‏הרמטכ"ל: ניסיונות איראן להעמיק אחיזתה - מחייבים היערכות

איזנקוט בעצרת לציון 70 שנים להקמת צה"ל: "מאמצי ההתעצמות של אויבינו מחייבים אותנו ליוזמה ונחישות". נתניהו: "יידעו אלו המאיימים עלינו בהשמדה שהם ייתקלו בקיר ברזל"

  • פורסם ב:
  • 07/05/2018 21:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/05/2018 00:09
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, התייחס אמש (שני) בעצרת לציון 70 שנים להקמת צה"ל למתיחות מול טהראן, ואמר כי "הנפיצות והמורכבות בזירות השונות, מאמצי ההתעצמות של אויבינו וניסיונותיה של איראן להעמיק את אחיזתה סמוך לגבולותינו - כל אלה מחייבים אותנו ליוזמה ונחישות ולחזק את ההיערכות והמוכנות מול כל תרחיש".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נגע בנושא בנאום שנשא בעצרת, ואמר כי "לצערנו מעת לעת אנחנו נדרשים לשלם מחיר, הן בחזית והן בעורף. הקמת המדינה לא הביאה להפסקת הרצון לתקוף אותנו. מה שהיא כן הביאה עמה, זאת היכולת להשיב מלחמה שערה נגד אויבינו. מי שיפגע בנו, אנו נפגע בו". עוד הזהיר נתניהו, "יידעו אויבים המאיימים עלינו בהשמדה, שהם ייתקלו בקיר ברזל. הם לא יוכלו לנו והם שמים עצמם בסכנה גדולה", כך לדבריושר הביטחון, אביגדור ליברמן, הוסיף על דברי השניים ואמר כי "אין לזלזל באף איום. לא נוותר לאף אחד".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

טראמפ הודיע: אכריז על החלטתי בנוגע להסכם הגרעין מחר

בכיר בקואליציה: הליכוד מקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות

נתניהו לחברי הליכוד: ראו הוזהרתם - הקואליציה מתפרקת

לאחר שישראל חשפה ביום ראשון את תוכנית הנקמה של איראן הכוללת ירי טילים מסיבי על בסיסי צה"ל בצפון, האזרחים בצפון הארץ מודאגים ודורשים מהרשויות לפתוח מקלטים ולעדכן אותם במתרחש. 

הרמטכ"ל האיראני, מוחמד באקרי, התייחס היום לאזהרות מצד ישראל ואמר כי "במידה והאויב יגלה תוקפנות כלפי האינטרסים שלנו, איראן תגיב בהתאם ובזמן המתאים. זה שלא הגבנו בימים האחרונים, לא אומר שאנו שקטים".

 ראש הממשלה, הרמטכל, הנשיא ושר הביטחון בכנס בלטרון
 

ראש הממשלה, הרמטכ"ל, הנשיא ושר הביטחון בכנס בלטרון (דובר צה"ל)

 

ההבנה היא שהאיראנים רוצים לפגוע במטרה צבאית ולא מחפשים לירות על יישוב או לפתוח במלחמה. הם רוצים פעולת נקם כלשהי שתראה שהם לא ספגו "סתם" את שבעת החללים בתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T4 ולכן הם יחפשו מטרה צבאית. ניתן להניח שאם ישנו חשש לירי טילים ורואים הכנות של האיראנים בצד הסורי, אז ישנן הכנות גם בצד הישראלי שמתבצעות באירוע כזה. בעת הזו מתאמנות ברמת הגולן שתי חטיבות – גבעתי וחטיבה 401.

לדברי מנכ"ל עיריית קריית שמונה, אשכול שוקרון, שהיה היחיד שהוציא אתמול הודעת הרגעה לתושבים, תושבי העיר דרוכים לאחר הפרסום. "התושבים שלנו הם אנשים סקרנים שמקשיבים לתקשורת וחלקם גם מתקשרים ומתעניינים ושואלים מדוע לא פותחים מקלטים ולאן יפנו אותם. אנחנו נותנים תשובות אחראיות, בעיקר על מנת להרגיע אותם. אנו אומרים להם שבעלי התפקידים בעירייה נמצאים בקשר ישיר עם הצבא".

עוד לדבריו, "אנחנו גם מבינים שיש התרחשות, בעיקר בגבול. הצבא ביקש מאתנו להעביר מסרי הרגעה, להוריד פרופיל ולא לעשות מהלכים ללא תיאום. השנה השקענו הרבה מאוד כסף דרך פיקוד העורף בהתקנת מזגנים במקלטים ובבדיקת תקינותם. אנחנו מתורגלים, עשינו סימולציות ומרכז ההפעלה ערוך".

 נתניהו ורוחאני
 

נתניהו ורוחאני (רויטרס)

 

עוד על רקע המתיחות בגבול הצפון, נחנך היום בבית החולים רמב"ם שבחיפה מתחם פיקוד ממוגן, המיועד לשרת את הנהלת בית החולים בתרחיש של התקפת טילים על העיר, והעברת רמב"ם אל בית החולים התת-קרקעי על שם סמי עופר. ברמב"ם פועל מזה חמש שנים בית חולים תת קרקעי ממוגן, אשר נבנה כלקח מאירועי מלחמת לבנון השנייה. את המתקן, שמיועד לקלוט כ-2,000 מטופלים בעתות חירום מכל אזור צפון המדינה, מנהל מטה מיוחד המורכב מגורמים שונים בבית החולים, האחראיים בזמן אמת על ניתוב החולים לפי דרגות חומרת פציעתם, צרכי לוגיסטיקה, הפעלת מערכות חיוניות ועוד.

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בפתח ישיבת סיעתו בכנסת למתיחות עם איראן. "כל הניסיון לזרוע פאניקה אין לו מקום", אמר השר, "יש אתגרים ולא מעט איומים ואנו נדע איך לטפל בכל איומים ולהסתדר בכל האתגרים". לטענת שר הביטחון, "אין מקום לאופוריה ולחטא היוהרה אבל אנו מוכנים לכל תרחיש". הוא הוסיף כי לישראל "אין שום עניין בהסלמה".

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר ישראל כץ, התייחס בגל"צ אף הוא למתיחות. כץ ביקש להעביר מסר לציבור הישראלי: "אם יהיה מקרה שחיילינו יצטרכו להיות מעורבים בפעולה צבאית כזאת או אחרת, כל אזרח בישראל צריך לדעת שהפעלנו שיקול דעת עמוק כנדרש".

גם שר האנרגיה וחבר הקבינט המדיני-בטחוני, יובל שטייניץ, התראיין לאתר YNET והתייחס להתבססות האיראנית בסוריה, תוך שהוא מאיים על מי שעומד בראשה של המדינה המשוסעת – בשאר אל-אסד. "ישראל לא התערבה עד היום במלחמת האזרחים", הדגיש השר והוסיף: "אם אסד מאפשר לאיראן להפוך את סוריה לבסיס צבאי נגדנו, לתקוף אותנו משטח סוריה, הוא צריך לדעת שזה סופו. לא יכול להיות שאסד יישב בשקט בארמונו ויקיים וישקם את משטרו בשעה שהוא מאפשר להפוך את סוריה לבסיס להתקפה כלפי מדינת ישראל. זה פשוט מאוד".