תושב איראן לחדשות עשר: "שמח מפרישת טראמפ מהסכם הגרעין"

יום לאחר הנסיגה של נשיא ארה"ב מהעסקה עם טהראן, תושבי הרפובליקה האסלאמית הביעו דווקא את אהדתם למהלך: "המשטר הוציא את הכספים שקיבל מההסכם על הרחבת הטרור באזור"

תושבי איראן קמו היום לבוקר חדש, שבו ארצות הברית אינה עוד חלק מהסכם הגרעין. תושבי הרפובליקה האסלאמית סיפרו לחדשות עשר על תחושותיהם, על חששם מכך שהמצב הכלכלי הרעוע גם ככה ילך ויחמיר, וכן על כעסם על משטר האייתולות הקיצוני השולט במדינה כמעט 30 שנה.

"אני מאוד שמח מכך שטראמפ קרע את ההסכם", אמר תושב טהראן. "ההסכם נתן להם (למשטר האיראני – ח"ס) 150 מיליארד דולר, שאותם הם הוציאו לטובת מלחמות והרחבת הטרור באזור. אני שמח מאוד שטראמפ נכנס לעולם הזה. טראמפ ונתניהו הם הפוליטיקאים היחידים שמכירים באמת את השלטון האסלאמי המקולל". תושב נוסף ציין: "מה בכלל עשה הסכם הגרעין עבורנו? מחיר הלחם הוזל? מחיר הביצים הוזל?".

חרף התלונות על המשטר, אזרחי איראן לא מאמינים כי פני ההנהגה למלחמה רחבה עם ישראל: "אפשר היה לראות על פניו של רוחאני שאיראן לא מחפשת מלחמה", ציין אחד המרואיינים. "נכון שהם אספו מיליציות טרור שיעיות כדי לעשות דברים כמו לשגר טילים לעבר ישראל, אבל הם לא רוצים ששמם של איראן או של חיזבאללה יהיה שייך לכך".

עוד כתבות בחדשות עשר: 

נתניהו לפוטין: זכותנו להגן על עצמנו מפני איראן בשטח סוריה

כך נראה כביש לאחר התהפכות משאית מלאה בשוקולד נוזלי

עיתונאיות איראניות: טהראן תפעל בהיגיון ולא תגיב בקיצוניות

 תושב טהראן קורא עיתון ברחוב
 

תושב טהראן קורא עיתון ברחוב לאחר הפרישה מהסכם הגרעין (ללא קרדיט)

 

המשטר עצמו מנסה כעת לגבש תגובות במישור הדיפלומטי והצבאי. כבר הבוקר פתחו האיראנים במהלך דיפלומטי נרחב, ושר החוץ מוחמד ג'וואד זריף נסע לאירופה, שכזכור מעצמותיה לא פרשו מההסכם. במישור הצבאי שוב נשמעים הקולות המוכרים של מאבק חמוש עם ארצות הברית ובעלת בריתה ישראל.                                                                                                                 

פרשנות: לאחר הפרישה האמריקנית – איראן תתמקד בכלכלה ולא בתגובה צבאית

השילוב של הפרישה מההסכם והמתקפה המיוחסת לישראל בסוריה היווה מכה קשה לאיראנים. הם לא ציפו למכה הזו ולא התכוננו לכך. איראן היום במצב הכי קשה שלה בעשור האחרון וזה מזכיר את מצבה ערב חתימת ההסכם. עכשיו השאלה אהיא איך ההתמוטטות תבוא לידי ביטוי – בצורה צבאית או כלכלית.

איראן בשלב זה דווקא מתרחקת ממלחמה - היא לא רוצה מאבק רחב עם ישראל, אלא ההפך. הסיפור הכלכלי יהיה המרכזי כאן, וזה גם מה שהאיראנים אומרים לאירופים: "אתם רוצים לשמור על ההסכם? המשיכו להזרים כספים".