כיפת ברזל, דו"צ

ערב מתוח נוסף בגולן: עוד סוללות כיפת ברזל, טיולים בוטלו

חרף המשך הכוננות בצה"ל, התושבים ברמת הגולן משדרים "עסקים כרגיל", אך באתרי הנופש נרשמו ביטולים • פרשנות: האיום אתמול היה ממשי, אך לא היה נכון להוציא הודעה מבהילה

באזור הגולן נרשם עוד ערב מתוח - צה"ל פרס עוד סוללות כיפת ברזל, בנוסף לאלו שכבר נפרסו בימים האחרונים בצפון הארץ. כמו כן, המקלטים נשארו פתוחים וגם משרד החינוך דיווח כי רוב הטיולים של בתי הספר מכל קצוות הארץ שתוכננו לרמה יבוטלו, בזמן שטיולים למקומות אחרים יתקיימו כרגיל. מוקדם יותר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט הגיע לצפון הארץ, שם נועד עם ראשי הרשויות בגולן ושמע מהם על המיגון החסר, בעיקר בבית החולים זיו שבצפת.

למרות המקלטים הפתוחים, התושבים המקומיים המשיכו לשדר אווירה של "עסקים כרגיל". המתיחות בין ישראל לאיראן שהגיעה לשיא חדש עם תקיפת הבסיס האיראני בפאתי דמשק בלילה לא מנעה היום מאנשי קיבוץ עין זיוון שבצפון רמת הגולן להמשיך בקטיף הדובדבנים, גם בחלקות המטעים הנושקות לסוריה. חגי דריילינגר, חקלאי מעין זיוון, אמר לחדשות עשר: "אני מסתכל מזרחה - זה לא שאני רואה פה את האיראנים על הגדרות, אנחנו מבחינתנו בשיגרה".

ראש העיר צפת מסר לחדשות עשר כי גם בעירו השגרה ממשיכה כרגיל, והדגיש: "הכול רגוע, אנחנו מאוד שלווים ויש פה שגרה מלאה". עוד הוסיף: "כמובן שאנחנו לא נכנסים לשאננות, זה זמן זהב נהדר לכל הערכות, להיות הכי מוכנים שאפשר". כוננות גבוהה מאוד הורגשה היום גם בבתי החולים בצפון. ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו שבצפת, אמר: "ככל שיהיה צורך באירועים השונים ובמתח שקורה בצפון, זיו ערוך ומוכן על מנת לתת את המענה הרפואי שנדרש".

נתניהו לפוטין: זכותנו להגן על עצמנו מפני איראן בשטח סוריה

דיווח: 15 הרוגים, בהם 8 איראנים, במתקפה בסוריה שיוחסה לישראל

הקצאת כוחות ופיצוי ממשלתי: השרים דנו במאבק בפשיעה החקלאית

פתיחת מקלטים בצפת בעקבות המתיחות בצפון
 

פתיחת מקלטים בצפת בעקבות המתיחות בצפון(עיריית צפת)

 

מי שפחות שמרו על קור רוח נינוח היו התיירים ממרכז הארץ ומדרומה. מאז פתיחת המקלטים וסגירתן לסירוגין באתרי התיירות בגולן נרשמו ביטולים רבים בבתי המלון, בצימרים ובאתרי הנופש בצפון הארץ, וכל זאת רגע לפני חג השבועות. רוית רז, יו"ר "צוק מנרה" ומתחם האירוח "מנרה לודג'", סיפרה לחדשות עשר: "ממצב של תפוסות של מאה אחוז אנחנו בעצם רק מידרדרים בתפוסות שלנו".

פרשנות: התקיפה הצפויה של איראן - אירוע טקטי ולא פתיחה של מלחמה

אנחנו בעיצומו של עימות מתמשך ומתפתח, שלא התחיל החודש וגם לא יסתיים בקרוב. התקיפה המיוחסת לישראל שהיינו עדים לה אתמול היא עוד אירוע נקודתי בתוך המאבק שהתחיל כבר בשנה שעברה נגד ההתבוססות האיראנית בסוריה.

אתמול רוסיה שמרה על שתיקה, והיום אחרי הפגישה של נתניהו עם פוטין רה"מ אמר כי אין סיבה להעריך שרוסיה תנסה להצר את חופש הפעולה הישראלי. אבל העובדה שצה"ל הוציא אתמול הודעה על פתיחת מקלטים, מראה כמה האיום היה ממשי ומיידי. התקיפה שמיוחסת לישראל הגיעה קצת יותר משעה אחרי ההודעה, בדיעבד לא היה נכון להוציא הודעה שהכניסה לפאניקה מדינה שלמה. בסופו של דבר מדובר על אירוע טקטי לא על פתיחה של מלחמה. האיראנים רוצים לפגוע נקודתית בצה"ל, ישראל משבשת להם את התוכניות, הם ימשיכו לנסות ואנחנו נמשיך לנסות ולסכל.