הכרזת טראמפ: הישג אדיר לנתניהו שאסור שיהפוך להיבריס • פרשנות

הנשיא אימץ לחלוטין את הנרטיב והמדיניות של רה"מ לגבי איראן. החלטתו הציפה הזדמנות: הפיכת יחסי ישראל ומדינות המפרץ לברית גלויה • בצל האופוריה, ישראל ערוכה למלחמה?

פרשנות: החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין היא הישג גדול לראש הממשלה, בנימין נתניהו. מדובר בהתגשמות של כל חלומותיו ושאיפותיו של נתניהו בשלוש השנים האחרונות.

חלק מההישג הוא תוצאה של קמפיין שיטתי שנתניהו מנהל כבר שנים נגד המשטר האיראני בכלל והסכם הגרעין בפרט – במיוחד בקרב המפלגה הרפובליקנית בארה"ב. אבל חלק ממנו גם נובע מלא מעט מזל. ניצחונו של טראמפ בבחירות התרחש במשמרת של נתניהו והאחרון ניצל זאת עד תום. הקרדיט כולו שלו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מורה לריקוד מבאר שבע נעצר בחשד שתקף מינית 4 תלמידות קטינות

ברקע המתיחות בסוריה: נתניהו המריא למוסקבה לפגישה עם פוטין

בעשר אצבעות: הסטודנטים הישראלים שהפכו לאימפריית חומוס במדריד

 טראמפ חותם על יציאה מהסכם הגרעין

טראמפ חותם על יציאה מהסכם הגרעין (רויטרס)

 

טראמפ אימץ לחלוטין את הנרטיב של נתניהו לגבי פשעי המשטר טהראן. לא בערך ולא ליד. אימוץ מלא-מלא. טראמפ גם אימץ כמעט לגמרי את המדיניות של נתניהו לגבי מה צריך לעשות כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעין. דבר אחד טראמפ לא אימץ בנאומו אתמול – הנשיא האמריקני לא דיבר כלל על פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של איראן. בניגוד לנתניהו, ואפילו לקודמו בתפקיד ברק אובמה, טראמפ נמנע מלומר שכל האופציות על השולחן. אין פירוש הדבר שטראמפ לא חושב כך, אך לפחות פומבית הוא נמנע מלומר זאת.

הכרזת טראמפ אתמול נתנה עדות נוספת לתיאום ההדוק בין הבית הלבן לבין לשכת ראש הממשלה בירושלים. טראמפ ציטט בדבריו את נאום נתניהו מהשבוע שעבר על ארכיון הגרעין האיראני. די ברור כעת שעיתוי פרסום המבצע של המוסד בטהראן נועד לתת לנשיא האמריקני רוח גבית לפרישה מהסכם הגרעין. הבית הלבן גם עידכן את נתניהו מראש על מועד ההודעה וכנראה גם על תוכנה, מה שגרם לראש הממשלה לקצר את ביקורו בקפריסין ולשוב לארץ.

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו חושף את המבצע של המוסד, בשבוע שעבר (רויטרס)

 

למרות נאומו החריף של טראמפ נגד איראן והמדיניות התקיפה שהציג נגד תכנית הגרעין שלה, הממשל האמריקני ממשיך בשלב זה לשדר חוסר מוטיבציה לפעול בצורה נחושה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה – שהיא האיום הגדול והמיידי ביותר על ישראל ועל האזור. גם אתמול הדגישו בכירי הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקני, בתדרוך לכתבים בוושינגטון, שהיעד של טראמפ בסוריה הוא חיסול דאע"ש ולא בלימת איראן. טראמפ נותן לישראל תמיכה מדינית חשאית ופומבית בכל הנוגע לבלימת התבססות איראן בסוריה אך מעדיף בשלב זה שישראל תפעל באזור בעצמה.

ישראל הייתה הראשונה לברך על נאומו של טראמפ. דקות אחריה הגיעו הודעות הברכה מסעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות. אלה בנות הברית המרכזיות של ישראל באזור היום בכל הנוגע לאיום האיראני. וכאן, יש הזדמנות אדירה: האתגר של טראמפ ושל נתניהו יהיה להביא לפריצת דרך מדינית מול המדינות הללו ולהפוך את היחסים החשאיים לברית גלויה. התפתחות כזו תגיע רק דרך הסוגיה הפלסטינית. פספוס של ההזדמנות הזו תהיה כישלון היסטורי.

 נתניהו ואבו מאזן
 

פספוס ההזדמנות יהיה כישלון היסטורי. נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

שביעות הרצון בממשלת ישראל מהמהלך של טראמפ מוצדקת. אבל אסור שהתחושה הזו תהפוך להיבריס או לאופוריה שיטשטשו את השכל הישר. הכוונה אינה דווקא לנתניהו אלא לכמה משרי ממשלתו. אותם גורמים בישראל שמתחו ביקורת מוצדקת על אובמה, שחשב לטענתם שהסכם הגרעין יביא להתמתנות המשטר האיראני, עכשיו מצהירים שביטול הסכם הגרעין יביא לקריסת המשטר האיראני ולמהפכה עממית.

שרים בממשלת ישראל אף מדברים בגלוי על חילופי משטר באיראן. רק לשם התזכורת: בריטניה וארה"ב כבר ניסו את זה בשנות ה-50 של המאה הקודמת – זה לא נגמר טוב; ישראל ניסתה את זה בלבנון בשנות ה-80, גם אז זה לא נגמר טוב והמהלך הביא להתחזקות דרמטית של חיזבאללה; ארה"ב עשתה זאת בעיראק לפני 15 שנה והתוצאה הייתה הצמיחה של דאע"ש.  

בהצהרה לתקשורת אחרי נאום טראמפ הציג נתניהו מדיניות ברורה של לחץ בין-לאומי כולל על איראן. אם מעצמות המערב יצטרפו תוך כמה שבועות לקו של טראמפ יש סיכוי למדיניות הזו. אבל כרגע נראה שארה"ב וישראל ניצבות מהצד האחד של המתרס כאשר מן הצד השני נמצאות – רוסיה, סין, גרמניה, צרפת, בריטניה ואיראן. אם החלטת טראמפ תמשיך לפצל את הקהילה הבין-לאומית – הלחץ על איראן לא יהיה יעיל. יתרה מכך – אם הלחץ יהיה יעיל ואיראן תחליט לפרוש מהסכם הגרעין ולחזור להעשרה, יעלה האזור על מסלול שמוביל למלחמה. נשאלת השאלה האם ישראל ערוכה לכך.