יהושע אליצור, חדשות עשר

15 שנות מאסר נגזרו על יהושע אליצור שהרג פלסטיני ונמלט מהארץ

אליצור, שירה בנהג רכב טרנזיט ללא סיבה, הורשע לפני 13 שנה. לפני שנגזר דינו, הוא ברח לברזיל ונתפס רק עשור מאוחר יותר. בתחילת השנה הוא הוסגר לישראל ועתה ישלח למאסר

גזר דין – 14 שנה לאחר המעשה: בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (רביעי) 15 שנות מאסר על יהושע אליצור, שהורשע לפני 13 שנה בהריגתו של צאיל אשתיה, אזרח פלסטיני בו ירה אליצור למוות. גזר הדין מגיע שנים רבות אחרי פסק הדין שכן זמן קצר לאחר שהורשע אליצור, הוא נמלט מהארץ וברח לברזיל. לפני כשלוש שנים הוא נעצר במדינה הדרום-אמריקנית, ובתחילת השנה הוסגר לישראל. ביהמ"ש קבע כי אליצור יפצה ב-200 אלף שקלים את משפחתו של המנוח.

תחילת הפרשה ב-27 בספטמבר 2004. אליצור נסע בשעות הצהריים בכביש 557, כשני קילומטרים ממחסום בית פוריכ לכיוון אלון מורה. באותה העת נהג צאיל אשתיה ברכב מסוג פורד טרנזיט, ובו שבעה נוסעים, בדרך עפר המתחברת עם הכביש. משראה אליצור את רכב הטרנזיט הוא החליט לעצור אותו. הוא יצא מרכבו, חמוש ברובה M-16 והורה לצאיל לעצור. משלא עשה זאת – בשל תנאי הדרך – ירה אליצור כדור אחד לכיוון הנהג. מהירי נפגע צאיל ובהמשך מת מפצעיו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מורה לריקוד מבאר שבע הואשם באונס ובהטרדה של תלמידות קטינות

ברקע המתיחות בסוריה: נתניהו המריא למוסקבה לפגישה עם פוטין

בעשר אצבעות: הסטודנטים הישראלים שהפכו לאימפריית חומוס במדריד

בית המשפט קבע כי אליצור ירה באיש ללא סיבה וגם לאחר שפגע בו, ולמרות בקשות נוסעי רכב הטרנזיט, סרב להזעיק לו סיוע רפואי. הוא אף אמר לאנשים במקום כי "לא מעניין אותו אם הנהג ימות", כך לפי גזר הדין.

בהמשך כאמור, לאחר שהורשע, הוא נמלט לברזיל. בשנת 2015 הוא נעצר בסאו פאולו וכעבור שלוש שנים הועבר לישראל. "לפנינו מקרה חמור של קטילת חיי אדם ללא צורך וללא תכלית", קבע השופט צבי גורפינקל בגזר הדין. "רק משום מקום מגוריו של הנאשם בשטחים, ורק משום שאחז בנשק, הוא חשד בכל מי שאינו יהודי כי הוא מחבל פוטנציאלי. מדובר בירי שבוצע ללא כל הצדקה חוקית, בקיפוח חיי אדם שלא לצור, ובזלזול בחיי אדם", הוסיף השופט.

מארגון חוננו, המלווה משפטית את אליצור, נמסר כי "שוב באולמות הממוזגים של בתי המשפט בת"א חורצים דינם של לוחמים ואזרחים, במנותק מהמציאות בשטח ואף במנותק מחומר הראיות. בית המשפט סימן את המטרה ואח"כ מצא את הדרך להרשיע".