אחרי תשעה חודשים בכלא: אלאור אזריה שוחרר ממאסרו

החייל שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל הגיע לביתו יומיים לפני תאריך היעד, בשל חתונת אחיו. במרץ החליטה ועדת השחרורים לקצר את עונשו בשליש. נתניהו: "שמח שהסתיים הדבר"

אלאור אזריה, החייל המשוחרר שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון, שוחרר היום (שלישי) ממאסר בן תשעה חודשים בכלא 4 שבצריפין. זאת, בעקבות החלטת מפקד הכלא לשחררו יומיים לפני תאריך היעד בשל חתונת אחיו.

אזריה הגיע לביתו שברמלה, שם נתלו שלטים לכבוד המאורע, ולמקום הגיעו פעילים שליוו את החייל במהלך משפטו. ראש הממשלה התייחס לשחרור אזריה טרם המראתו לקפריסין, ואמר: "שמח שהסתיים הדבר". שר החינוך נפתלי בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אלאור, כמה טוב שבאת הביתה". השר ישראל כץ קרא לנשיא ראובן ריבלין לפעול למחיקת הרישום הפלילי של החייל המשוחרר, "על מנת לאפשר לו להשתלב בחיים האזרחיים ולהמשיך את חייו בדרך ראויה".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התקשרה לאביו של אזריה ובירכה אותו על השחרור: "מזל טוב. אני שמחה בשבילכם ומתרגשת. אני מאחלת לאלאור להתחיל חיים שקטים אחרי כל מה שהוא עבר. תחזרו למסלול חיים נורמלי. שיהיה לכם רק טוב, הרבה שמחה. אחרי שהוא יסיים להתארגן אנחנו צריכים לטפל בעניין של הרישום הפלילי שאותו נצטרך למחוק, בעזרת השם", אמרה רגב לאזריה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

כחצי מיליון בני 60-40 לא מוצאים עבודה: מחיר אי-העסקת מבוגרים

ההרוג ה-13 בתאונות בניין: פועל בן 38 נפל למותו מגובה 6 מטרים

בכיר בקואליציה: הליכוד מקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות

בווידאו: ההכנות בביתו של אזריה לקראת חזרתו

במרץ האחרון החליטה ועדת השחרורים הצבאית לשחרר את אזריה בתום שני שלישים מתקופת מאסרו. הוועדה למעשה דחתה את בקשתו של אזריה לנכות חצי מתקופת מאסרו, שעמדה על 14 חודשים לאחר שהרמטכ"ל הורה לנכות ארבעה חודשים מהעונש המקורי.

במהלך הדיון בעניין קיצור העונש, שנערך ימים ספורים טרם ההחלטה, פנה אזריה עצמו לשופטים ואמר: "תנו לי לשקם את חיי, שחררו אותי עוד היום - החזירו אותי הביתה לחג החירות". עם זאת, התביעה הצבאית התנגדה לקיצור העונש במחצית, אך לא התנגדה לניכוי שליש.

בתום הדיון תקף עורך דינו של אזריה, יורם שפטל, את התנגדות התביעה לקיצור מחצית מהעונש: "שמענו בבית הדין את אחד הטיעונים המגוחכים ביותר שנשמעו אי פעם מפי התביעה, שהשורה התחתונה היא שאם אלאור אזריה ישוחרר ב-10 במאי אז הכול בסדר - הצבא יעמוד על מקומו, המשמעת הצבאית לא תפגע, המורל יהיה בסדר וגם טוהר הנשק. לעומת זאת, אם חלילה הוא ישוחרר עוד לפני ערב ליל הסדר וישב כאדם חופשי עם משפחתו בליל הסדר, אז המשמעת בצבא, המורל, טוהר הנשק וכיוצא בזה – ייפגעו. אוי לנו שגם עכשיו, שנתיים לאחר תחילת הפרשה, התביעה עדיין מנסה בכל כוחה להאריך את מאסרו של אזריה".

אלאור אזריה לאחר שחרורו בביתו שברמלה
 

אלאור אזריה לאחר שחרורו בביתו שברמלה (באדיבות המשפחה)

 

כזכור, ב-9 באוגוסט האחרון נכנס אזריה לכלא לאחר שנשפט לשנת מאסר וחצי בגין הריגת מחבל שהיה שכוב על הרצפה. בפניה להמתקת עונשו שהעביר לרמטכ"ל באותו החודש, לא הביע אזריה חרטה על הירי שביצע אל עבר המחבל בחברון. יחד עם זאת, הוא טען כי לא היה מבצע את המעשה, אם היה יודע שעל המחבל לא היה מטען. "לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", כתב.

בספטמבר 2017 הודיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי החליט לקצר את עונשו של החייל בארבעה חודשים. משמעות ההחלטה, שהתקבלה בניגוד להמלצת הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק, היא שעונשו של אזריה עמד בשלב זה על שנה וחודשיים.

הכנות לקראת שחרורו של החייל אלאור אזריה
 

הכנות לקראת שחרורו של החייל אלאור אזריה( חשבון הפייסבוק של רן כרמי בוזגלו)