נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים, רויטרס

שתי הבטחות בנוגע לישראל טראמפ קיים - נותרה עוד אחת • פרשנות

ב-6 ימים מימש הנשיא את התחייבותיו לפרוש מהסכם הגרעין ולהעביר את השגרירות. האם יצליח לסגור את "עסקת המאה" עם הפלס'? • וגם: היוהרה של אובמה והפנטזיות על פרס נובל

שלושה דברים בנוגע לישראל הבטיח דונלד טראמפ במסע הבחירות שלו לנשיאות ארצות הברית: להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, לבטל את הסכם הגרעין ו"לסגור דיל" בין ישראל לפלסטינים. במהלך שישה ימים בחודש מאי 2018, טראמפ מימש את שתי ההבטחות הראשונות, שהיו תלויות רק ברצונו. ההבטחה השלישית, הבאת השלום, תלויה בצדדים עצמם, שאותם טראמפ בינתיים לא בדיוק משכנע בחלומו על "העסקה האולטימטיבית". 

המוטיבציה של טראמפ לממש הבטחות בחירות, נופלת רק מרצון חזק הרבה יותר המפעם בו - למחוק כל זכר לנשיאותו של קודמו. ברק אובמה הגיב לביטול עסקת הגרעין בפוסט מנומק, שכלתני וארוך בפייסבוק, אבל הוא יכול להאשים רק את עצמו בכך שיצר מצב, שטראמפ בהינף קולמוס יכול היה לפרוש מהסכם הגרעין. 

לאובמה לא היה ספק כי הילרי קלינטון תחליף אותו בבית הלבן, ולכן הוא לא טרח לעגן את הסכם הגרעין באמנה בינלאומית שתאושר בסנאט. מהלך כזה - שלא היה פשוט לעשותו ב-2015 וייתכן והיה מצריך את אובמה להתחשב יותר בדאגותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל הרפובליקנים והיה מוביל לשינויים בהסכם הגרעין - היה מסנדל את טראמפ, ולא מאפשר לו לפרוש כך מההסכם. על חטא היוהרה הזה, אובמה משלם עכשיו, כשארה"ב פורשת מגולת הכותרת של מדיניות החוץ שלו - מהלך דרמטי אפילו יותר מפרישתו של טראמפ מהסכם האקלים. 

 אובמה וטראמפ ביום השבעתו של הנשיא המכהן
 

יכל לסנדל את טראמפ - אך חטא בחטא היוהרה. אובמה ומחליפו ביום השבעתו (רויטרס)

 

רפובליקנים רבים בסנאט סבורים שבמצב הקיים, ההסכם על מגרעותיו עדיף על פרישה ממנו. הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק, שידוע בחוסר חיבתו לטראמפ, הצביע על כך שהפרישה מההסכם מאפשרת לאיראן ליהנות מכל העולמות: היא גם קיבלה מיליארדים בעקבות ההסכם, והיא גם חופשיה עכשיו לא לקיים את חלקה בו. 

בתוך כך, התדרוך שקיים היועץ לביטחון לאומי ג’ון בולטון לאחר נאום הנשיא מלמד שלטראמפ אין באמת תוכנית חלופית מעשית להשגת הסכם אחר. בולטון גם הפתיע כשטען בניגוד למה ששמענו עד כה מראש המודיעין האמריקאי דן קוטס ומשר החוץ מייק פומפאו, כי איראן הפרה את הסכם הגרעין כמה פעמים. הוא הסכים לציין כי טהראן הפיקה "מים כבדים" בכמות העולה על הכמות שההסכם מתיר לה.

בינתיים הסנקציות חוזרות: הן יחולו על חוזים ועסקאות חדשות, כשעסקאות קיימות יצטרכו להסתיים תוך שלושה עד שישה חודשים. כך למשל, עסקאות תעופה יצטרכו להיפסק בתוך 90 יום בעוד עסקאות אנרגיה - בתוך 180 יום. 

 טראמפ חותם על ביטול הסכם הגרעין
 

טראמפ חותם על ביטול הסכם הגרעין (רויטרס)

 

מיטב הפרשנים והמומחים בארצות הברית מתקשים לחזות את טראמפ. שעה קלה לפני שהצהיר על פרישה מהסכם הגרעין והחזרת כל הסנקציות, התראיין מתווך השלום הוותיק, דניס רוס, ברשת CNN. רוס, ששירת בארבעה ממשלים, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, העריך שטראמפ אמנם לא יחדש את הפטור הנשיאותי על הסנקציות, אבל גם ישמור על עמימות ולא יודיע על החזרת הסנקציות ואכיפתן. רוס, כמו רבים נוספים בוושינגטון, נאלצו שעה קלה אחר כך לאפסן את כל ניסיונם רב השנים ולהיווכח שוב שכשמדובר בטראמפ, ניסיון וזהירות אינם חזאים טובים של העתיד לקרות.

  

אלא שהראש של טראמפ הוא לא באיראן ואפילו לא בירושלים. במישור הבינלאומי, נשיא ארה"ב כבר נושם את אוויר הפסגות של פגישתו ההיסטורית עם קים ג'ונג און. לנגד עיניו הוא רואה הסכם עם קים ומפנטז על פרס נובל. על כך תעיד גם העובדה כי שר החוץ פומפאו אפילו לא נכח בהודעה הדרמטית על הפרישה מהסכם הגרעין, אלא היה בדרך לפיונגיאנג לפגישה נוספת עם הרודן מצפון קוריאה. 

בשבוע שעבר ישבתי לשיחה עם אנתוני סקרמוצ'י, האיש שכיהן במשך 11 יום כראש מערך התקשורת של הנשיא, פוטר על ידי ראש מטה הבית הלבן, הגנרל ג'ון קלי, אבל נותר מקורב מאוד לטראמפ. סקרמוצ'י שיתף אותי בחשיבה של טראמפ ומקורביו. לדבריו, ההסכם שישיג טראמפ עם קוריאה הצפונית יאפשר לנשיא האמריקני להשיג גם הסכם היסטורי בין ישראל לפלסטינים. אם סקרמוצ'י צודק, למורת רוחם של חלקים נרחבים בקואליציה של נתניהו, טראמפ בדרך לממש גם את הבטחת הבחירות השלישית שנתן. אם יעשה זאת, זו לא תהיה הפעם הראשונה שהוא יפתיע את כולם.