומרה את התקיפה וערוכים למספר תרחישים. מבקשים מהתושבים להשמע להנחיות", נכתב בהודעה.

דובר צה"ל בערבית מסר כי הצבא פעל נגד מטרות איראניות בסוריה. לדבריו, "כל תגובה סורית תענה בחומרה". גם המשטר הסורי דיווח על תקיפות בשטח המדינה, והדגיש כי צבאו יירט כמה מהטילים, חלקם בסמוך לעיר חומס. עם זאת, הוא הודה כי חלק מהטילים פגעו במטרה והצליחו להשמיד מחסן תחמושת, מערכות הגנה אווירית ומערכת מכ"ם. במקביל, סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי פיצוצים נשמעו בדמשק ומטוסים חגו מעל העיר.

בווידאו: שיגורים לעבר סוריה שנראו הלילה בגולן

בעקבות השיגורים נשמעו אזעקות בכל רחבי רמת הגולן ותושבי האזור הונחו להשאר במרחבים המוגנים. כעבור שעה קלה נמסר כי ניתן לצאת מהמרחבים המוגנים, אך להישאר בסמוך אליהם. עיריית קריית שמונה פתחה את המקלטים הציבוריים, חרף העובדה שלא קיבלה הנחייה לכך מהצבא. 

זמן קצר לפני הפעלת ההתרעות , הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי טנקים של צה"ל ירו פגזים לעבר בסיסים של צבא אסד ובעלי בריתו, בעיר אל-בעת' שבגולן הסורי. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית פרסמה עשרה אתרים בגולן שלכאורה הותקפו הלילה, ובהם: יחידת האלפיניסטים, מנחת מסוקים צבאי, מרכז האזנה, מרכז לוחמה אלקטרונית ומרכז תצפית.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אבו מאזן שוב התנצל - ורמז לדמיון בין הסבל הפלסטיני לשואה

נתניהו לפוטין: זכותנו להגן על עצמנו מפני איראן בשטח סוריה

עיתונאים איראנים: טהראן תפעל בהיגיון ולא תגיב בקיצוניות

בווידאו: תיעוד שמופץ ברשתות החברתיות המציג לכאורה ירי נ"מ באזור דמשק הלילה

דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, התייחסה להסלמה בצפון בריאיון לרשת "פוקס" האמריקנית ואמרה: "זה רק מראה כי לא ניתן לסמוך על המשטר האיראני. לישראל יש את הזכות להגן על עצמה ואנו תומכים בה בכל מאמץ שהיא עושה כדי לעשות זאת. אני חושבת שהפעילות הזו מראה שוב כי לא ניתן לסמוך על איראן וזו עוד תזכורת לכך שהנשיא עשה נכון בכך שיצא מההסכם עם איראן".

בווידאו: התייחסות דוברת הבית הלבן להסלמה

כבר אמש פרס צה"ל עוד סוללות כיפת ברזל בגולן, בנוסף לאלו שכבר נפרסו בימים האחרונים בצפון הארץ. כמו כן, המקלטים נשארו פתוחים וגם משרד החינוך דיווח כי רוב הטיולים של בתי הספר מכל קצוות הארץ שתוכננו לרמה יבוטלו, בזמן שטיולים למקומות אחרים יתקיימו כרגיל. מוקדם יותר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט הגיע לצפון הארץ, שם נועד עם ראשי הרשויות בגולן ושמע מהם על המיגון החסר, בעיקר בבית החולים זיו שבצפת.

בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, רמז אמש בריאיון לחדשות עשר לאחריות ישראלית לתקיפה אמש על בסיס איראני בסוריה, שלפי הערכות נועדה למנוע ירי טילים על ישראל, ולפי דיווחים בסוריה נהרגו בה שמונה איראנים. "כשהאיראנים עומדים לשגר טילים על מדינת ישראל, עדיף להקדים אותם. אולי יש אנשים שמעדיפים קודם לספוג – בתפיסת העולם שלי עדיף להקדים" אמר ליברמן, "אני אומר באופן כללי, לא רוצה להתייחס לאתמול או שלשום". עם זאת, ליברמן הבהיר: "אף אחד לא מחפש הסלמה, בטח ובטח אף אחד לא מחפש מלחמה. אבל כל מה שצריך על מנת להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל, אנחנו נעשה.

בווידאו: כך נשמעו האזעקות ביישוב בצפון רמת הגולן

"אם האיראנים הולכים להציב כאן מערכות נ"מ שסוגרות לנו את נתיבי האוויר עד תל אביב, כולל תעופה אזרחית, אף אחד לא יסכים לכך", המשיך ליברמן, "אני מקווה שהמתיחות לא תימשך, אבל אנחנו נערכים לכל תרחיש". הוא טען כי ישראל משתדלת שלא להיגרר לקונפליקטים, אך במצב הפוך לא היו תהיות. "בוא ננסה לדמיין שישראל תנסה להציב מערכות ליד הגבול של איראן, איך יגיבו באיראן? איך יגיבו בקהילה הבין-לאומית?", שאל.

בווידאו: הירי הלילה בצפון

אתמול הגיע ראש הממלשה בנימין נתניהו לביקור במוסקבה, שם נפגש עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. בתום הפגישה אמר ראש הממשלה כי הבהיר לפוטין שלישראל יש זכות וחובה לנקוט בכל הצעדים כדי להגן על עצמה מפני תוקפנותה של איראן ושלוחותיה משטח סוריה. "הפגישות האלה עם פוטין תמיד מתגדלות במבחן הזמן כמועילות", אמר נתניהו לכתבים והוסיף: "לאחרונה יוחסו דברים שלכאורה הצד הרוסי אמר, ושהיו אמורים להצר את חופש הפעולה שלנו או לפגוע באינטרסים אחרים וזה לא קרה – אין לי יסוד לחשוב שהפעם זה יהיה שונה. אני שומר על האינטרסים של ישראל, השיח מאוד ישיר ומאוד ישר. אין דרך טובה יותר להבטיח את האינטרסים הביטחוניים העליונים של ישראל".

שרידי טיל ישראלי שנורה לדמשק
 

שרידי טיל ישראלי שנורה לסוריה בתמונה שמופצת ברשתות החברתיות (טוויטר)

 
 טילי יירוט סוריים שהופנו נגד מטוסים ישראליים
 

טילי יירוט סוריים שהופנו נגד מטוסים ישראליים (טוויטר)

 
 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה הלילה (חדשות עשר)