טראמפ: איראן תיכנס למשא ומתן "או שמשהו יקרה"

הנשיא הודיע שהסנקציות ייכנסו לתוקף "בקרוב מאוד", ואם איראן תפתח תוכנית גרעין "יהיו השלכות חמורות מאוד". נתניהו: אמרתי לפוטין – זכותה של ישראל להגן על עצמה

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הערב (רביעי) כי איראן תיכנס למשא ומתן, "או שמשהו יקרה". זאת לאחר שאמש הודיע על נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין ועל חידוש הסנקציות האמריקניות על איראן. הוא הוסיף כי הסנקציות על איראן יכנסו לתוקף "בקרוב מאוד", וכן אמר כי אם איראן תפתח בתוכנית גרעין יהיו לכך "השלכות חמורות מאוד". שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, אמר כי הוא צופה שידרוש הגדלה של תקציב הצבא.

במקביל אמר דובר הממשלה האיראנית כי המדינה הגתה תוכנית להתמודדות עם נסיגת ארה"ב מההסכם, כך לפי סוכנות הידיעות האיראנית. "מנהלת התכנון והארגון הגתה תוכנית פרופורציונלית לתנאים של יציאת ארה"ב מהסכם גרעין", אמר הדובר, "הממשלה האיראנית הקצתה תקציבים להתמודדות עם מספר תרחישים הקשורים להסכם הגרעין". 

הוא המשיך ואמר כי החלטת טראמפ תוביל לאובדן של אמון בארה"ב מצד הקהילה הבין-לאומית. "היום אף מדינה לא יכולה לתאם את תוכניתה לפי האמונה כי יגיעו להסכם עם אמריקה", אמר הדובר.

חמינאי וטראמפ
 

חמינאי וטראמפ (רויטרס)

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם כתבים לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הוא טען כי אמר למנהיג רוסיה שזו זכותה של ישראל "לנקוט בצעדים הדרושים כדי להגן על עצמנו מפני התוקפנות". נתניהו המשיך ואמר כי "האיראנים מציינים כי בכוונתם לתקוף אותנו, הם ניסו להעביר לשם כוחות ונשק קטלני במטרה מפורשת לתקוף את ישראל כחלק מהאסטרטגיה שלהם להשמיד את המדינה". הוא קיווה כי רוסיה לא תפגע בחופש הפעולה של ישראל בסוריה.

בד בבד, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שוחח בטלפון עם מקבילו האיראני, חסן רוחאני, ואמר לו כי צרפת מעוניינת לשמר את הסכם הגרעין וכי על איראן לקיים את כל מחויבותיה לפי ההסכם. רוחאני, מצדו, אמר כי לאירופה "הזדמנות מוגבלת" לשמר את הסכם הגרעין. מארמון האליזה נמסר כי שרי החוץ של צרפת ואיראן ייפגשו בקרוב לדון בהמשך ההסכם הגרעיני ושימור היציבות באזור. נוסף לכך, שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג׳ובייר, הצהיר הערב כי אם איראן תפעל להשגת נשק גרעיני גם מדינתו תפעל להשגת נשק כזה.

מוקדם יותר אמר ראש מחלקת איראן במשרד החוץ האמריקני, אנדרו פיק, בתדרוך לכתבים כי בשבועיים שלפני הכרזת טראמפ על התקיימו מגעים ותיאום הדוק בין ארה"ב לישראל. פיק ציין כי ממשל טראמפ מעוניין לגבש "חבילת לחץ" כלכלי ומדיני על איראן בשיתוף פעולה עם בנות בריתה של ארה"ב במערב. הוא הוסיף כי החלטת הנשיא טראמפ בנושא הסכם הגרעין והלחץ על איראן לא נועדו להחליף את המשטר האיראני אלא לשנות את התנהגותו של המשטר האיראני.

לדבריו המטרה היא לגבש הסכם חדש וטוב יותר שיעסוק לא רק בסוגית הגרעין האיראני אלא גם בחתרנות האיראנית ברחבי המזרח התיכון. "אנחנו מעודדים מההצהרות מצרפת ובריטניה על כך שהם מעוניינות לגבש הסכם רחב יותר ואנחנו רוצים לעבוד עם בנות בריתנו כדי להשיג הסכם טוב יותר", אמר פיק. "השיחות שניהלנו עם האירופאים בחודשים האחרונים יהוו את הבסיס להסכם החדש".

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית
 

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר כי טראמפ אמר לו שהוא רוצה למצוא פתרון חדש לבעיות שיוצרת איראן. "צריך לדרוש ממנו לעמוד במילתו", אמר ג'ונסון, "האחריות להסבר כיצד וושינגטון תבנה פתרון מוסכם לדאגות המשותפות שלנו נופלת עליהם". ג'ונסון הוסיף כי ארה"ב צריכה להימנע מלעצור מדינות אחרות מלגרום להסכם לעבוד. "בריטניה קוראת לארה"ב למסור את השקפתה למשא ומתן על הסדר חדש", אמר בפרלמנט הבריטי, "כרגע על ארה"ב להציע הצעות קונקרטיות על איראן". הוא הוסיך כי אין לו בעיה עם מטרתו של טראמפ לפתרון גמיש לאיום הגרעיני מאיראן.

מוקדם יותר התייחס שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, להודעה הדרמטית שסיפק אמש נשיא ארה"ב ואף אישר כי מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה צפויים להגיע לפגישה עם נשיא איראן, חסן רוחאני, במהלך השבוע הקרוב. "ההסכם לא מת", אמר לה דריאן בריאיון לתחנת רדיו מקומית, והוסיף: "הנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין איננה מבטלת אותו. צרפת מודעת היטב לחששות מפני סוגיות שאינן קשורות באופן ישיר ליכולת הגרעינית של איראן, ובכללן התכנית האיראנית לפיתוח טילים בליסטיים, אך הטיפול בסוגיות אלו לא מחייב נסיגה מההסכם הקיים".