לא רק נפט: ההשלכות הכלכליות של פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין

טראמפ החזיר את הסנקציות רק אתמול, מחיר הנפט כבר הגיע לשיא מ-2014. למעשה רוב החברות שייפגעו הן אירופיות. ואיך סין תקבע אם הסנקציות באמת יובילו למצוקה באיראן?

אתמול (שלישי) הודיע נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על נסיגה מהסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן ועל החזרת הסנקציות הכלכליות נגד המדינה. במהלך היום כבר הגיע מחיר חבית נפט לשיא מאז 2014, אבל הסנקציות צפויות להשפיע בצורה רחבה יותר.

מבחינת האמריקנים, אם דבר לא ישתנה בעוד כמה חודשים יהיה בלתי אפשרי עבורם לרכוש נפט מטהראן. שתי המרוויחות הגדולות מהשינוני בשוק הזה הן סעודיה ורוסיה, כאשר איראן היא מפיקת הנפט החמישית בגודלה בעולם – לקוחותיה הגדולות הן סין הודו וקוריאה. למעשה אם סין תרכוש ממנה מספיק נפט, הפגיעה בכלכלה באיראנית תהיה מוגבלת למרות הסנקציות.

ספינה סינית עם נפט
 

ספינות סיניות הנושאות נפט (רויטרס)

 

הסנקציות שטראמפ מפעיל הן בעצם הסנקציות של ממשל אובמה, שידע, למרות השמועות, לפגוע בכיס של הרוסים והאיראנים בצורה מאוד אפקטיבית. אם כי כבר בשבוע הבא ארה"ב מתכננת להוסיף סנקציות נוספות על איראן, כך לפי דוברת הבית הלבן. 

אבל הפגיעה הכלכלית גם תחזור לאמריקנים עצמם, ועוד יותר מכך לחברות אירופיות. שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, הודיע שחברות התעופה איירבוס ובואינג לא יוכלו למכור מטוסים לנוסעים. בואינג האמריקנית עומדת לאבד עסקה בשווי 20 מיליארד דולר.

הסנקציות לא מתייחסות רק לעשיית עסקים עם איראן, אלא גם לחברות שעושות עסקים עם חברות או גורמים בנקאיים שנותנים אשראי לעסקים איראניים. עם הפרישה האמריקנית אותן חברות ייפגעו באופן חריף, ולא במקרה, זו דרך מכוונת לפגוע בכלכלה האיראנית. רוב החברות האלו הן אירופיות, למשל חברות הרכב פז'ו ורנו, שמספקות כלי רכב לאיראנים וכבר נפגעו במסחר המוקדם בשווקים. גם הלירה הטורקית נפגעה קשה.