טראמפ: ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין, סנקציות יוטלו

נשיא ארה"ב הכריז על כוונותיו בנוגע לעסקה שנחתמה ע"י ממשל אובמה בשנת 2015. "יש לנו הוכחה שההבטחה האיראנית לתוכנית גרעין לצורכי שלום הייתה שקרית", אמר

  • פורסם ב:
  • 08/05/2018 19:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/05/2018 23:28
  • |
  • כתבים:
  • נגה הלוי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז הערב (שלישי) בבית הלבן על החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן ועל החלת סנקציות. במקרה של חוזים ועסקאות חדשות, הסנקציות יחולו באופן מיידי. מנגד, בעסקאות ובחוזים מיידיים יהיה תהליך הדרגתי שיימשך בין 90 ל-180 ימים. בתקופה זו, העסקאות והחוזים הקיימים צריכים להסתיים. נוסף לכך, ארה"ב שוקלת הצגת סנקציות חדשות.

"המשטר האיראני הוא המממן העיקרי של טרור במזרח התיכון ותומך במיליציות טרור כמו חיזבאללה, הטליבאן ואל קעידה", אמר טראמפ. "אף פעולה של המשטר לא הייתה מסוכנת כמו הרדיפה אחר נשק גרעיני. הסכם הגרעין אמור היה להגן על ארה"ב ובנות בריתה מפני השגה של נשק גרעיני על די איראן. בפועל ההסכם איפשר להם להעשיר אורניום ולהגיע לנשק שכזה עם הזמן. הוא הסיר את הסנקציות בתמורה למגבלות קלות על תכנית גרעין וללא שום הגבלות על התנהגות אחרת כמו פעילותה של איראן בתימן וברחבי העולם".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בצל המתיחות: איזנקוט ביטל השתתפותו בכנס הרצליה

לקראת הפסגה עם טראמפ: מנהיגי צ' קוריאה וסין נפגשו בפעם השניה

הג'ירו ד'איטליה: מפגינים נגד הקבוצה הישראלית שיבשו את הזינוק

"יש לנו הוכחה שההבטחה האיראנית הייתה שקר", הדגיש. "ישראל פרסמה ממצאים שהוסתרו על ידי איראן אשר הוכיחו את כוונתה של איראן להשיג נשק גרעיני. הסכם הגרעין לא היה צריך לקרות. הוא לא הביא שלום ולעולם לא יעשה זאת".

"אם אאפשר להסכם הזה להישאר, יהיה מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון", המשיך טראמפ. "גרוע מכך, למשלחות הפיקוח של ההסכם לא היה מנגנון מספק כדי לאתר רמאויות, לבחון מתקנים צבאיים ולהעניש על הפרות של ההסכם". "הסכם איראן פגום מיסודו ואם לא נעשה כלום, אנו יודעים מה יקרה תוך זמן קצר - המדינה המובילה במימון טרור תהיה על סף השגת הנשק הקטלני בעולם. לכן אני מכריז היום שארה"ב פורשת מההסכם עם איראן".

"בעוד מספר דקות אחתום על תזכיר נשיאותי כדי להתחיל בהטלת סנקציות על המשטר האיראני", הכריז. "נחיל את הסנקציות הכלכליות הגבוהות ביותר. כמו כן, כל אומה שתסייע לאיראן בדרכה להשגת נשק גרעיני - תיפגע גם היא מהסנקציות".

"עם יציאתנו מהסכם הגרעין, נעבוד עם בעלות בריתנו כדי למצוא פתרון אמיתי לאיום הגרעין האיראני. זה יכלול מאמצים לעצור את תכנית הטילים הבליסטיים, פעילות הטרור העולמית והתוקפנות במזרח התיכון" סיכם טראמפ.

 דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין
 

דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין (רויטרס )

 

במקביל, כתבת הפנטגון של רשת "CNN", ברברה סטאר, ציטטה מקורות בצבא ארה"ב: "יש בפנטגון חששות כבדים מאוד בעניין מתקפה איראנית נגד ישראל, לא ברור מתי המתקפה ומאיפה היא תגיע".

טראמפ אמר מוקדם יותר היום לנשיא צרפת, עמנואל מקרון, כי בכוונתו לפרוש מהסכם הגרעין ולהשיב את כל הסנקציות שהוטלו על איראן טרם ההסכם, כך דווח ב"ניו יורק טיימס". בארמון הנשיאות הצרפתי הכחישו את הדיווח ואמרו כי טראמפ לא מסר למקרון כל אינדיקציה שהיא לגבי הצהרתו.

עם זאת בכיר אמריקני אמר ל-"CNN" כי הסנקציות ייכנסו לתוקפן בעוד כמה חודשים. ברשת האמריקנית הוסיפו כי ייתכן וישאיר חלון של כמה חודשים כדי לאפשר לתומכי ההסכם להציע חלופות.

בכירים בממשל האמריקני אמרו לחדשות עשר שהמגעים עם מעצמות אירופה על שיפור הסכם הגרעין התפוצצו על רקע הדרישה האמריקנית כי לאיראן לא תהיה לעולם יכולת לפרוץ לפצצה גרעינית בפרק זמן שנמוך משנה. הבכירים האמריקנים ציינו כי מתחילת המו"מ בינואר ועד סיומו לפני כמה ימים ארה"ב דרשה לתקן את "סעיף הדמדומים" שמתחיל להסיר את המגבלות על תכנית הגרעין האיראנית כבר בעוד שמונה שנים. "אמרנו כל הזמן שזה הנושא הקריטי ביותר עבורנו", אמר הבכיר האמריקני. "בריטניה, צרפת וגרמניה לא היו מסוגלות להראות לנו שיש להן דרך לשמור על איראן במרחק של שנה מפריצה לפצצה גרעינית בלי ביטול סעיף הדמדומים. השגנו התקדמות בתחומים רבים אבל בתחום הזה לא הצלחנו להגיע להסכמה".

לקראת החלטת טראמפ הצפויה, שהייתה חלק מקמפיין הבחירות שלו, נפגשו היום בבריסל דיפלומטים בכירים מבריטניה, גרמניה וצרפת עם סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקג'י. הנציגים האירופים הבהירו לסגן שר החוץ האיראני כי בריטניה, צרפת וגרמניה דבקות בהסכם הגרעין ואינן עומדות לפרוש ממנו והדגישו כי הם מצפים מאיראן לא לפרוש מההסכם ולהישאר מחויבת לו חרף הכרזת טראמפ הערב. חברי פרלמנט איראני פנו במכתב למנהיג העליון חמינאי וטענו: "יש להגיב בחריפות אם ארה"ב תתעלם מזכויותיה של איראן".

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, תקף את טראמפ על החלטתו הצפויה. "אם טראמפ יעשה את הטעות ויחסל את העסקה – הוא לעולם לא יגיע להסכם דומה".

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף( רויטרס)

 

בכלי תקשורת ערבי דווח כי סגן מפקד משמרות המהפכה באיראן, חוסיין סלאמי אמר: "מוכנים להתמודד עם כל פעילות צבאית אמריקאית. איראן הכינה את עצמה להתמודדות עם התסריטים האמריקנים-ישראלים החמורים ביותר".