מטוס של חברת אל על בנמל התעופה בן גוריון, רויטרס

"מסוכן": טייס אל על הזין נתון שגוי - שהיה עלול לגרום לתאונה

המשקל שהזין הקברניט לפני ההמראה לניו יורק היה 40 טון פחות מהמשקל האמיתי. הטעות, שהתגלתה רק אחרי ההמראה, עלולה הייתה לגרור השלכות חמורות. משרד התחבורה פתח בחקירה

טעות של טייס בחברת אל על גרמה להזנת נתוני משקל שגויים לפני ההמראה במטוס ה"דרימליינר" לניו יורק. נתוני ההמראה במחשבי המטוס מסתמכים על המשקל, וטעות בהם עלולה להסתיים באסון. לאחרונה, בהכנה לטיסה לשדה התעופה האמריקני ניוארק - לפני ש-280 הנוסעים עלו למטוס - הקברניט הזין 40 טון פחות מהמשקל האמיתי.

הטייסים גילו את הטעות רק כשהיו באוויר ובמשרד התחבורה פתחו בחקירה. "גם באמצעים המתוחכמים שלו, מטוס לא תמיד יכול לפצות כשהטעות היא גדולה מדי", הסביר מנכ"ל חברת "ג'ט סטאר", עו"ד גל פלג. "טעות של עשרות טונות היא קריטית". טעות כזו מובילה לכך שהמטוס חושב שהוא קל ב-40 טון וכתוצאה מכך חישוב אורך המסלול, כוח המנוע ומהירות לניתוק מהקרקע – שגויים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

טראמפ הודיע: אכריז על החלטתי בנוגע להסכם הגרעין מחר

בכיר בקואליציה: הליכוד מקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות

נתניהו לחברי הליכוד: ראו הוזהרתם - הקואליציה מתפרקת

נמל התעופה בן גוריון
 

נמל התעופה בן גוריון (רויטרס )

 

היה עלול לקרות מצב שבו המטוס מתחיל להמריא בלי שצבר מספיק מהירות על מסלול ההמראה. "כשמטוס מגיע לסוף המסלול ואין לו מספיק מהירות כדי להמריא לשמים הוא כבר מעבר למהירות שהוא יכול לעצור, עמוס בדלק, כבד ועדיין לא במהירות שהוא יכול לטוס – זה מצב רע ומסוכן מאוד", אמר פלג.

תרחיש נוסף הוא שזנב המטוס היה משתפשף במסלול בעת ההמראה. תרחיש שלישי הוא מצב של הזדקרות, בו המטוס המריא אך אין מספיק אוויר שזורם לכנפיים והוא מגיע למצב מאונך בשלבי ההמראה הראשוניים.

את הסיבות לכך שלמרות הנהלים קרתה טעות שכזו, יבדוק עו"ד יצחק רז, חוקר התאונות הראשי של משרד התחבורה, שכבר פתח בחקירה.

תגובת אל על: "אל על תחקרה וטיפלה בנושא באופן מיידי. טרם התקבל בחברה דוח החוקר הראשי של משרד התחבורה. לכשיגיע הדוח החברה תתייחס כמקובל. בשום שלב לא נשקפה סכנה לנוסעים או למטוס. אל על רואה בבטיחות הטיסה ערך עליון ואינה מתפשרת בנושא קלה כחמורה".