עוזי דיין, יור מפעל הפיס, חדשות עשר

"חרג מסמכותו": דוח המבקר תוקף את יו"ר הפיס לשעבר עוזי דיין

לפי הדוח, דיין מינה מקורבים לתפקידי מפתח, הסתיר הסכמים וכשל בטיפול בעובדת שפיזרה חומר רעיל בפתח דלתה של עובדת אחרת. "חרג מכל מערכת מנהלית סבירה" • אנליסט

דוח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי) מציג ביקורת חריפה על מפעל הפיס ועל יושב הראש היוצא עוזי דיין. לאחר סדרה של תחקירי "אנליסט" שעקבו אחרי התנהלות מונופול ההימורים שמגלגל 6.7 מיליארד שקלים בשנה, פרסם המבקר שורה של ממצאים ובהם: מינוי מקורבים לתפקידי מפתח, הסתרת הסכמים מהדירקטריון ואף כשל בטיפול בעובדת שפיזרה חומר רעיל בפתח דלתה של עמיתה לעבודה.
 

"הוא חרג מכל מערכת מנהלית סבירה שמחייבת אדם בתפקידו", אמר בריאיון לאנליסט אלי דדון, מנכ"ל מפעל הפיס לשעבר. ואכן, הדו"ח קובע כבר בפתחו, שדיין חרג מסמכותו עוד בשנת 2011 כשדרש כי הוא יאשר כל פעולה ביחס לקליטת עובדים, פיטוריהם, שינויי דרגה, איוש תקנים שהתפנו ושינויי שכר.

>> עוד כתבות בחדשות 10:
בעשר אצבעות: הסטודנטים הישראלים שהפכו לאימפריית חומוס במדריד
בשל טרור העפיפונים: החקלאים מנסים להציל יבול ומקדימים הקציר
בצל הצהרת טראמפ: מאבקו של נתניהו בהסכם הגרעין

 עוזי דיין
 

"חרג מכל מערכת מנהלית סבירה שמחייבת אדם בתפקידו". עוזי דיין (חדשות עשר)

 


במקרה אחד, כפי שנחשף ב"אנליסט", מזכירו האישי של דיין מחק תנאי סף במכרז רגיש כדי שמזכירתו האישית של יושב הראש תוכל להיבחר לתפקיד. במקרה אחר וחמור אף יותר, דיין חתם על הסכם עם עובדת שנתפסה כשהיא מפזרת כספית, חומר רעיל מאוד, בפתח דלתה של עובדת אחרת במקום. במסגרת ההסכם, העובדת הייתה אמורה לסיים את תפקידה תוך שישה חודשים, אולם בסעיף שהכניס דיין נקבע כי יוכל להאריך את תקופת עבודתה. אותה עובדת, יועצת בכירה במפעל הפיס, היתה שומרת הסף שאמורה להשגיח על דיין.


בתוך כך, קבע מבקר המדינה כי במשך כל שנות כהונתו בתפקיד, דיין לא קבע קריטריונים לקופה של עשרות מיליוני שקלים שאמורים לשמש לתקצוב פעילויות תרבות. דיין היה אחראי על חלוקת התקציב, אך בסופו של דבר חלק מהתקציב הופנה לפעילויות שאינן תרבותיות ולעיתים ללא ביצוע מכרזים.


ממפעל הפיס נמסר: "מברכים על דוח המבקר ככלי עבודה חשוב. במהלך כהונתו של האלוף במיל' עוזי דיין, יישם מפעל הפיס שורה ארוכה של מהלכים חשובים בתחום המנהל התקי, לרבות רישום כחברה לתועלת הציבור, ייצוד הולם לנשים ומינוי ועדת ביקורת בלתי תלויה. בהתאם לסמכותו כיו"ר פעיל, פעל דיין לפקח על הנהלת מפעל הפיס, אך לא התערב מעולם באיתור וקליטה של עובדים. בהתייחס לפרשת היועצת, נציין כי הכל נעשה בשיתוך עם הדירקטוריון".