טראמפ ורוחאני, רויטרס

רוחאני על הצהרת טראמפ: "ייתכן שניתקל בבעיות – אך נצלח זאת"

הנשיא האיראני התייחס לנאומו הצפוי של מקבילו מארה"ב, ואמר כי "גם אם אנחנו תחת סנקציות, אנחנו צריכים לעמוד על רגלינו" • הבנק המרכזי: הכלכלה לא תיפגע

הסכם הגרעין: נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס היום (שלישי) לנאומו הצפוי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בדבר עתיד הסכם הגרעין. "ייתכן שניתקל בבעיות מסוימות במשך חודשיים או שלושה, אך נצלח זאת", אמר רוחאני במהלך יריד פומבי במדינתו, תוך שהוא מתייחס לכך שעלייתו לשלטון של הנשיא האמריקני היא שהביאה למצב החריג, לדבריו. 

"יסודות מדיניות החוץ שלנו הם יחסים מועילים ובונים עם העולם", התייחס הנשיא בנאומו לגישה הדיפלומטית של איראן, "גם אם אנחנו תחת סנקציות, אנחנו צריכים לעמוד על רגלינו. זה חשוב מאוד לפיתוח של מדינתנו". בד בבד, מנהל הבנק המרכזי של איראן טען היום כי פרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין לא תשפיע כלל על הכלכלה האיראנית.

דבריו של רוחאני מגיעים יממה לאחר שאמר כי כוונת ארה"ב היא להחליש את השפעתה של טהראן באזור וכי היא חוששת מעצמאותה של איראן. "אמרנו פעמים רבות שאנחנו לא מנסים להשיג פצצה גרעינית ולא נעשה זאת", אמר בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית. עוד ציין רוחאני כי ייתכן שטהראן תישאר בהסכם הגרעין גם אם ארה"ב תחליט לפרוש ממנו, במידה ותקבל "כל מה שהובטח לה על ידי המעצמות האחרות". 

במקביל, שרת ההגנה הצרפתית, פלורנס פרלי, אמרה היום כי למרות שהסכם הגרעין עם איראן אינו מושלם, הוא הצליח להשהות את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן, שכיבדה את ההסכם, לדבריה. "ההסכם היה גורם של שלום ויציבות באזור נפיץ ביותר", טענה השרה הבכירה תוך שהיא מוסיפה כי צריך להמשיך ולדחוף לשיפורו "בין אם ארה"ב היא חלק ממנו או לא".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הפתעה מרגשת: החייל האמריקני שהשתתף בריקוד אב ובת בשלט רחוק

השבה חלקית של הסנקציות או פרישה מלאה: האפשרויות של טראמפ

אחרי תשעה חודשים בכלא: אלאור אזריה שוחרר ממאסרו

 נשיא איראן, חסן רוחאני
 

"ייתכן שנתקל בבעיות". רוחאני (רויטרס)

 

זמן קצר לאחר מכן הזהיר דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, מפני פרישתה האפשרית של ארה"ב מהסכם הגרעין ואמר כי לצעד כזה יהיו "השלכות שליליות בלתי נמנעות".  

הדברים שהנשיא האיראני נשא היום מגיעים בצל הודעתו של טראמפ אמש, בציוץ בטוויטר, כי יכריז היום על החלטתו בנוגע להסכם הגרעין עם איראן בשעה 21:00 (שעון ישראל). כמה שעות לפני כן, שב וטען טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי המו"מ שהוביל להסכם היה "גרוע מאוד".

יום שישי הקרוב הוא המועד שהציב טראמפ להכרעה על עתיד הסכם הגרעין. גם אם הנשיא יודיע על פרישה, הוא יכול להפעיל סנקציות שנמצאות בהסכם ולהשהות את ביטולו לכמה חודשים. נוסף לכך, לפי ההסכם, ניתן להפר סעיף מרכזי בו לתקופה של כ-30 יום ללא ביטול אוטומטי. כך שקיים פרק זמן שטראמפ יוכל להפעיל לחץ נוסף לשינוי ההסכם גם לאחר "הפרישה".

בתוך כך, דיפלומטים שהיו מעורבים במשא ומתן אמרו כי טראמפ נוטה לסגת מההסכם ולהשיב את הסנקציות. עם זאת, דיפלומטים אירופים בכירים אמרו לחדשות עשר כי צוותי המו"מ של צרפת, גרמניה ובריטניה קרובים מאוד להגעה להבנות עם צוות המו"מ האמריקני על עסקת חבילה שנועדה לשכנע את הנשיא טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. במקביל פקידים ישראלים בכירים ציינו כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמש כי הוא אינו יודע האם טראמפ מתכוון לפרוש מההסכם.

הנשיא טראמפ בנאום באוהיו
 

החלטתו על הסכם הגרעין - הערב ב-21:00 (רויטרס)

 

"הגענו להבנות עם ארה"ב על 99% מהנושאים שקשורים להסכם הגרעין, לתכנית הטילים של איראן ולחתרנות האיראנית ברחבי המזרח התיכון. נותר אחוז אחד של פערים", אמרו הדיפלומטים האירופים שמעורים בתכני השיחות. "עם זאת עוד לא ברור אם נצליח להגיע עד ה-12 במאי לחבילה שתשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין".

הדיפלומטים האירופים ציינו כי הושגו הבנות עם האמריקנים לגבי הסנקציות שיוטלו על תכנית הטילים של איראן, הושגו הבנות לגבי הגברת הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על אתרי גרעין חשודים באיראן וכן הושגו הבנות על פעילות משותפת נגד החתרנות האיראנית במזרח התיכון. הנושא העיקרי לגביו לא הושגו עד כה הבנות הוא "סעיף הדמדומים" בהסכם הגרעין, שקובע כי החל משנת 2025 יחלו המגבלות שמוטלות על תכנית הגרעין האיראנית לפקוע.

למרות ההתקרבות בין הצדדים, קיים חוסר ודאות רב לגבי הכיוון אליו ילך הנשיא טראמפ. דיפלומטים אירופים מעריכים כי גם אם יושגו הבנות, טראמפ עשוי לומר כי אלה אינן מקובלות עליו ולפרוש מהסכם הגרעין בכל מקרה. שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון ביקר היום בוושינגטון ונפגש עם סגן הנשיא מייק פנס ועם שר החוץ מייק פומפאו בנסיון לשכנע אותם לא לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. ג'ונסון אף התראיין לתכנית הבוקר של רשת FOX וקרא לטראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין. ג'ונסון התראיין דווקא שם כיוון שמדובר בתכנית הטלוויזיה בה צופה טראמפ מדי בוקר.