נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עמוס בן גרשום/ לע"מ

נתניהו לפוטין: זכותנו להגן על עצמנו מפני איראן בשטח סוריה

רה"מ אמר לאחר הפגישה במוסקבה כי אין לו סיבה לחשוב שרוסיה תצר את חופש פעולת ישראל מעל שטח המדינה המשוסעת. עוד הוסיף: "משלחת רוסית תגיע לארץ לסקירת ארכיון הגרעין"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (רביעי) בתדרוך לעיתונאים לנושאים שעלו בפגישתו במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לדברי ראש הממשלה, הוא הבהיר לנשיא הרוסי כי לישראל יש זכות וחובה לנקוט בכל הצעדים כדי להגן על עצמה מפני תוקפנותה של איראן ושלוחותיה משטח סוריה.

עוד ציין נתניהו כי הציג לפוטין את עיקרי הממצאים מ"ארכיון הגרעין האיראני" שנתפס על ידי המוסד, והדגיש כי בימים הקרובים תגיע לישראל משלחת של המודיעין הרוסי, במטרה לקבל סקירות נוספות בעניין מאנשי קהילת המודיעין הישראלית.

"הפגישות האלה עם פוטין תמיד מתגדלות במבחן הזמן כמועילות", אמר נתניהו לכתבים והוסיף: "לאחרונה יוחסו דברים שלכאורה הצד הרוסי אמר, ושהיו אמורים להצר את חופש הפעולה שלנו או לפגוע באינטרסים אחרים וזה לא קרה – אין לי יסוד לחשוב שהפעם זה יהיה שונה. אני שומר על האינטרסים של ישראל, השיח מאוד ישיר ומאוד ישר. אין דרך טובה יותר להבטיח את האינטרסים הביטחוניים העליונים של ישראל".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

הקצאת כוחות ופיצוי ממשלתי: השרים דנו במאבק בפשיעה החקלאיתג'ונסון: טראמפ הבטיח פתרון לאיראן - יש לדרוש שיעמוד במילתו

בצל המתיחות: נתניהו לצד פוטין במצעד יום הניצחון במוסקבה

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

מוקדם יותר אמר נתניהו: "סיימתי עכשיו קרוב לעשר שעות במחיצתו של הנשיא פוטין. השתתפנו באירועים מאוד מרשימים - גם במצעד הניצחון על הנאצים וגם באירועים אחרים, וכמובן שהיו גם שיחות טובות ומועילות". נתניהו הוסיף כי הדגיש בפני פוטין את חובת ישראל להגן על עצמה. "הצגתי את החובה של ישראל ואת הזכות של ישראל להגן על עצמה מפני התוקפנות מאיראן, משטחה של סוריה, נגד מדינת ישראל. האיראנים מצהירים שבכוונתם לתקוף אותנו, הם מנסים להעביר לשם כוחות ונשק קטלני במטרה מפורשת לתקוף את מדינת ישראל כחלק מהאסטרטגיה שלהם להשמיד את מדינת ישראל".

"אמרתי לנשיא פוטין שזו זכותה של כל מדינה", ציין נתניהו והוסיף: "ודאי זכותה של ישראל לנקוט בצעדים הדרושים כדי להגן על עצמה מפני התוקפנות הזאת. אני חושב שהדברים הוצגו בצורה גם ישירה וגם ישרה, וזה חשוב. הדברים האלה מאוד חשובים לביטחון ישראל בכל עת ובייחוד בעת הזו".

בפתח פגישתם אמר פוטין לנתניהו: "אבקש להביע הערכה ותודה שביום הניצחון מצאת אפשרות להגיע למוסקבה. אנחנו יודעים איך מתייחסים בישראל למלחמה וזה מאחד אותנו, היחס לנאציזם ופשיזם, קורבנות הנאציזם בכלל וקורבנות השואה בפרט. אני נזכר בביקור שלי בישראל בפתיחת האנדרטה לחיילים סובייטים. נשתמש בביקור שלך לשיחה על המצב במזרח התיכון. המצב באזור חמור, אני מקווה שלא רק נדון, אלא גם נמצא דרך למוצא מהמצב הזה".

 ולדימיר פוטין נשיא רוסיה
 

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה (רויטרס)

 

נתניהו השיב לפוטין בנימה דומה: "אנחנו לא שוכחים את ההקרבה הגדולה של הצבא האדום. אנחנו לא שוכחים את המשמעות של ההקרבה של החיילים האלה ושל חצי מיליון יהודים בצבא האדום להבטחת גורל עמנו. אנחנו גם לא שוכחים את הלקח הגדול של להתייצב מול אידאולוגיה רצחנית בזמן. זה לא יאומן אבל 73 שנים אחרי השואה יש מדינה במזה"ת  כמו איראן שמבקשת להשמיד את מדינת ישראל. ההבדל הוא שיש לנו היום מדינה. אני מאוד מעריך את ההזדמנות לדבר על הסכנות באזור ולהוריד את האיומים הקיימים באזור בצורה אחראית".