הוועדה למיגור אלימות, חדשות עשר

הקצאת כוחות ופיצוי ממשלתי: השרים דנו במאבק בפשיעה החקלאית

ועדת השרים למאבק באלימות התכנסה על מנת לגבש תכנית כוללת שתטפל באירועים החוזרים ונשנים. ארדן: "המאבק עולה מדרגה". שקד: "עניין לאומי – מחויבים לנושא"

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כינס הבוקר (רביעי) דיון דחוף בוועדת השרים למאבק באלימות שבראשותו, במטרה לגבש תכנית ממשלתית כוללת למאבק בפשיעה החקלאית. בדיון נכחו שרת המשפטים איילת שקד, שר החקלאות אורי אריאל, סגן שר הביטחון אלי בן דהן, סגן שר האוצר יצחק כהן, נציגי משטרה, מג"ב ושב"כ ונציגי החקלאים. 

ארדן הנחה את נציגי המשטרה ומג"ב להקצות כוחות משימה ייעודיים ומשאבים נוספים למאבק בפשיעה החקלאית, ועדכן כי כבר נוספו עשרות שוטרים וחוקרים וכן עשרות מיליוני שקלים כדי להגביר את אכיפת המשטרה בנושא, כולל הקמת מערכים טכנולוגיים והתקנת מצלמות ושערים במועצות האזוריות שיסייעו בטיפול בתופעה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
דיווח: 15 הרוגים, בהם 8 איראנים, במתקפה בסוריה שיוחסה לישראל

כלב תלוי נמצא בבית נטוש בטבריה, המשטרה עצרה חשוד במעשה

15 שנות מאסר נגזרו על יהושע אליצור שהרג פלסטיני ונמלט מהארץ

ארגן  בוועדת השרים למיגור האלימות
 

"המאבק עולה מדרגה". ארדן בוועדת השרים למיגור האלימות (חדשות עשר)

 

כדי לייעל את האכיפה בתחום הפשיעה החקלאית, החליטו השר ארדן ושרת המשפטים שקד לתקן את החוק כך שיאפשר לשוטרים להטיל קנסות מנהליים גבוהים במקרים של פלישה לשטחים חקלאיים – צעד שנועד להעניק למשטרה כלים אפקטיביים שיופעלו באופן מיידי בשטח. עוד הוסכם כי תיבחן האפשרות להפנות את כספי הקנסות לקרן לפיצוי החקלאים.

בנוסף, נידון גם הצורך לפנות למערכת בתי המשפט במטרה להבהיר לשופטים כי יש לפעול להחמרת הענישה בתחום, וזאת על רקע גזרי דין מקלים שניתנו בנושא.

בדיון סוכם כי משרד החקלאות ומשרד האוצר יחליטו בקרוב מה יהיה הפיצוי הממשלתי לחקלאים שנפגעו, כולל פגיעה מהצתות. ארדן אף הנחה את המועצה לביטחון לאומי לגבש חוות דעת מקצועית על הרקע לפשיעה ולטרור החקלאי, שתאפשר לגורמי האכיפה להכיר בפשעים כנגד החקלאים כפשעים בעלי רקע לאומני.

 שריפת מטעים כחלק מהטרור החקלאי
 

מטעים עולים באש (חדשות עשר)

 

"המאבק נגד הפשיעה והטרור החקלאי עולה היום מדרגה", אמר השר בתום הדיון, "אישרנו מספר דרכי פעולה שנועדו לחזק את האכיפה ולהחמיר את הענישה נגד אלו שמבקשים לפגוע באחת מאבני היסוד של המפעל הציוני". ארדן הוסיף: "הפעלת יכולות השב"כ והענקת סמכויות נוספות למשטרה יסייעו לרשויות להיאבק בתופעה החמורה, כשבמקביל חובה להעניק פיצוי ממשלתי לחקלאים. מדובר בנושא בעל חשיבות לאומית עליונה ויש צורך בפעילות ממשלתית רוחבית כדי להתמודד איתו".

גם שרת המשפטים שקד התייחסה לנושא הדיון. "במשרד המשפטים מאוד מחויבים לנושא המלחמה בפשיעה החקלאית ובהצתות. זה לא עניין כלכלי, אלא לאומי. עבורנו זה ערך, לא מספרים", קבעה שקד.

ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', שהשתתף בדיון אמר: "זה לא נורמלי שבג"ץ דן בעתירות ארגוני שמאל על הוראות פתיחה באש של צה"ל על מחבלים עם מטעני חבלה - וזה לא נורמלי שבית המשפט לא מעניש גנבים שהם פורעי חוק".