בשבועיים שקדמו להכרזת טראמפ: תיאום הדוק בין ארה"ב לישראל

ראש מחלקת איראן במשרד החוץ האמריקני ציין כי החלטת הנשיא האמריקני והלחץ הנלווה לא נועדו להחליף את המשטר האיראני אלא לשנות את התנהגותו של המשטר בטהראן

ראש מחלקת איראן במשרד החוץ האמריקני אנדרו פיק אמר היום (רביעי) בתדרוך לכתבים כי בשבועיים שלפני הכרזת הנשיא טראמפ על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין התקיימו מגעים ותיאום הדוק בין ארה"ב לישראל. "לכל אורך התהליך בחודשים האחרונים התייעצנו עם ישראל ובמיוחד בשבועיים האחרונים ורצינו לוודא שאנחנו מתואמים איתם בצורה קרובה", אמר פיק.

פיק ציין כי ממשל טראמפ מעוניין לגבש "חבילת לחץ" כלכלי ומדיני על איראן בשיתוף פעולה עם בנות בריתה של ארה"ב במערב. "איראן לא הפנימה את הסכנה מולה היא ניצבת בשל התנהגותה", אמר פיק. "ההחלטה של הנשיא אתמול נועדה להבהיר לאיראנים את המחיר". הוא הוסיף כי החלטת הנשיא טראמפ בנושא הסכם הגרעין והלחץ על איראן לא נועדו להחליף את המשטר האיראני אלא לשנות את התנהגותו של המשטר האיראני.

נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ (רויטרס )

 

הבכיר האמריקני ציין כי הכוחות האמריקנים נמצאים בסוריה כדי להביס את דאע"ש ולא כדי לפעול נגד איראן. לדבריו ארה"ב מעוניינת להשתמש בלחץ כלכלי ומדיני נגד איראן כדי לבלום את פעילותה החתרנית בסוריה ובשאר האזור. "אנחנו מקווים שזה יגרום להם לחשוב מחדש על אופי פעילותם בסוריה ובמקומות אחרים", הוא אמר.

לדבריו המטרה היא לגבש הסכם חדש וטוב יותר שיעסוק לא רק בסוגית הגרעין האיראני אלא גם בחתרנות האיראנית ברחבי המזרח התיכון. "אנחנו מעודדים מההצהרות מצרפת ובריטניה על כך שהם מעוניינות לגבש הסכם רחב יותר ואנחנו רוצים לעבוד עם בנות בריתנו כדי להשיג הסכם טוב יותר", אמר פיק. "השיחות שניהלנו עם האירופאים בחודשים האחרונים יהוו את הבסיס להסכם החדש".

בתוך כך, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שוחח בטלפון עם מקבילו האיראני, חסן רוחאני, ואמר לו כי צרפת מעוניינת לשמר את הסכם הגרעין וכי על איראן לקיים את כל מחויבותיה לפי ההסכם. מארמון האליזה נמסר כי שרי החוץ של צרפת ואיראן ייפגשו בקרוב לדון בהמשך ההסכם הגרעיני ושימור היציבות באזור. נוסף לכך, שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר לו שהוא רוצה למצוא פתרון חדש לבעיות שיוצרת איראן. "צריך לדרוש ממנו לעמוד במילתו", אמר ג'ונסון, "האחריות להסבר כיצד וושינגטון תבנה פתרון מוסכם לדאגות המשותפות שלנו נופלת עליהם".

 בוריס ג'ונסון
 

בוריס ג'ונסון (רויטרס )

 

ג'ונסון הוסיף כי ארה"ב צריכה להימנע מלעצור מדינות אחרות מלגרום להסכם לעבוד. "בריטניה קוראת לארה"ב למסור את השקפתה למשא ומתן על הסדר חדש", אמר בפרלמנט הבריטי, "כרגע על ארה"ב להציע הצעות קונקרטיות על איראן". הוא הוסיך כי אין לו בעיה עם מטרתו של טראמפ לפתרון גמיש לאיום הגרעיני מאיראן.

במקביל, דוברת ראשת הממשלה הבריטית אמרה כי בריטניה בוחנת מידע שהממשלה קיבלה מארה"ב, לגביי השפעת סנקציות חדשות על איראן, וכי המדינה תשוחח על כך עם שותפותיה באירופה. דובר הממשלה בצרפת אמר כי האיחוד האירופי מוכן להתחרות בכל צעד חד-צדדי של ארגון הסחר העולמי שעלול לפגוע באינטרסים של האיחוד. בתוך כך, שר ההגנה של איראן, אמיר חתאמי, אמר כי "בהתחשב במערכות ההגנה הקיימות, איראן לא תהיה מאויימת על ידי כוח זר". בד בבד, סוכנות הידיעות "פארס" דיווחה כי מחוץ לבניין ששימש את שגרירות ארה"ב בטהראן נערכה הפגנת סטודנטים. המפגינים קראו "מוות לארה"ב" ושרפו את הדגל האמריקני.