פוטין בפגישתו עם נתניהו: המצב במזה"ת חמור, מקווה שנמצא פתרון

נשיא רוסיה נועד עם ראש הממשלה לאחר מצעד יום הניצחון בכיכר האדומה. השניים צפויים לשאת דברים הערב. נתניהו: "הפגישה חשובה במיוחד, לאור מה שקורה בסוריה"

פחות מיממה לאחר פרישת טראמפ מהסכם הגרעין, פגישת פסגה בין נתניהו ופוטין: נשיא רוסיה נועד היום (רביעי) עם ראש ממשלת ישראל במוסקבה. 

בפתח הפגישה, אמר פוטין לנתניהו: "אבקש להביע הערכה ותודה שביום הניצחון מצאת אפשרות להגיע למוסקבה. אנחנו יודעים איך מתייחסים בישראל למלחמה וזה מאחד אותנו, היחס לנאציזם ופשיזם, קורבנות הנאציזם בכלל וקורבנות השואה בפרט. אני נזכר בביקור שלי בישראל בפתיחת האנדרטה לחיילים סובייטים. נשתמש בביקור שלך לשיחה על המצב במזרח התיכון. המצב באזור חמור, אני מקווה שלא רק נדון, אלא גם נמצא דרך למוצא מהמצב הזה".

נתניהו השיב לפוטין בנימה דומה: "אנחנו לא שוכחים את ההקרבה הגדולה של הצבא האדום. אנחנו לא שוכחים את המשמעות של ההקרבה של החיילים האלה ושל חצי מיליון יהודים בצבא האדום להבטחת גורל עמנו. אנחנו גם לא שוכחים את הלקח הגדול של להתייצב מול אידאולוגיה רצחנית בזמן. זה לא יאומן אבל 73 שנים אחרי השואה יש מדינה במזה"ת  כמו איראן שמבקשת להשמיד את מדינת ישראל. ההבדל הוא שיש לנו היום מדינה. אני מאוד מעריך את ההזדמנות לדבר על הסכנות באזור ולהוריד את האיומים הקיימים באזור בצורה אחראית".

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית
 

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

נתניהו ופוטין השתתפו מוקדם יותר במצעד לציון 73 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית בכיכר האדומה במוסקבה. לאחר המצעד, המנהיגים השתתפו בטקס הנחת זרים לחייל האלמוני, באנדרטה לזכר לחיילי הצבא האדום שנפלו במלחמת העולם השנייה ומקום קבורתם אינו נודע. המנהיגים הניחו פרחים על אבני הזיכרון ל"ערים גיבורות". במקום נערך משמר כבוד והמנוני המדינות נוגנו. המנהיגים המשיכו לאירוע קבלת פנים בקרמלין לציון יום הניצחון בהשתתפות עשרות וטרנים.

במהלך נאומו של פוטין במצעד, שהציג כלים צבאיים רבים, הוא אמר ברמיזה להצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על נסיגה מהסכם הגרעין עם איראן, כי "רוסיה פתוחה לדיאלוג בכל השאלות הקשורות להבטחת הביטחון הגלובלי". הוא הוסיף כי במוסקבה "מוכנים לקדם את העולם ברוגע ובשותפות שווה".

"הפגישות בינינו הן תמיד חשובות וזו חשובה במיוחד", אמר נתניהו טרם המראתו למוסקבה, "לאור מה שקורה בסוריה ברגעים אלה, יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בין הצבא הרוסי לצבא הגנה לישראל", הוסיף. דבריו מגיעים לאחר שאתמול בלילה דיווחו כלי תקשורת בסוריה שצה"ל תקף שיירת כלי רכב שהייתה בדרכה לבסיס איראני באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק.