מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית, רויטרס

לקראת הפסגה עם טראמפ: מנהיגי צ' קוריאה וסין נפגשו בפעם השניה

קים ג'ונג און אמר לשי ג'ינפינג בפגישתם בעיר הסינית דאליין כי הוא מרוצה מההתפחות הפוליטית בחצי הקוריאני וכי הוא מצפה לצעדים "הדרגתיים" לקראת הפירוז מנשק גרעיני

  • פורסם ב:
  • 08/05/2018 15:57
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

לקראת הפגישה עם טראמפ: מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און נפגש אתמול והיום (שלישי) בעיר דאליין שבסין עם הנשיא שי ג'ינפינג. סוכנות הידיעות הסינית דיווחה כי קים אמר לשי שהוא מקווה שהצדדים הרלוונטיים יקחו צעדים "הדרגתיים ומתואמים" לקראת התפרקות מנשק גרעיני ושלום ארוך טווח בחצי האי הקוריאני.

מדובר בפגישה השנייה של שני המנהיגים, לאחר שהראשונה הייתה לפני כחודשיים. שי אמר למנהיג המדינה המבודדת כי הוא תומך במהלך האסטרטגי שיוביל לצמיחה כלכלית במדינה. סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית מסרה שקים אמר לנשיא סין כי הוא "מרוצה מאוד" מהיחסים עם סין ושהוא שבע רצון מההתפתחות הפוליטית בחצי האי הקוריאני.

 קים ומון עומדים משני צדי הגבול הקוריאני
 

קים ומון עומדים משני צדי הגבול הקוריאני( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הג'ירו ד'איטליה: מפגינים נגד הקבוצה הישראלית שיבשו את הזינוק

סמים ואלימות: עלייה במס' הישראלים מסורבי הכניסה לקולומביה

בעקבות תלונות על תקיפת נשים: התובע הכללי בניו יורק התפטר

לפני כשבועיים נערכה פסגה היסטורית בין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, לשליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, בעיירה דרום קוריאנית, הסמוכה לאזור המפורז שבין שתי המדינות. לאחר שלחץ את ידו של מון, סקר קים את משמר הכבוד ואמר כי הוא אינו רוצה לחזור על העבר "שבו לא היינו מסוגלים למלא את ההסכמים שלנו". הוא הוסיף כי הוא מקווה להגשים את תקוות האנשים שמבקשים שלום. קים אף הצהיר כי שתי הקוריאות "מחוברות בדם" ואינן מסוגלות לחיות בנפרד.

בהמשך הבוקר, שתלו השניים עץ אורן סמוך לגבול. לצד העץ ניצבת לוחית אבן עם הכיתוב "נוטעים שלום ושגשוג". מנהיגי שתי המדינות הכריזו כי יפעלו לפירוז קוריאה מנשק גרעיני והצהירו כי לא תהיה מלחמה נוספת. נשיא קוריאה הדרומית הודיע כי יבקר בקוריאה הצפונית בסתיו וכי בחודש הבא ייערכו שיחות צבאיות בין שתי המדינות.

כאמור, לפני כחודשיים נפגשו קים ונשיא סין בבייג'ינג. ביקורו של קים בבירה הסינית היווה ככל הנראה את הפעם הראשונה בה הוא יוצא מגבולות מדינתו מאז החליף את אביו בשלטון, בשנת 2011.

קים עם נשיא סין שי (ארכיון)
 

מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ונשיא סין שי ג'ינפינג בפגישה ין( רויטרס)

 

הביקור של קים בסין ארך ארבעה ימים ומסתמן שההודעה מצד שתי המדינות, שאישרו את הדיווחים מהימים האחרונים על הגעתו של השליט מקוריאה הצפונית לבייג'ינג, הגיעה לאחר שזה עזב את המדינה.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר לפני כשבועיים כי הוא עשוי להיפגש עם שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, בתוך כשלושה או ארבעה שבועות. "זו הולכת להיות פגישה מאוד חשובה", הוסיף הנשיא האמריקני, "על התפרקות חצי האי מנשק גרעיני".

מטעמו של נשיא קוריאה הצפונית נמסר כי בשיחה עם הנשיא טראמפ, אמר לו האמריקני כי ההסכמים אליהם הגיעו הקוריאות הם חדשות טובות לעולם.

כזכור, טראמפ אמר כי שוחח עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, ועם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, על פגישתו הצפויה עם מנהיג קוריאה הצפונית, ואמר כי ההכנות לפגישה בעיצומן. "העניינים מתקדמים, הזמן והמיקום של הפגישה עם קוריאה הצפונית נקבעים", אמר טראמפ.