גלנט: "לישראל יש בעל ברית חזק, שיחזיר את השד האיראני לבקבוק"

השר טען ב"אורלי וגיא" כי תמיכת טראמפ תסייע "למנוע את האימפריאליזם והטרוריזם האיראני במזה"ת". על תקיפת השיירה בסוריה: "חשוב לנו להגן על האזרחים והחיילים שלנו"

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) התייחס הבוקר (רביעי) ב"אורלי וגיא" להצהרת הגרעין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואמר כי "אתמול התברר שלישראל יש בעל ברית רב עוצמה בדרך להחזיר את השד האיראני לבקבוק - יש סיכוי להחזיר את האיראנים לבקבוק". לטענתו, תמיכתו של טראמפ שהתבטאה בהחלטתו לסגת מהסכם הגרעין קשורה גם למאמצים "למנוע את האימפריאליזם והטרוריזם האיראני במזרח התיכון".

"מה שעשה טראמפ זה מאוד חשוב", הבהיר גלנט. "הכוונות שלהם לא השתנו, הוא לא מוכן לעניין הזה". לדבריו, "זה תיקון לשגיאה החמורה שעשו אובמה וקרי שהסירו את הסנקציות ואת הלחץ מאיראן רגע לפני הזמן. היה אפשר להגיע להתפרקות מוחלטת".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

התחזית: התחממות קלה, יתכנו גשמים מקומיים; בחמישי - שרב

בעשר אצבעות: הסטודנטים הישראלים שהפכו לאימפריית חומוס במדריד

עתיד לוט בערפל: מה המשמעות של נסיגה אמריקנית מהסכם הגרעין?

בנוגע לדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה, הוסיף גלנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, כי "למדינת ישראל יש קו מאוד ברור - לא לאפשר התבססות איראנית בסוריה, לא לאפשר לפתוח חיזבאללה 2 ברמת הגולן". הוא הוסיף כי "אנחנו פועלים בהתאם לכך לאורך זמן. חשוב לנו להגן על האזרחים שלנו ועל החיילים שלנו. לכן, כל מה שיכול להיות מיוחס לישראל קשור לזה".

 יואב גלנט
 

תיקון לשגיאה של אובמה. יואב גלנט (חדשות עשר)

 


"מה עושה איראן עם אלפי חיילים ועם אלפי מיליציונים אחרים בסוריה אם לא לייצר חזית נוספת נגד ישראל על מנת לבוא ממקום גבוה יותר לקראת מערכה עתידית? בשביל לשלוח לנו פרחים או סוכריות?", עוד טען גלנט, שהבהיר גם כי "אין לנו עניין במלחמה עם לבנון". 

במקביל, השר ישראל כץ אמר בריאיון לרשת ב' כי "נכון שרוסיה היא בציר החיזבאללאי-איראני-סורי, אבל אני מאמין שאפשר להסביר להם שצריך להוציא את איראן מסוריה מבלי לחצות את רף המלחמה. זה נכון וזה אפשרי". בנוגע להסכם הגרעין, הוסיף: "אחרי ההחלטה ההיסטורית והאמיצה של טראמפ כללי המשחק השתנו - איראן תבחר אם להתיישר או להתכופף. הלחץ האמריקני יכול להביא להפלת המשטר באיראן. אנחנו זוכרים את הקשר ההיסטורי שיש לנו לעם הזה. מדיניות תקיפה עכשיו היא הדרך היחידה למנוע מלחמה לאחר מכן".

השרה איילת שקד אמרה לגל"צ כי "אנחנו לא במצב של ערב מלחמה עם איראן". היא עוד הבהירה, ברמיזה לדיווחים על תקיפה ישראלית בצפון, כי "יש תמימות דעים בקבינט ובהנהגה הביטחונית לגבי הצעדים הננקטים בגבול עם סוריה".

אמש דיווחו כלי תקשורת בסוריה שצה"ל תקף שיירת כלי רכב שהייתה בדרכה לבסיס איראני באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. בדצמבר האחרון, הבסיס האיראני הזה הותקף לאחר שהיה אמור לקלוט לתוכו מיליציות שיעיות. על פי הדיווחים בסוריה, היו גם פיצוצי משנה לאחר התקיפה הישראלית. כך שכנראה נפגעה תחמושת שהייתה בשיירה.

