עיתונאים איראנים: טהראן תפעל בהיגיון ולא תגיב בקיצוניות

הולי דגרס ואליג'אני ארשד התייחסו בשיחה עם חדשות עשר להצהרת טראמפ. "האמינות של ארה"ב נפגעה", אומרת דגרס. ארשד מוסיף: "מפחד שהמצב יגיע לכדי עימות ישיר"

המתיחות בין ארה"ב לאיראן עומדת החל מאתמול (שלישי) בראש הכותרות לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז כי ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין. בשיחה עם חדשות עשר, ניסו להסביר הולי דגרס, אנליסטית איראנית-אמריקנית לענייני המזרח התיכון, ועיתונאי רשת France 24 ו-RFI, האיראני אליג'אני ארשד, את ההשפעה של החלטת טראמפ והתייחסו לעתידו של הסכם הגרעין.

"אני לא חושב שטראמפ החליט בצורה נכונה בנוגע להסכם", אומר ארשד, "לאיראן הייתה תכנית להשגת נשק גרעיני, לפי הוכחות רבות שאותן הכרנו וכפי שהראה לאחרונה ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. הסכם הגרעין היה תוצאה של עבודה דיפלומטית קשה שמטרתה למנוע מאיראן להשיג את אותו נשק גרעיני ולפי המודיעין האמריקני, הישראלי והאירופאי, הוא לא הופר. מדיניות של ביטול ההסכם המדובר היא לא מדיניות חכמה".  

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ג'ונסון: טראמפ הבטיח פתרון לאיראן - יש לדרוש שיעמוד במילתו

15 שנות מאסר נגזרו על יהושע אליצור שהרג פלסטיני ונמלט מהארץ

כלב תלוי נמצא בבית נטוש בטבריה, המשטרה עצרה חשוד במעשה

דגרס מוסיפה כי "ההחלטה לסגת מההסכם מאיראן פגעה באמינות של ארה"ב ויצרה סיטואציה במסגרתה יהיה קשה יותר לפגוע בגרעין האיראני. למעשה, ההחלטה של טראמפ 'דוחפת' את איראן לכיוון רוסיה וסין. הבעיה התחילה בזה שטראמפ איים לעזוב את ההסכם מהיום שנכנס לתפקיד. במקום זאת, הוא היה צריך לעשות צעדים שמטרתם להגיע להסדר בנוגע לטילים הבליסטיים, אליהם הסכם הגרעין לא מתייחס. אין לו תוכנית ב' והוא אפילו לא טרח לשבת למשא ומתן בנוגע לגרעין. יש תחושה שרק בגלל שההסכם הושג על ידי אובמה, הוא אמר שהוא נוטש אותו".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

"פגע באמינות ארה"ב". טראמפ מצהיר כי יפרוש מהסכם הגרעין (רויטרס )

 

לטענתו של ארשד, החלטתו של טראמפ תשפיע על ארצות הברית בזירה הבין-לאומית. "טראמפ איבד את התמיכה של בני הברית שלו", אומר ארשד, "גרמניה, צרפת ואפילו בריטניה אמרו שהן ימשיכו להיות חלק מהסכם הגרעין וביקרו את מעשיו של טראמפ. בניגוד לאובמה, טראמפ לא מקבל תמיכה עולמית".

דגרס, וגם ארשד, לא מאמינים שהתגובה האיראנית להחלטת טראמפ תהיה קיצונית. "איראן נמצאת עכשיו תחת זכוכית מגדלת והיא תפעל תחת הגיון", אומרת דגרס. ארשד מוסיף כי "השלטון באיראן הוא לא התאבדותי וחושב רק על הישרדות. יש משפט איראני מפורסם שאומר 'לשמור על הרפובליקה האסלאמית בטוחה חשוב יותר מחייו של אימאם זאמן'. כלומר השמירה של הרפולביקה האסלאמית היא מעל לכול".

שניהם מסכימים שכעת, גורלו של ההסכם ואפשרות לשינוי בגישה האיראנית, תלוי בהתנהלות האירופית. "איראן תמשיך לדבוק בהסכם הגרעין, כל עוד מדינות אירופה, רוסיה וסין ידאגו לכך שאיראן תרוויח מזה". אומרת ארשד. דגרס טוענת כי "ברגע שנדע מה אירופה עושה, יהיה לנו מושג רחב יותר בנוגע לתגובה אפשרית של איראן".

מקרון, מרקל, מיי ורוחאני
 

"גורל ההסכם תלוי בגישה האירופית". מקרון, מרקל, מיי ורוחאני(רויטרס )

 

בהמשך דבריה, התייחסה דגרס לאפשרות שהמצב יוביל לעימות מלחמתי. "מצד אחד, לפי ההצהרות של ממשל טראמפ, עימות הוא משהו שנלקח בחשבון מבחינתם. מצד שני, יכול להיות שהוא חושב שההתנהלות הקשוחה שלו מול קוריאה הצפונית, תעבוד גם מול איראן. הבעיה היא שמדובר בשני מצבים שונים לגמרי, הן מבחינת ההיסטוריה הקיימת באזור, והן מבחינת העובדה שלקוריאה הצפונית יש כבר ארסנל גרעיני".

ארשד מביע דאגה שבסופו של דבר האזור ייגרר למלחמה. "אני לא בטוחה שטראמפ מעוניין במלחמה עם איראן, אבל אני מפחדת שהמצב יגיע לכדי עימות ישיר. כזכור, ערב הסעודית ביקשה בעבר ממשלת ארה"ב להוריד את ראש הנחש, אז ברור שישנם גורמים שמעוניינים בעימות שכזה, שיהיה הרסני עבור המזרח התיכון".