בוריס ג'ונסון, רויטרס

ג'ונסון: טראמפ הבטיח פתרון לאיראן - יש לדרוש שיעמוד במילתו

שר החוץ של בריטניה קורא לארה"ב להציע הסדר חדש, לאחר שהנשיא האמריקני הודיע על נסיגה מהסכם הגרעין. מקור באופ"ק: סעודיה לא צופה השפעה של הסנקציות על שוק הנפט בקרוב

הנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין: שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר לו שהוא רוצה למצוא פתרון חדש לבעיות שיוצרת איראן. "צריך לדרוש ממנו לעמוד במילתו", אמר ג'ונסון, "האחריות להסבר כיצד וושינגטון תבנה פתרון מוסכם לדאגות המשותפות שלנו נופלת עליהם".

ג'ונסון הוסיף כי ארה"ב צריכה להימנע מלעצור מדינות אחרות מלגרום להסכם לעבוד. "בריטניה קוראת לארה"ב למסור את השקפתה למשא ומתן על הסדר חדש", אמר בפרלמנט הבריטי, "כרגע על ארה"ב להציע הצעות קונקרטיות על איראן". הוא הוסיך כי אין לו בעיה עם מטרתו של טראמפ לפתרון גמיש לאיום הגרעיני מאיראן.

במקביל, דוברת ראשת הממשלה הבריטית אמרה כי בריטניה בוחנת מידע שהממשלה קיבלה מארה"ב, לגביי השפעת סנקציות חדשות על איראן, וכי המדינה תשוחח על כך עם שותפותיה באירופה. דובר הממשלה בצרפת אמר כי האיחוד האירופי מוכן להתחרות בכל צעד חד-צדדי של ארגון הסחר העולמי שעלול לפגוע באינטרסים של האיחוד. בתוך כך, שר ההגנה של איראן, אמיר חתאמי, אמר כי "בהתחשב במערכות ההגנה הקיימות, איראן לא תהיה מאויימת על ידי כוח זר". במקביל, סוכנות הידיעות "פארס" דיווחה כי מחוץ לבניין ששימש את שגרירות ארה"ב בטהראן נערכה הפגנת סטודנטים. המפגינים קראו "מוות לארה"ב" ושרפו את הדגל האמריקני.

 בוריס ג'ונסון
 

בוריס ג'ונסון (רויטרס)

 

מוקדם יותר התייחס שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, להודעה הדרמטית שסיפק אמש נשיא ארה"ב ואף אישר כי מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה צפויים להגיע לפגישה עם נשיא איראן, חסן רוחאני, במהלך השבוע הקרוב. "ההסכם לא מת", אמר לה דריאן בריאיון לתחנת רדיו מקומית, והוסיף: "הנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין איננה מבטלת אותו. צרפת מודעת היטב לחששות מפני סוגיות שאינן קשורות באופן ישיר ליכולת הגרעינית של איראן, ובכללן התכנית האיראנית לפיתוח טילים בליסטיים, אך הטיפול בסוגיות אלו לא מחייב נסיגה מההסכם הקיים".

גם באיחוד האירופי אומרים כי הם עדיין מחויבים ליישום מלא ואפקטיבי של ההסכם עם איראן. בהודעה שפרסמו אמרו באיחוד כי לא יאפשרו הטלת סנקציות על טהראן, כל עוד היא עומדת בהתחייבויותיה. 

בתוך כך, מקור בארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) אמר כי יש להעריך את השפעת הסנקציות האמריקניות על אספקת הנפט מאיראן. הוא הוסיף כי סעודיה לא מצפה להשפעה ממשית על שוק הנפט לפני הרבעון השלישי של השנה. "סעודיה עוקבת אחר ההשפעה של נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין על אספקת הנפט ומוכנה לאזן כל מחסור אפשרי, אבל לא תפעל לבד על מנת למלא את החסר", אמר. 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

טראמפ מצהיר כי יפרוש מהסכם הגרעין (רויטרס)

 

טראמפ הצהיר אתמול על סנקציות "ברמה הגבוהה ביותר" נגד איראן, החברה באופ"ק. "אנשים לא צריכים לקחת כמובן מאליו שסעודיה תייצר יותר נפט לבדה. אנחנו צריכים קודם להעריך את ההשפעה, אם יש כזאת. זאת לגבי אפשרות של שיבוש או צמצום הייצור מהאיראני", הוסיף.

סין, החתומה אף היא על הסכם הגרעין, פרסמה הודעה רשמית בה היא מביעה את אכזבתה על ההחלטה האמריקנית, שתעלה לטענתה את הסיכון להחרפת הסכסוך במזרח התיכון. דובר משרד החוץ הסיני, גנג שואנג, הוסיף: "סין תגן על ההסכם, אנו קוראים לכל הנוגעים בדבר ליישם את חלקם בו". שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב הבהיר מצדו כי מוסקבה "נותרה מחויבת להסכם". 

אמש הכריז דונלד טראמפ על החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן ועל החלת סנקציות על הרפובליקה האסלאמית. "יש לנו הוכחה שההבטחה האיראנית הייתה שקר", אמר נשיא ארה"ב, והוסיף: "ישראל פרסמה ממצאים שהוסתרו על ידי איראן אשר הוכיחו את כוונתה של איראן להשיג נשק גרעיני. הסכם הגרעין לא היה צריך לקרות. הוא לא הביא שלום ולעולם לא יעשה זאת".