נתניהו בנט וכחלון , רויטרס

בכיר בקואליציה: הליכוד מקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות

ביהמ"ש העליון יוכל לפסול חוקים רק אם הוא יושב בהרכב של 9 שופטים לפחות, ולאחר מכן הכנסת תוכל להתגבר על זה ברוב של 64-63 ח"כים. בנט מתנגד • פרסום ראשון

פרסום ראשון: גורם בכיר בקואליציה אמר היום (שני) לחדשות עשר כי הליכוד מנסה לקדם פשרה על נוסח פסקת ההתגברות, שבמסגרתה ביהמ"ש העליון יוכל לפסול חוקים רק אם הוא יושב בהרכב של 9 שופטים לפחות, כך שיהיה סיכוי שזה יקרה מעט מאוד פעמים, ולאחר מכן הכנסת תוכל להתגבר על זה ברוב של 64-63 ח"כים.

על פי אותו גורם בקואליציה, אפשר להביא את משה כחלון להסכים לכך, אבל נפתלי בנט, אומרים בליכוד, תוקע את ניסיון הפשרה בכך שהוא מתעקש על רוב של 61 ומתעקש שזה יקרה מיד.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נתניהו לחברי הליכוד: ראו הוזהרתם - הקואליציה מתפרקת

היערכות לנקמה איראנית: ברשויות בצפון הונחו להעביר מסרי הרגעה

נסראללה על הבחירות בלבנון: ניצחון להתנגדות - הגדלנו את כוחנו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזהיר מוקדם יותר היום בישיבה סגורה של סיעת הליכוד בכנסת שהקואליציה נמצאת על סף פירוק. "ראו הוזהרתם - הקואליציה מתפרקת", אמר נתניהו לחברי הליכוד. עוד פנה לחברי הכנסת וביקש מהם למתן את התקפותיהם בטוויטר על בג"ץ.

משה כחלון בוועידת המלונאים
 

משה כחלון בוועידת המלונאים ( נמרוד ארונוב)

 


 

באותה ישיבה אמר נתניהו כי הוא "מחפש דרך להעביר את פסקת ההתגברות", אולם שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד "דואגים להעביר אותה לפח". החקיקה השנויה במחלוקת, שנועדה לאפשר אישור חוקים שנפסלו ע"י בית המשפטאושרה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה, ועשויה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בהמשך השבוע, חרף הערכות במערכת הפוליטית כי ההצבעה תידחה

מהבית היהודי נמסר בתגובה לדברי נתניהו כי "פסקת ההתגברות נמרחת כבר שלוש שנים בתירוצים שונים ומשונים. אנו מודיעים מראש שכל חוק התגברות שיגיע בהסכמה של ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושאר מפלגות הקואליציה יהיה מקובל גם על סיעת הבית היהודי - רק שראש הממשלה יביא את החוק". על פי ההודעה, "בינתיים הפתרון המעשי היחידי שמונח על השולחן הוא החוק שהעברנו אתמול בתמיכת כל השרים"

השר משה כחלון, שהכריז כי יתנגד לפסקת ההתגברות ועשוי אף לדרוש מחברי סיעתו להצביע נגדה, אמר בישיבת סיעתו כי "אני חושב שאסור לתת לקבוצה קיצונית למשוך את כל המדינה. הם מושכים לשיסוע ולמלחמת אחים". לדבריו, "זו התפיסה שלנו. ראש הממשלה חושב כמוני הוא רק לא מוכן להגיד זאת". 

מוקדם יותר היום טען כחלון בכנס המלונאים בירושלים כי "החליטו להביא את זה (ההצבעה על החוק בוועדת השרים) בניגוד להסכם ובניגוד לעמדת ראש הממשלה". לדבריו, "גופים קיצוניים משפיעים ומנהלים את המדינה. אף אחד לא רוצה מדינה חשוכה ובלי ביקורת שיפוטית. אם חס וחלילה התוכניות של הקיצוניים יתממשו - לא יהיה תייר אחד בארץ - אנשים רוצים לבוא למדינות מתוקנות ונאורות".

שר החינוך בנט הוסיף בישיבת סיעת הבית היהודי: "אנחנו מכאן אומרים לראש הממשלה ולשר האוצר: הבאנו פתרון מעשי להוצאה של כ-20,000 מסתננים בכל שנה. אם יש לכם פתרון מעשי ומוסכם אחר להוצאת המסתננים מהמדינה - תציגו אותו. אם יש לכם פתרון אמיתי ומעשי לריסון ההתערבות ההולכת וגוברת של מערכת המשפט בניהול היומיומי השוטף של המדינה - תציגו לנו. אנחנו נתמוך בזה. אך בהיעדר פתרון אחר, אנו מצפים מכם להתקדם בחקיקה של פיסקת ההתגברות. אנחנו נמשיך לקדם את זה, אנחנו נתעקש על חקיקת החוק".

"ניתן כמה ימים למצות הסכמות", הבהיר בנט. "ראש הממשלה חתום מולנו בהסכם הקואליציוני על מחויבות להעביר את החוק הזה ולכן הציפייה היא בעיקר ממנו להביא את אותן הסכמות".

בהמשך, כחלון התייחס בישיבת סיעת כולנו לדברי בנט: "צריך להפסיק עם הספינים. אנחנו בעד הוצאת המסתננים ה לא חוקיים מהארץ. גם אם צריך להגיע לפס ההתגברות בנושא המסתננים כולנו מאוחדת מאחרי העניין. לצערי יש שרים שאין להם פתרונות מפזרים אשליות לציבור. גם אם הפסקה הזאת היתה עוברת היא לא היתה נותנת מענה... די עם הכותרות ודי עם הספינים. הקציתי עשרות מליוני שקלים לטובת כל מיני פתרונות. לצערי צריך לומר את האמת לציבור: המתווים לא צלחו ולכן צריך למצוא דברים אחרים", אמר שר האוצר.

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לעימות בין חברי הקואליציה סביב החוק ואמר כי "אין משבר ואף אחד לא רוצה לפרק את הקואליציה. אני לא מכיר אף גורם שרוצה להקדים את הבחירות ולכן גם הדיבורים בטח בעת הזו כשאנחנו מטפלים במצב ביטחוני מורכב ביותר זה פשוט לא נכון, אבל גם פוליטית אף אחד לא רוצה להקדים. לכן אין פה משבר, כמו שאמרתי יש פה תחרות, תחרות ריצה מי רץ יותר מהר לעבר הבוחר שלו אבל אין פה שום משבר ואין פה שום סכנה לקואליציה".