 דיווח על תקיפה ישראלית בסוריה
 

התקיפה בסוריה, שיוחסה לישראל (חדשות עשר)

 

עוד דווח בסוריה כי מערך ההגנה האווירי הסורי יירט שני טילים ששוגרו על ידי ישראל, וששני תושבי דרעא נהרגו כתוצאה מפיצוץ שחל מיירוט הטילים. לפי הארגון הסורי לזכויות האדם, תשעה חיילים מהכוחות הנאמנים למשטר אסד נהרגו, בהם חיילים המשתייכים למשמרות המהפכה ולמיליציות השיעיות. עם זאת, בסוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחו כי מקור בכיר סורי מסר שלא היו נפגעים בתקיפה.

התקיפה שיוחסה לישראל בוצעה זמן קצר לאחר הכרזתו של נשיא ארה"ב טראמפ, לפיה מדינתו פורשת מההסכם עם איראן ועל החלת סנקציות כנגדה. טראמפ קבע בהכרזתו כי במקרה של חוזים ועסקאות חדשות, הסנקציות יחולו באופן מיידי. מנגד, בעסקאות ובחוזים מיידיים יהיה תהליך הדרגתי שיימשך בין 90 ל-180 ימים. בתקופה זו, העסקאות והחוזים הקיימים צריכים להסתיים. נוסף לכך, ארה"ב שוקלת הצגת סנקציות חדשות.

"המשטר האיראני הוא המממן העיקרי של טרור במזרח התיכון ותומך במיליציות טרור כמו חיזבאללה, הטליבאן ואל קעידה", אמר טראמפ. "אף פעולה של המשטר לא הייתה מסוכנת כמו הרדיפה אחר נשק גרעיני. הסכם הגרעין אמור היה להגן על ארה"ב ובנות בריתה מפני השגה של נשק גרעיני על די איראן. בפועל ההסכם איפשר להם להעשיר אורניום ולהגיע לנשק שכזה עם הזמן. הוא הסיר את הסנקציות בתמורה למגבלות קלות על תכנית גרעין וללא שום הגבלות על התנהגות אחרת כמו פעילותה של איראן בתימן וברחבי העולם".

 דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין
 

דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין (רויטרס)

 

"יש לנו הוכחה שההבטחה האיראנית הייתה שקר", הדגיש. "ישראל פרסמה ממצאים שהוסתרו על ידי איראן אשר הוכיחו את כוונתה של איראן להשיג נשק גרעיני. הסכם הגרעין לא היה צריך לקרות. הוא לא הביא שלום ולעולם לא יעשה זאת".

"אם אאפשר להסכם הזה להישאר, יהיה מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון", המשיך טראמפ. "גרוע מכך, למשלחות הפיקוח של ההסכם לא היה מנגנון מספק כדי לאתר רמאויות, לבחון מתקנים צבאיים ולהעניש על הפרות של ההסכם". "הסכם איראן פגום מיסודו ואם לא נעשה כלום, אנו יודעים מה יקרה תוך זמן קצר - המדינה המובילה במימון טרור תהיה על סף השגת הנשק הקטלני בעולם. לכן אני מכריז היום שארה"ב פורשת מההסכם עם איראן".

"בעוד מספר דקות אחתום על תזכיר נשיאותי כדי להתחיל בהטלת סנקציות על המשטר האיראני", הכריז. "נחיל את הסנקציות הכלכליות הגבוהות ביותר. כמו כן, כל אומה שתסייע לאיראן בדרכה להשגת נשק גרעיני - תיפגע גם היא מהסנקציות".

"עם יציאתנו מהסכם הגרעין, נעבוד עם בעלות בריתנו כדי למצוא פתרון אמיתי לאיום הגרעין האיראני. זה יכלול מאמצים לעצור את תכנית הטילים הבליסטיים, פעילות הטרור העולמית והתוקפנות במזרח התיכון" סיכם טראמפ.