בנימין נתניהו ודונלד טראמפ במוזיאון ישראל בירושלים, רויטרס

8 במאי עשוי להיות יום החג של רה"מ – האם הוא אופטימי מדי?

הפרישה המסתמנת של טראמפ מהסכם הגרעין היא חלומו הרטוב של נתניהו, אך ייתכן שמדובר במשאלת לב חיובית מדי, ובסופו של דבר יום ששונו - יתברר כשמח הרבה פחות • פרשנות

פרשנות: ביום ראשון בערב, כשהקבינט המדיני-ביטחוני התכנס במתקן סודי בירושלים, שאלו כמה מהשרים את ראש הממשלה בנימין נתניהו מה צפוי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לעשות ב-12 במאי לגבי הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו השיב כי אינו יודע. 24 שעות מאוחר יותר כבר היה ברור שנתניהו יודע יותר ממה שהוא חושף.


קצת אחרי שבע בערב אתמול (שני), לשכת ראש הממשלה הודיעה כי נתניהו יקצר את ביקורו בקפריסין וישוב לישראל בשעות הערב. שעתיים לאחר מכן, כשטראמפ צייץ בטוויטר כי יודיע הערב ב-21:00 על החלטתו לגבי הסכם הגרעין, היה ברור מדוע קיצר נתניהו את ביקורו בקפריסין - הוא היה לחלוטין בתמונה - או לפחות בחלק ממנה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הפתעה מרגשת: החייל האמריקני שהשתתף בריקוד אב ובת בשלט רחוק

השבה חלקית של הסנקציות או פרישה מלאה: האפשרויות של טראמפ

אחרי תשעה חודשים בכלא: אלאור אזריה שוחרר ממאסרו

בווידאו: נתניהו לפני המראתו לקפריסין >> 

גם הבוקר לפני שהמריא לקפריסין שמר נתניהו על עמימות. "אני מציע שנמתין לערב, לא נשאר עוד הרבה זמן", אמר בחיוך לעיתונאים ששאלו אותו האם הוא יודע מה החליט הנשיא טראמפ. למרות זאת, כל הסימנים מראים שטראמפ בדרך לפרישה מיידית או הדרגתית מהסכם הגרעין - מה שעשוי להפוך את ה-8 במאי 2018 ליום ששונו של נתניהו ולהתגשמות כל שאיפותיו ותקוותיו של ראש הממשלה בשלוש השנים האחרונות.

לא ברור מה גרם לטראמפ להקדים את מועד הכרזתו על החלטתו בנושא הסכם הגרעין. לפי אחת הסברות הסיבה לכך הייתה שטראמפ התעצבן מהפרסומים על מגעיו של שר החוץ בממשלו של אובמה, ג'ון קרי, עם שר החוץ האיראני זריף ועם בכירים ממדינות אירופה בניסיון לגבש נוסחה שתשמר את הסכם הגרעין. אתמול, כמה שעות לפני שהודיע כי יכריז על החלטתו בנושא הסכם הגרעין, צייץ טראמפ נגד קרי והאשים אותו בניהול "דיפלומטיית צללים" מאחורי גבו של הממשל הנוכחי - אותה "דיפלומטיית צללים" שטראמפ ואנשיו ביצעו בשבועות האחרונים לממשלו של אובמה.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני יציאתו לביקור מדיני בקפריסין
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני יציאתו לביקור מדיני בקפריסין, הבוקר (לע"מ)

 


יש לשער שנתניהו שותף לתחושותיו של טראמפ לגבי ג'ון קרי. ייתכן שהתיעוב שהוא חש לשר החוץ האמריקני לשעבר ולמדיניות שהוביל הן בנושא האיראני והן בנושא הפלסטיני גדול עוד יותר מזה של טראמפ. נתניהו חשב ועדיין חושב שהסכם הגרעין נוראי ואף חסר תקנה. לכן הוא סבור שפרישה אמריקנית חד-צדדית היא האופציה המועדפת שתשרת את ישראל בכל מקרה.


בממשלת ישראל קיימת אחדות ואחידות דעות מדאיגה בכל הנוגע למדיניות כלפי האיום האיראני - גם בנוגע להסכם הגרעין וגם בנוגע להתבססות האיראנית בסוריה. אם מישהו מהשרים חושב מעט אחרת - הוא שומר זאת לעצמו או לדיונים בחדרים הסגורים ולא מתבטא בפומבי. מערכת הביטחון אמנם שותפה לקו התקיף של נתניהו נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, אולם מציגה עמדה עצמאית יותר בכל הנוגע להסכם הגרעין. הרמטכ"ל איזנקוט הדגיש בריאיון שהעניק ל"הארץ" לפני כמה שבועות כי הסכם הגרעין מיושם במלואו ורמז כי קיומו משרת את ישראל בטווח הקצר.

דונלד טראמפ
 

התעצבן על קרי. טראמפ (רויטרס)

 

ראש הממשלה חושב שבטווח הקצר תהווה החזרת הסנקציות מכה כלכלית קשה לאיראן ותקשה עליה להתבסס בסוריה. בעיניו, בטווח הבינוני יהיה על מעצמות אירופה לבחור בין הכלכלה האמריקנית לכלכלה האיראנית - ונתניהו סבור שבמקרה כזה הבחירה ברורה. בטווח היותר הארוך, נתניהו סבור שאם איראן לא תיכנע ותפרוץ לפצצה אטומית, עשוי הדבר להביא לפעולה צבאית אמריקנית, לאור ירוק אמריקני לפעולה צבאית ישראלית או אפילו ללחץ כבד שיביא להפלת המשטר מבפנים.

התרחיש שמשרטט נתניהו אינו בלתי סביר לחלוטין, אולם הוא גם עלול להתברר כמשאלת לב אופטימית מדי. ייתכן שדווקא פרישה אמריקנית חד-צדדית מהסכם הגרעין תבודד את ארה"ב אל מול שאר המעצמות ותוריד את הלחץ הבין-לאומי מעל איראן שתוכל להציג את עצמה כקורבן. נוסף על כך, ייתכן שטראמפ יבחר לא להטיל סנקציות עקיפות גם על חברות אירופיות ואסייתיות שסוחרות עם איראן - ובמצב כזה הכלכלה האיראנית לא תיפגע יותר מדי. בתסריט קיצוני האיראנים עלולים להודיע כי גם הם פורשים מן ההסכם וחוזרים מיד להעשיר אורניום - מה שיביא להסלמה מהירה וחמורה שכלל לא בטוח שישראל ערוכה לה.