בצל המתיחות: איזנקוט ביטל השתתפותו בכנס הרצליה

בכיר איראני לקראת הצהרת טראמפ: "לקריסת ההסכם יהיו השלכות". הבכיר הוסיף הודיע כי מדינתו תסרב לקבל דרישות נוספות לתכנית הגרעין שלה מעבר להסכמות אליהן הגיעו בהסכם

העולם מתכונן לקראת הצהרת הגרעין של טראמפ: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה היום (שלישי) לעמוד הפייסבוק שלו סרטון שמתייחס למתיחות מול טהראן וטען: "איראן חותרת כעת להציב נשק מסוכן מאוד בסוריה כדי שישמש נגד ישראל מתוך מטרה מוצהרת להשמידנו. אני חושב שכולם מכירים בכוונותיה הזדוניות של איראן ואני חושב שכולם גם מכירים בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

בצל המתיחות הביטחונית, בוטלה ברגע האחרון השתתפות הרמטכ״ל בכנס הרצליה. מצה"ל נמסר כי השתתפותו בוטלה "בשל אילוצי לו"ז". שר החינוך, נפתלי בנט, נשא דברים בכנס והתייחס למתיחות מול איראן. "אני אומר בוודאות: ישראל חזקה מאיראן, ישראל נחושה מאיראן", אמר בנט. "עבור איראן הקרב מולנו בסוריה הוא הרפתקאה רחוקה. עבורנו זה החיים. אם האיראנים יתמידו במהלכים האומללים שלהם - הם יגלו די מהר שסוריה הפכה להיות וייטנאם שלהם. אני לא מציע כרגע לתקוף את איראן באופן ישיר, לא צריך". בנט אף פנה ישירות לעם באיראן: "העם בישראל מכבד את העם הפרסי ואין לנו שום שאיפות טריטוריאליות מחוץ לישראל, בוודאי באיראן. אנחנו עסוקים בחינוך ושגשוג. המשטר שלכם יצא במשימה להשמיד את המדינה היהודית. הוא מבזבז את הכסף שלכם", אמר.

שר האוצר, משה כחלון, התייחס אף הוא בכנס הרצליה להצהרה העתידית של טראמפ: "אני מהמר שהוא חד-משמעית יבטל, אין לזה מקום. הוא תוקף את זה כבר שנתיים. ככל שחלף הזמן, טראמפ ראה שאיראן לא עומדים בהסכמים, אין לי ספק שהוא יבטל אותו. ההיגיון אומר שאם משהו נבנה עקום - אל תבנה עליו עוד. רוב מדינות אירופה מודות שההסכם הוא לא טוב. הסכם זה טוב לנו, זה בסדר, אבל הסכם כזה - עדיף שלא יהיה הסכם". השר כחלון התייחס גם למתיחות בצפון: "זו התקופה הכי מתוחה שהייתה ב-3 השנים האחרונות", אמר, "האיראנים קיבלו החלטה להגיב ואנחנו מן הסתם צריכים להיות מוכנים. אני לא רואה שאנחנו ערב מלחמה, אבל יש מתיחות גדולה בצפון". נוסף לכך, כחלון התייחס לתקיפות בסוריה שמיוחסות לישראל. "אני לא רואה מדינה נורמלית שיכולה לאפשר 100 אלף טילים מכוונים כלפיה. אם ישראל תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה - לא נדע להסביר לילדים שלנו איך אפשרנו דבר כזה".

בד בבד, בכיר איראני הודיע היום כי מדינתו תסרב לקבל דרישות נוספות מצד הקהילה הבין-לאומית בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, מעבר לסיכומים שהושגו בהסכם הגרעין משנת 2015. "האירופאים מנסים לשכנע את טראמפ להישאר בעסקה", אמר הבכיר. "טראמפ צריך לדעת שהוא האחראי להשלכות של קריסת ההסכם. איראן תמיד הייתה נאמנה למחויבויות הבין-לאומיות".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מבקר המדינה: הליך מינוי הקצינים במשטרה טעון שיפור

הג'ירו ד'איטליה: מפגינים נגד הקבוצה הישראלית שיבשו את הזינוק

בעקבות תלונות על תקיפת נשים: התובע הכללי בניו יורק התפטר

בתוך כך, סגן שר החוץ הרוסי קרא לארה"ב להימנע מצעדים פזיזים בנוגע לאיראן ולא להרוס את הסכם הגרעין. כמו כן, דובר הפרלמנט האיראני האשים את ארה"ב על הפרת הסכם הגרעין ואמר כי האמריקנים "מבינים רק כוח". בכיר איראני אחר הוסיף כי מדינתו לא תישאר "פסיבית" אם ארה"ב תפרוש מההסכם.

אתמול הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בציוץ בטוויטר כי יודיע היום על החלטתו בנוגע להסכם הגרעין עם איראן בשעה 21:00 (שעון ישראל). טראמפ צפוי לשאת בשעה זו נאום מיוחד בנושא בבית הלבן. כמה שעות לפני כן, שב וטען טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי המו"מ שהוביל להסכם היה "גרוע מאוד". 

