אכזבה בקהילה הבינ"ל מהצהרת טראמפ: "ההסכם עובד ומספק תוצאות"

נשיא צרפת אמר כי ימשיך לעבוד עם גורמים נוספים על הסוגייה האיראנית • שרת החוץ של האיחוד האירופי: "מצפה מיתר המדינות ליישם את ההסכם" • אובמה: "טעות רצינית"

התגובות בקהילה הבין-לאומית להכרזתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על פרישת מדינתו מהסכם הגרעין עם איראן הביעו אכזבה מההסכם, בו תמכו רוב מנהיגי המערב.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי יעבוד עם שאר הגורמים על יצירת מסגרת שתטפל בסוגיית תכנית הגרעין האיראני, כמו התקופה לאחר שיפוג תוקפם של רוב הסיכומים עם איראן, סוגיית הטילים הבליסטיים, והיציבות במזרח התיכון - בעיקר בסוריה, תימן ועיראק.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בשל טרור העפיפונים: החקלאים מנסים להציל יבול ומקדימים הקציר

בצל הצהרת טראמפ: מאבקו של נתניהו בהסכם הגרעין

לקראת הפסגה עם טראמפ: מנהיגי צ' קוריאה וסין נפגשו בפעם השניה

נשיאה הקודם של ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי "החלטת טראמפ לסגת מהסכם הגרעין עם איראן היא טעות רצינית - ההסכם עבד".

פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, הביעה גם היא צער על ההחלטה ואמרה כי היא מצפה מיתר חברי הקהילה הבין-לאומית להמשיך וליישם את הסכם הגרעין, למרות הכרזת טראמפ כי ייסוג ממנו. "ההסכם עובד ומספק תוצאות, הוא מוודא שטהראן לא יכולה לפתח נשק גרעיני", אמרה.

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מסרה בשיתוף עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא צרפת מסרה בהצהרה משותפת כי היא מצטערת על החלטת טראמפ. "יחד עם גרמניה וצרפת, מדגישים את מחויבותנו המתמשכך להסכם עם איראן", אמרה. "אנו מפצירים בכל הצדדים להישאר מחויבים להסכם ולהטמעתו המלאה, ולנהוג באחריות".

 דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין
 

דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין(רויטרס )

 

סגן שגריר רוסיה לאו"ם, אמר כי מדינתו מאוכזבת מהחלטת טראמפ, אך לא מופתעת. בכיר רוסי הוסיף כי החלטתו מסכנת את תהליך הפיוס עם קוריאה הצפונית.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הביע דאגה מההחלטה: "קורא לשאר הצדדים להישאר מחויבים להסכם לחלוטין".

כאמור, טראמפ הכריז הערב בבית הלבן על החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. "המשטר האיראני הוא המממן העיקרי של טרור במזרח התיכון ותומך במיליציות טרור כמו חיזבאללה, הטליבאן ואל קעידה", אמר טראמפ. "אף פעולה של המשטר לא הייתה מסוכנת כמו הרדיפה אחר נשק גרעיני. הסכם הגרעין אמור היה להגן על ארה"ב ובנות בריתה מפני השגה של נשק גרעיני על די איראן. בפועל ההסכם איפשר להם להעשיר איראן ולהגיע לנשק שכזה עם הזמן. הוא הסיר את הסנקציות בתמורה למגבלות קלות על תכנית גרעין וללא שום הגבלות על התנהגות אחרת כמו פעילותה של איראן בתימן וברחבי העולם".

"יש לנו הוכחה שההבטחה האיראנית הייתה שקר", הדגיש. "ישראל פרסמה ממצאים שהוסתרו על ידי איראן אשר הוכיחו את כוונתה של איראן להשיג נשק גרעיני. הסכם הגרעין לא היה צריך לקרות. הוא לא הביא שלום ולעולם לא יעשה זאת".

"אם אאפשר להסכם הזה להישאר, יהיה מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון", המשיך טראמפ. "גרוע מכך, למשלחות הפיקוח של ההסכם לא היה מנגנון מספק כדי לאתר רמאויות, לבחון מתקנים צבאיים ולהעניש על הפרות של ההסכם". "הסכם איראן פגום מיסודו ואם לא נעשה כלום, אנו יודעים מה יקרה תוך זמן קצר - המדינה המובילה במימון טרור תהיה על סף השגת הנשק הקטלני בעולם. לכן אני מכריז היום שארה"ב פורשת מההסכם עם איראן".

"בעוד מספר דקות אחתום על תזכיר נשיאותי כדי להתחיל בהטלת סנקציות על המשטר האיראני", הכריז. "נחיל את הסנקציות הכלכליות הגבוהות ביותר. כמו כן, כל אומה שתסייע לאיראן בדרכה להשגת נשק גרעיני - תיפגע גם היא מהסנקציות".

"עם יציאתנו מהסכם הגרעין, נעבוד עם בעלות בריתנו כדי למצוא פתרון אמיתי לאיום הגרעין האיראני. זה יכלול מאמצים לעצור את תכנית הטילים הבליסטיים, פעילות הטרור העולמית והתוקפנות במזרח התיכון" סיכם טראמפ.