כחלון על קידום פסקת ההתגברות: "צעד ברוטלי שלא תואם"

שר האוצר התייחס בכנס הרצליה לסוגייה השנויה במחלוקת ואמר כי הוא שמח שיש לו היכולת למנוע מה"קיצוניים" להוביל את המדינה "למקומות לא טובים"

שר האוצר משה כחלון התייחס היום (שלישי) בכנס הרצליה לסוגיית פסקת ההתגברות שנועדה לפגוע בכוחו של בג"ץ.

"קרה משהו שלא קרה מאז שקמה הממשלה", אמר. "צעד ברוטלי שלא תואם שהובל על ידי צד קיצוני חסר אחריות, שהציג את זה כאילו אנחנו באים לפתור את בעיית הפליטים - שזה לא נכון".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מבקר המדינה: הליך מינוי הקצינים במשטרה טעון שיפור

הג'ירו ד'איטליה: מפגינים נגד הקבוצה הישראלית שיבשו את הזינוק

סמים ואלימות: עלייה במס' הישראלים מסורבי הכניסה לקולומביה

"הקיצוניים רצו למשוך את כל המדינה לדברים שהם לא נורמליים", התייחס כחלון לעובדה שהתנגד לנוסח החוק שעלה להצבעה בוועדת שרים לחקיקה. "אני שמח שיש לי את היכולת להתערב ולמנוע מהם להוביל אותנו למקומות לא טובים".

כחלון המשיך ותקף את הסממנים הימניים בממשלת נתניהו. "הבית היהודי זו קבוצה של אנשים שלוחצים", אמר. "עמותות של הימין הקיצוני האשימו אותי בזה שאין פסקת התגברות - זה ממש לא מרשים. להחשיב אותי כשמאלן? אישרנו עשרות מילוני שקלים כדי לתת מענה למסתננים. הקרב של הבית היהודי זורק את כולנו מתחת לגלגלי האוטובוס", סיכם.

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת( רויטרס)

 

גורם בכיר בקואליציה אמר אתמול לחדשות עשר כי הליכוד מנסה לקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות, שבמסגרתה ביהמ"ש העליון יוכל לפסול חוקים רק אם הוא יושב בהרכב של 9 שופטים לפחות, כך שיהיה סיכוי שזה יקרה מעט מאוד פעמים, ולאחר מכן הכנסת תוכל להתגבר על זה ברוב של 64-63 ח"כים.

 על פי אותו גורם בקואליציה, אפשר להביא את משה כחלון להסכים לכך, אבל נפתלי בנט, אומרים בליכוד, תוקע את ניסיון הפשרה בכך שהוא מתעקש על רוב של 61 ומתעקש שזה יקרה מיד.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזהיר מוקדם יותר אתמול בישיבה סגורה של סיעת הליכוד בכנסת שהקואליציה נמצאת על סף פירוק. "ראו הוזהרתם - הקואליציה מתפרקת", אמר נתניהו לחברי הליכוד. עוד פנה לחברי הכנסת וביקש מהם למתן את התקפותיהם בטוויטר על בג"ץ.

באותה ישיבה אמר נתניהו כי הוא "מחפש דרך להעביר את פסקת ההתגברות", אולם שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד "דואגים להעביר אותה לפח". כאמור, החקיקה השנויה במחלוקת אושרה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה, ועשויה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בהמשך השבוע, חרף הערכות במערכת הפוליטית כי ההצבעה תידחה. 

מהבית היהודי נמסר בתגובה לדברי נתניהו כי "פסקת ההתגברות נמרחת כבר שלוש שנים בתירוצים שונים ומשונים. אנו מודיעים מראש שכל חוק התגברות שיגיע בהסכמה של ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושאר מפלגות הקואליציה יהיה מקובל גם על סיעת הבית היהודי - רק שראש הממשלה יביא את החוק". על פי ההודעה, "בינתיים הפתרון המעשי היחידי שמונח על השולחן הוא החוק שהעברנו אתמול בתמיכת כל השרים"

השר משה כחלון, שהכריז כי יתנגד לפסקת ההתגברות ועשוי אף לדרוש מחברי סיעתו להצביע נגדה, אמר בישיבת סיעתו כי "אני חושב שאסור לתת לקבוצה קיצונית למשוך את כל המדינה. הם מושכים לשיסוע ולמלחמת אחים". לדבריו, "זו התפיסה שלנו. ראש הממשלה חושב כמוני הוא רק לא מוכן להגיד זאת".