צפוי לפרוש מההסכם. טראמפ, רויטרס

דיווח: טראמפ אמר למקרון - ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין

בכיר אמריקני אמר כי הסנקציות יהיו השלב הראשון ביציאה מהעסקה, אך הוסיף שייכנסו לתוקפן רק בעוד כמה חודשים. ארמון הנשיאות בצרפת והבית הלבן הכחישו הדיווח

  • פורסם ב:
  • 08/05/2018 17:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/05/2018 19:17
  • |
  • כתבים:
  • נגה הלוי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום (שלישי) לנשיא צרפת, עמנואל מקרון, כי בכוונתו לפרוש מהסכם הגרעין ולהשיב את כל הסנקציות שהוטלו על איראן טרם ההסכם, כך דווח ב"ניו יורק טיימס". בארמון הנשיאות הצרפתי הכחישו את הדיווח ואמרו כי טראמפ לא מסר למקרון כל אינדיקציה שהיא לגבי הצהרתו. גם בבית הלבן הכחישו את הדיווח.

עם זאת בכיר אמריקני אמר ל-"CNN" כי הסנקציות ייכנסו לתוקפן בעוד כמה חודשים. ברשת האמריקנית הוסיפו כי ייתכן וישאיר חלון של כמה חודשים כדי לאפשר לתומכי ההסכם להציע חלופות.

בכירים בממשל האמריקני אמרו לחדשות עשר שהמגעים עם מעצמות אירופה על שיפור הסכם הגרעין התפוצצו על רקע הדרישה האמריקנית כי לאיראן לא תהיה לעולם יכולת לפרוץ לפצצה גרעינית בפרק זמן שנמוך משנה. הבכירים האמריקנים ציינו כי מתחילת המו"מ בינואר ועד סיומו לפני כמה ימים ארה"ב דרשה לתקן את "סעיף הדמדומים" שמתחיל להסיר את המגבלות על תכנית הגרעין האיראנית כבר בעוד שמונה שנים. "אמרנו כל הזמן שזה הנושא הקריטי ביותר עבורנו", אמר הבכיר האמריקני. "בריטניה, צרפת וגרמניה לא היו מסוגלות להראות לנו שיש להן דרך לשמור על איראן במרחק של שנה מפריצה לפצצה גרעינית בלי ביטול סעיף הדמדומים. השגנו התקדמות בתחומים רבים אבל בתחום הזה לא הצלחנו להגיע להסכמה".

לקראת החלטת טראמפ הצפויה, שהייתה חלק מקמפיין הבחירות שלו, נפגשו היום בבריסל דיפלומטים בכירים מבריטניה, גרמניה וצרפת עם סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקג'י. הנציגים האירופים הבהירו לסגן שר החוץ האיראני כי בריטניה, צרפת וגרמניה דבקות בהסכם הגרעין ואינן עומדות לפרוש ממנו והדגישו כי הם מצפים מאיראן לא לפרוש מההסכם ולהישאר מחויבת לו חרף הכרזת טראמפ הערב. חברי פרלמנט איראני פנו במכתב למנהיג העליון חמינאי וטענו: "יש להגיב בחריפות אם ארה"ב תתעלם מזכויותיה של איראן".

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בצל המתיחות: איזנקוט ביטל השתתפותו בכנס הרצליה

מבקר המדינה: הליך מינוי הקצינים במשטרה טעון שיפור

לקראת הפסגה עם טראמפ: מנהיגי צ' קוריאה וסין נפגשו בפעם השניה

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, תקף את טראמפ על החלטתו הצפויה. "אם טראמפ יעשה את הטעות ויחסל את העסקה – הוא לעולם לא יגיע להסכם דומה". בכלי תקשורת ערבי דווח כי סגן מפקד משמרות המהפכה באיראן, חוסיין סלאמי אמר: "מוכנים להתמודד עם כל פעילות צבאית אמריקאית. איראן הכינה את עצמה להתמודדות עם התסריטים האמריקנים-ישראלים החמורים ביותר".

בתוך כך, בכיר בריטי אמר שבמדינתו פסימיים בנוגע להצהרת נשיא ארה"ב הצפויה הערב. "עם זאת, נחכה ונראה מה בדיוק יאמר טראמפ. דיפלומטים אירופאים רבים הזהירו מכך שנסיגת טראמפ מהסכם הגרעין תפגע ביחסי מערב אירופה וארה"ב. "מטרתנו היא לשמר את הסכם הגרעין. נראה מה תכניתה של ארה"ב בנוגע למטרתנו המשותפת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה היום לעמוד הפייסבוק שלו סרטון שמתייחס למתיחות מול טהראן וטען: "איראן חותרת כעת להציב נשק מסוכן מאוד בסוריה כדי שישמש נגד ישראל מתוך מטרה מוצהרת להשמידנו. אני חושב שכולם מכירים בכוונותיה הזדוניות של איראן ואני חושב שכולם גם מכירים בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

בצל המתיחות הביטחונית, בוטלה ברגע האחרון השתתפות הרמטכ״ל בכנס הרצליה. מצה"ל נמסר כי השתתפותו בוטלה "בשל אילוצי לו"ז". שר החינוך, נפתלי בנט, נשא דברים בכנס והתייחס למתיחות מול איראן. "אני אומר בוודאות: ישראל חזקה מאיראן, ישראל נחושה מאיראן", אמר בנט. "עבור איראן הקרב מולנו בסוריה הוא הרפתקאה רחוקה. עבורנו זה החיים. אם האיראנים יתמידו במהלכים האומללים שלהם - הם יגלו די מהר שסוריה הפכה להיות וייטנאם שלהם. אני לא מציע כרגע לתקוף את איראן באופן ישיר, לא צריך". בנט אף פנה ישירות לעם באיראן: "העם בישראל מכבד את העם הפרסי ואין לנו שום שאיפות טריטוריאליות מחוץ לישראל, בוודאי באיראן. אנחנו עסוקים בחינוך ושגשוג. המשטר שלכם יצא במשימה להשמיד את המדינה היהודית. הוא מבזבז את הכסף שלכם", אמר.