נשיא פרגוואי, הורסיו קרטס, רויטרס

פרגוואי תעביר את השגרירות לי-ם החודש; הנשיא יגיע לפתיחה

משרד החוץ אישר כי נשיא המדינה הדרום אמריקנית, הוראסיו קרטס, יגיע לישראל עד לסוף החודש. בחודש שעבר אמר כי הוא "מחכה לאיתות" בנושא מראש הממשלה נתניהו

משרד החוץ אישר היום (שני) כי נשיא פרגוואי הוראסיו קרטס צפוי להגיע ארצה עד לסוף החודש לפתיחת שגרירות מדינתו בירושלים. על הגעתו של הנשיא קרטס לפתיחת השגרירות דווח לראשונה בחברת החדשות. דובר מטעם ממשלת פרגוואי מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הנסיעה מתוכננת ל-21 או 22 במאי. 

באירוע לרגל יום העצמאות שערכה לפני כשבועיים שגרירות ישראל בבירה אסונסיון, אמר קרטס כי הוא מעוניין להעביר את שגרירות ארצו מתל אביב לירושלים לפני תום כהונתו. קרטס הדגיש כי הוא "מחכה לאיתות" בנושא מראש הממשלה בנימין נתניהו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

היערכות לנקמה איראנית: ברשויות בצפון הונחו להעביר מסרי הרגעה

מברד לשרב: זה מה ששינויי מזג האוויר עושים לעור ולדיאטה שלכם

נסראללה על הבחירות בלבנון: ניצחון להתנגדות - הגדלנו את כוחנו

קרטס מסיים את תפקידו ב-15 באוגוסט, וכבר נבחר נשיא חדש במקומו. בכירים במשרד החוץ ציינו כי קרטס העביר מסרים לפיהם אם נתניהו יגיע לביקור בפרגוואי הוא יעביר את השגרירות לירושלים, אולם העברת השגרירות תושלם ללא ביקור של נתניהו במדינה. 

ביום שני הבא תיחנך שגרירות ארצות הברית בירושלים, ובישראל עדיין לא יודעים עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יכבד את הטקס בנוכחותו. "אולי אני אגיע לשם", אמר טראמפ, "השגרירות בירושלים, זה הובטח על ידי נשיאים רבים במשך שנים רבות. כולם הבטיחו זאת בקמפיין הבחירות ומעולם לא היה להם האומץ לבצע את זה. אני ביצעתי את זה". למרות הצהרות סותרות של הנשיא, במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה אף אחד לא יודע לומר אם טראמפ יגיע, אך התרחיש הזה מרחף מעל כל דיוני ההכנה שנערכו בשבועיים האחרונים.

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים
 

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס )

 

בכירים בישראל ציינו כי קיימת היערכות גם לתרחיש שדומה להגעת הנשיא ברק אובמה להלוויתו של נשיא ישראל לשעבר שמעון פרס. לפי תרחיש זה, טראמפ יגיע לביקור בזק של שלוש-ארבע שעות. הוא ינחת בנתב"ג, יגיע ישירות לאירוע בירושלים, ויעזוב מיד לאחר מכן.

פתיחת השגרירות האמריקנית בשבוע הבא, הובילה להודעה מטעם הרשות הפלסטינית שקוראת להחרים את הטקס. בהודעה שפרסם מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, נכתב: "אנו קוראים לכלל הסגלים הדיפלומטים, ארגונים אזרחיים וסמכויות דתיות להחרים את טקס החנוכה של שגרירות ארה"ב בירושלים".

בהודעה של עריקאת נטען כי בהכרתה של ארה"ב בירושלים בירת ישראל, ובהעברת השגרירות, הממשל של טראמפ מפר את ההתחייבות האמריקנית לתהליך השלום. "אלו שישתתפו בטקס ישלחו מסר לפיו הם מעודדים הפרה בוטה של החוק הבין-לאומי ושל זכויות הפלסטינים", סיכם הבכיר הפלסטיני את הודעתו.

בתוך כך, עלי אכבר ויליאתי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן, אמר בנושא כי "מה שארה"ב מנסה לעשות בעניין העברת השגרירות לירושלים זה למעשה הכרזה על הצהרת בלפור חדשה. למרבה הצער, מספר בוגדים באזור וביחוד המשטר הסעודי משתפים פעולה עם ארה"ב בנושא זה, אך עליהם לדעת כי העולם האסלאמי והעם הפלסטיני לא יניחו לכך לעבור ללא תגובה".

לקראת פתיחת השגרירות, נתלו שלטי תנועה המכווינים למיקום השגרירות בבירה, שתמוקם בשלב זה במתחם בו נמצאת בימים אלו הקונסוליה האמריקנית, נתלו היום בעיר. לפחות שלושה שלטים הוצבו בדרום העיר, בסמוך למיקומה של השגרירות החדשה.