דיווח סורי: צה"ל תקף שיירת נשק בדרך לבסיס איראני מדרום לדמשק

השיירה הותקפה לאחר שצה"ל הנחה לפתוח מקלטים ברמה"ג. לפי דיווחים בסוריה, 2 טילים ישראליים יורטו. דיווח: 9 מצבא אסד וארגונים התומכים בו, ככה"נ איראניים, נהרגו

כלי תקשורת בסוריה דיווחו אתמול (שני) בלילה שצה"ל תקף שיירת כלי רכב שהייתה בדרכה לבסיס איראני באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. על פי דיווחים אחרים, מדובר במשלוח רקטות שהיה בדרך לבסיס של צבא אסד. בדצמבר האחרון, הבסיס האיראני הזה הותקף לאחר שהיה אמור לקלוט לתוכו מיליציות שיעיות. על פי הדיווחים בסוריה, היו גם פיצוצי משנה לאחר התקיפה הישראלית, כך שכנראה נפגעה תחמושת שהייתה בשיירה.

עוד דווח בסוריה כי מערך ההגנה האווירי הסורי יירט שני טילים ששוגרו על ידי ישראל, וששני תושבי דרעא נהרגו כתוצאה מפיצוץ שחל מיירוט הטילים. לפי הארגון הסורי לזכויות האדם, תשעה חיילים מהכוחות הנאמנים למשטר אסד נהרגו, בהם חיילים המשתייכים למשמרות המהפכה ולמיליציות השיעיות. עם זאת, בסוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחו כי מקור בכיר סורי מסר שלא היו נפגעים בתקיפה.

בווידאו: האזור שהותקף בסוריה

התקיפה המיוחסת לישראל הגיעה לאחר שצה"ל הנחה את תושבי רמת הגולן לפתוח מקלטים בשל תנועות חריגות שזוהו בסוריה ביממה האחרונה. בנוסף, נפרסו ברמה הערב סוללות פטריוט וכיפת ברזל. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים בבסיס הקריה בתל אביב התייעצויות ביטחוניות עם ראשי מערכת הביטחון.

הלילה הזה הינו שונה מהלילות הקודמים, אך אין שינוי בשאר חלקי הארץ ואין כוונה שהאזרחים ישהו במקלטים היכולת האיראנית בסוריה מוגבלת. אין גיוס מילואים רחב, גויסו רק במערכים הרלוונטיים בצפון - בעיקר בסוללות ההגנה האווירית. בצה"ל לא יודעים לקשור קשר ישיר בין הצהרת טראמפ לבין הצעדים שנקטו האיראנים בסוריה.

כיפת ברזל
 

כיפת ברזל(דו"צ)

 

"צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ומזהיר כי כל פעולה כנגד ישראל תענה בתגובה חריפה", נמסר מצה"ל. מוקדם יותר ביקשה ארה"ב מאזרחיה שלא להגיע לרמת הגולן וכן הרמטכ"ל ביטל את הופעתו בכנס הרצליה, ככל הנראה לקראת תקיפה צפויה של איראן לעבר מטרה צבאית בישראל.

ראש העיר צפת, אילן שוחט, הודיע גם הוא כי למרות שלא קיבלו הנחיה מפורשת מצה"ל, החליט מוקד החרום של העירייה לפתוח את המקלטים הציבוריים בעיר בסבלנות וברוגע להענקת תחושת בטחון. "הציבור מתבקש לוודא כי גם המקלטים בבניינים משותפים נגישים, נקיים ומאווררים. מחר בבוקר צפויה הערכת מצב נוספת של מטה ההפעלה העירוני. נעדכן בהתאם", נמסר.

 דיווח על תקיפה ישראלית בסוריה
 

דיווח על תקיפה ישראלית בסוריה (חדשות עשר)

 

ראש המועצה האזורית גולן: "בהתאם להנחיות צה"ל ופיקוד העורף הוגברה הכוננות בגולן לרמת שיא. אנו נדרשים להגביר עירנות ומוכנות. ברגע הישמע אזעקה יש לגשת במיידי לממ"ד או לחדר הכי מוגן שיש ולהמתין להנחיות נוספות  חמ"ל המועצה פועל, אנו בקשר רציף עם צה"ל, הגורמים ביישובים ערוכים וצה"ל ערוך ומוכן להתמודדות עם כל התפתחות. מבקש להישמע להנחיות ונעדכן בעת הצורך".

ראש עיריית קצרין, דימי אפרצב, אמר לחדשות עשר: "באזור שלנו הכל רגוע, היינו ערוכים כבר מבחינת מקלטים. אנו לא לוקחים סיכונים, פתחנו חדר מצב ואנו ממתינים להנחיות פיקוד העורף. אין פאניקה ומצב הרוח טוב. כרגע הכל בשגרה".

המועצה האזורית הגליל העליון מסרה לתושבים: "לאור הדיווחים כי צה"ל הנחה על פתיחת המקלטים ברמת הגולן - אנו מעדכנים: אצלנו אין שינוי בהנחייה. נמשיך לעדכן אתכם בכל מידע שיתקבל על ידי הגורמים המוסמכים".

טהראן נחושה לנקום בתגובה לתקיפה בבסיס T4 שיוחסה לישראל בה הותקפו יעדים איראניים ונהרגו אנשי משמרות המהפכה. עם זאת, לפי ההערכה, איראן אינה מעוניינת במלחמה, ותחפש להגיב באופן נקודתי שלא יוביל להסלמה.