ראש הממשלה בנימין נתניהו. ארכיון, חדשות עשר

רה"מ על החלטת טראמפ: "כל עם ישראל צריך להעריך אותה"

בישראל מיהרו להגיב להצהרת נשיא ארה"ב לפיה מדינתו תפרוש מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015. "צעד חשוב ומשמעותי להבטחת ביטחונו של העולם החופשי כולו"

הצהרת הגרעין של טראמפ: תגובות מעורבות במערכת הפוליטית הישראלית הערב (שלישי) להצהרת נשיא ארצות הברית שבה הודיע על פרישה מהסכם הגרעין האיראני שנחתם ב-2015.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא נאום קצר לאחר הצהרת טראמפ. "זו החלטה נכונה. לו היה הסכם הגרעין עם איראן נשאר על כנו, תוך כמה שנים הוא היה מאפשר לאיראן להעשיר מספיק אורניום כדי לייצר ארסנל של פצצות גרעין. ההסכם הזה הזרים לאיראן מיליארדי דולרים ומימן מכונת מלחמה במזרח התיכון", אמר נתניהו והוסיף: "זה מה שאיראן עושה היום כשאין לה ארסנל גרעין".

נתניהו הוסיף כי הוא מעריך את החלטת טראמפ. "עם ישראל כולו צריך להעריך את ההחלטה הזו. הקהילה הבינ"ל צריכה לפעול בשלושה מהלכים מקבילים: לעצור את ההסכם הרע ולמנוע מאיראן לייצר ארסנל של פצצות גרעין, להפסיק את הזרמת הכסף ולבלום את התוקפנות האיראנית באזורנו ובמיוחד מסוריה". לסיכום, הוסיף נתניהו איום על טהראן: "מזה חודשים איראן מעבירה לכוחותיה בסוריה נשק כדי לפגוע בישראל. איראן מצהירה במפורש שהיא משתמשת בסוריה כבסיס קדמי על מנת לתקוף את ישראל. אנו נחושים למנוע זאת, נגיב בעוצמה. הצבא מוכן, הצבא חזק ומי שינסה אותנו ירגיש היטב את נחת זרוענו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו. ארכיון
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב להכרעת טראמפ בנוגע להסכם הגרעין (חדשות עשר )

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מסר: "ההחלטה שקיבל נשיא ארה״ב מהווה צעד חשוב ומשמעותי להבטחת ביטחונה של מדינת ישראל, לביטחונו של האזור ולביטחונו של העולם החופשי כולו. לצד האיום הגרעיני, איננו שוכחים לרגע את מירוץ החימוש שמובילה איראן בגבולותינו ואנו עוקבים אחר ההתפתחויות באופן הדוק ואחראי, על מנת לשמור על בטחון אזרחינו. איום ההתבססות האיראנית אינו מוצב לפתחה של מדינת ישראל בלבד ועל כן לחץ בינלאומי הכרחי למאבק בסכנה זו".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר: "הנשיא טראמפ, מנהיג העולם החופשי, אמר הערב למשטר האייתולות בקול ברור ונחרץ: עד כאן! איראן היא דיקטטורה התומכת ומממנת טרור ומוות בכל העולם. איראן בעצמה היא יישות טרוריסטית השואפת לנשק גרעיני. זהו צעד מנהיגותי אמיץ שבסופו נפול ייפול המשטר האיום והאכזר הזה". גם שר האוצר, משה כחלון, התייחס להצהרת טראמפ. "הסכם רע שמבוסס על שקרים - סופו להתבטל", אמר. "הפרישה מהסכם הגרעין, עליה הצהיר הערב הנשיא טראמפ, תפיק תועלת לא רק למדינת ישראל ולמזרח התיכון אלא לעולם כולו. אני מברך את הנשיא טראמפ על ההחלטה האמיצה ועל הנחישות שהפגין לאורך כל הדרך".

באופוזיציה הביעו דאגה מהצהרת טראמפ. "הודעתו של טראמפ יוצרת מצב חדש באזור. אף שבהסכם יש פגמים, המצב עלול להחמיר לכדי התגרענות מואצת של איראן או לחלופין סכנת מלחמה, אם בעקבות ההודעה הוא יבוטל כליל. יש לקוות שתימצא דרך להסדר חדש", מסרה חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. בד בבד, חברת הכנסת ציפי לבני מסרה: "הודעה דרמטית ותיאור מרשים ומדויק של הסכנה הרחבה שמציב המשטר האירני, לא רק בתוכנית הגרעין. החזרה האמריקנית למזרח התיכון חשובה כי פרישה מההסכם לבדה לא תספיק. כעת קריטי לקדם מהלכים בינלאומיים שיתנו פיתרון שלם - מניעת הגרעין, תכנית הטילים, ההתבססות בסוריה והתמיכה בטרור. זה יהיה מבחן התוצאה".

ח״כ אחמד טיבי אמר: "טראמפ מחרחר מלחמה. החלטתו הרת אסון שמסכנת את שלום העולם, העולם כולו מחויב להסכם ורק שתי מדינות עם נשק השמדה המונית, ארה״ב וישראל מתנגדות לו. מקווה שמדינות אירופה ישמרו על ההסכם ויחזקו אותו כדי לשמור על השלום העולמי. אין להפקיר את השלום העולמי בידי הרפתקן כמו הנשיא טראמפ".