יום שישי הקרוב הוא המועד שהציב טראמפ להכרעה על עתיד הסכם הגרעין. גם אם הנשיא יודיע על פרישה, הוא יכול להפעיל סנקציות שנמצאות בהסכם ולהשהות את ביטולו לכמה חודשים. נוסף לכך, לפי ההסכם, ניתן להפר סעיף מרכזי בו לתקופה של כ-30 יום ללא ביטול אוטומטי. כך שקיים פרק זמן שטראמפ יוכל להפעיל לחץ נוסף לשינוי ההסכם גם לאחר "הפרישה".

 נשיא איראן, חסן רוחאני
 

נשיא איראן, חסן רוחאני(רויטרס )

 

בחדשות עשר נחשף כי שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, הודיע כבר ביום שישי האחרון לעמיתיו בצרפת, בריטניה וגרמניה כי הנשיא טראמפ דוחה את מסמך ההבנות שגובש עמם בחודשים האחרונים בנוגע לשיפור הסכם הגרעין עם איראן וצפוי להודיע בתוך כמה ימים על החלטתו לגבי פרישה מההסכם - כך נודע היום (שלישי) לחדשות עשר

ביום שישי התקיימה לבקשתו של פומפאו שיחת ועידה טלפונית עם שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן, שר החוץ הגרמני הייקו מאס ושר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. מקורות שמעורים בתכני השיחה, אך ביקשו לשמור על עילום שם, ציינו כי פומפאו הודה לשרי החוץ האירופים על המאמץ שעשו מאז חודש ינואר להגיע לנוסחה שתשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין, אך הבהיר כי הנשיא מעוניין להתקדם לכיוון אחר לחלוטין

לדברי המקורות, פומפאו אמר לשרי החוץ האירופים כי נפגש עם הנשיא טראמפ יום קודם לכן והציג לו את טיוטת מסמך ההבנות שגובש בין צוותי המו"מ של ארה"ב, צרפת, גרמניה ובריטניה. פומפאו סיפר כי עדכן את טראמפ על סלע המחלוקת האחרון שנותר בנוגע ל"סעיף הדמדומים" בהסכם הגרעין שקובע כי המגבלות על תכנית הגרעין של איראן יתחילו להיות מוסרות לאחר עשר שנים. "הראיתי לנשיא את הנייר אבל הוא הבהיר לי שבכל מקרה זה לא ישנה את ההחלטה שלו בנוגע להסכם הגרעין", אמר פומפאו לשרי החוץ האירופים. "תכינו את עצמכם - ההודעה של הנשיא תגיע בימים הקרובים. אולי אחרי ההודעה נוכל לחזור ולדבר (על שיפור ההסכם)".

 נתניהו עם מזכיר המדינה של ארה"ב, מייק פומפאו
 

נתניהו עם מזכיר המדינה של ארה"ב, מייק פומפאו( חיים צח / לע"מ)

 

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון, שהיה מיועד לצאת לוושינגטון יומיים לאחר מכן, ביקש מפומפאו במהלך השיחה כי ייעשה מאמץ של הרגע האחרון להגיע בכל זאת להבנות. בעקבות זאת התקיימה שעה קלה לאחר מכן שיחת ועידה טלפונית נוספת - הפעם של ראשי צוותי המו"מ של ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה. במהלך השיחה הציגו האירופים כמה הצעות פשרה נוספות אולם ראש צוות המו"מ האמריקני הבהיר כי ארה"ב לא תתגמש והשיחה הסתיימה אחרי כמה דקות ללא הסכמות.

צוותי המו"מ של מעצמות אירופה חשו כי בשבועיים האחרונים צוות המו"מ האמריקני מגלה פסיביות ולא מעוניין באמת להתקדם כיוון שהוא מעריך שהנשיא טראמפ לא ייתן ממילא "אור ירוק" לאף הסכם שיושג. התחושה של הצרפתים, הבריטים והגרמנים היתה שהצדדים היו קרובים להסכם אך האמריקנים נסוגו מהמו"מ מאה מטרים לפני קו הסיום.

דבריו של פומפאו בשיחת הוועידה היוו הודעה אמריקנית רשמית על סיום המו"מ עם מעצמות אירופה. בכיר בממשל טראמפ לא הכחיש את פרטי שיחת הוועידה, ואמר: "צרפת, בריטניה וגרמניה לא הסכימו לבטל את 'סעיף הדמדומים' שקובע שהמגבלות על תוכנית הגרעין האיראנית יוסרו לאחר עשר שנים. התנאי הזה הזה הינו קריטי לתיקון הסכם הגרעין הכושל. אני לא רוצה להקדים את הודעת הנשיא - אבל עמדת הממשל לגבי הצורך הדחוף לתקן את הסעיף הזה ידוע לכולם".